Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16166 από chanik
Απαντήθηκε από chanik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα, διάβασα σε προηγούμενες σελίδες λίγα πράγματα, αλλά επιτρέψτε μου να ζητήσω την άποψη όσων γνωρίζουν για τα τζάκια της caminodesign.
Ενδιαφέρομαι για αερόθερμο τζάκι, συγκεκριμένα το Plano EF 910. Άν κάποιος είναι ιδιοκτήτης ή έχει άποψη για την ποιότητα κατασκευής, την λειτουργία του, την απόδοση του ή οτιδήποτε άλλο θα με βοήθουσε (Θέλω πραγματικά και το τελευταίο ευρώ που θα πληρώσω να μείνει στη χώρα αλλά να τα αξίζει)

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16168 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε: 14kW δεν ζεσταίνουν 180τμ όταν έχεις εξωτερικές θερμοκρασίες στο μηδέν και παρακάτω. Εκτός αν το σπίτι είναι τέρας μόνωσης, ή αν εννοείς θέρμανση τους 19 βαθμούς
Η σκάλα δεν χρειάζεται να είναι φιλική ή εχθρική, αρκεί που είναι τρύπα στο ταβάνι, όπου μαζεύεται αμέσως ο θερμός αέρας και θα ανεβαίνει στον πάνω όροφο θες δεν θες. Το θεμα είναι αν ο πάνω όροφος είναι αρκετά μονωμένος ώστε να κρατάει αυτήν την ζέστη, για να μπορέσει κάποτε να ζεσταθεί και ο μεσαίος.
Ρε συ Αστερη εμενα η μεζονετα στον επανω οροφο ειχε και εξακολουθει παντα 2 με 3 βαθμους λιγοτερη θερμοκρασια τον χειμωνα απο τον μεσαιο οροφο και 2-3 περισσοτερη τ6ο καλοκαιρι,δεξια και αριστερα εφαπτεται με των αδελφων μου τα σπιτια απο μπροστα εχω κλεισει τους ημιυπαιθριους με ιτον και συνθετικα κουφωματα με τριπλο τζαμι και αργκον και πισω(βορεια)εχει 2πλοτοιχια με φελιζολ 5ρι και διπλα καλα αλουμινια,λες το προβλημα της απωλειας να προερχετε απο πανω οπου το μονο που υπαρχει ειναι αμονωτη πλακα και κεραμοσκεπη?
Αν βαλω 5ρι φελιζολ (για πιο οικονομικα?) με κολλα θα γινει δουλεια?



Το πιό ζεστό σημείο μέσα σε ένα δωμάτιο που θερμαίνεται, είναι πάντα το ταβάνι, εκεί μαζεύεται ο ζεστός αέρας πρώτα, γιατί είναι ελαφρύτερος. Συναντάει την κρύα πλάκα και της αφήνει θερμότητα. Ο αέρας κρυώνει, αρχίζει και γίνεται πυκνότερος, βαρύτερος και κατεβαίνει προς τα κάτω. Πολύ χειρότερη κατάσταση από την περίπτωση του να έχεις πχ έναν τοίχο αμόνωτο. Να στρώσεις ένα πετροβάμβακα 5-10 εκατοστά, όσο αντέχει η τσέπη σου. Άσε τα φελιζόλ, δεν σφραγίζουν σωστά. Τον πετροβάμβακα απλά θα τον απλώσεις και θα στριμώξεις σφιχτά τις πλάκες, την μία με την άλλη. Θα δεις διαφορά και το καλοκαίρι, κάντο τώρα. Τα γράφουμε και στην Θερμομόνωση, δεν τα διάβασες εκει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16169 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

chanik έγραψε: Καλησπέρα, διάβασα σε προηγούμενες σελίδες λίγα πράγματα, αλλά επιτρέψτε μου να ζητήσω την άποψη όσων γνωρίζουν για τα τζάκια της caminodesign.
Ενδιαφέρομαι για αερόθερμο τζάκι, συγκεκριμένα το Plano EF 910. Άν κάποιος είναι ιδιοκτήτης ή έχει άποψη για την ποιότητα κατασκευής, την λειτουργία του, την απόδοση του ή οτιδήποτε άλλο θα με βοήθουσε (Θέλω πραγματικά και το τελευταίο ευρώ που θα πληρώσω να μείνει στη χώρα αλλά να τα αξίζει)

Ευχαριστώ.


Πόσο κοστίζει? Είναι τα μόνα ελληνικά τζάκια με πρότυπο 13229 και δηλωμένες πλήρεις προδιαγραφές, αλλά δεν ξέρουμε πόσο κάνει. Και εγώ ήθελα να τα δώσω Ελλάδα, αλλά δυστυχώς δεν βγάζουν κασέτες ή foyer και δεν ήμουν σε οικονομική κατάσταση να τα διαλύσω όλα για να βάλω μονομπλόκο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16172 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα,έχω ξεκινήσει και τοποθετώ στο τζάκι μου να τοποθετώ ενεργειακή κασέτα LA NORDICA
INSERTO 80 CRYSTAL VENTILATO, έχω τοποθετήσει και αεραγωγό F80 λείο ανοξείδωτο 7 μέτρα για θέρμανση και στο υπνοδωμάτιο (έχει συνδεθεί απο τις δυο εξόδους της κασέτας).
Ερώτημα εάν λόγω απόστασης θα μας καλύπτει ζέστη μέχρι το δωμάτιο;
Eπίσης θα κάνω και θερμοθάλαμο με έξοδο στο σαλόνι 40 τ.μ.

Και οτι συμβουλες εχετε να προτεινετε ειναι ευπροδεκτες

ευχαριστω

φωτο

ΜΙΧΑΛΗΣ
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soco98

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16178 από chanik
Απαντήθηκε από chanik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το συγκεκριμένο μοντέλο κοστίζει 2500 ευρώ, με βεντιλατέρ, περίπου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16185 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τότε χαίρομαι ιδιαιτέρως που την έβγαλα με ένα χιλιάρικο και πήρα και καλύτερο τζάκι από αυτό. Και σε ισχύ και σε κατανάλωση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.494 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ