Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16134 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πολύ ξεψάρωσε ο μπεν και θέλει να βγάλει σε μιά μέρα, όσα βγάζουν κάποιοι σε ένα μήνα. Εμένα πάντως πέρυσι μου τα έβαλε 400€ το καθένα, φέτος είδε μπούγιο και το πήγε 800. Δεν πειράζει, για αυτό είναι τα φορουμ, να μην κάνουνε πάρτυ οι επιτήδιοι...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16137 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
κριμα να μην μπορει τα λεφτα ειναι πολλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16143 από ferrer
Απαντήθηκε από ferrer στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έκανα έρευνα αγοράς και κατέληξα (δεν ξέρω εάν επέλεξα σωστά αλλά αλλού είναι το πρόβλημα μου) σε μία γαλλική εστία Chazelles ΗP800.

Το σπίτι μου είναι σε τρία επίπεδα μεζονέτα 55υπόγειο + 65 σαλόνι (θα μπει η εστία) + 60 δωμάτια. Σήμερα υπάρχουν δύο τζάκια παλαιού τύπου ανοικτά στο σαλόνι και στο υπόγειο και σκοπό έχω να αντικαταστήσω του σαλονιού.

Οι καμινάδες είναι αμιαντοκαμινάδες Φ250 μέσα από τις οποίες έχω περάσει ανοξείδωτες Φ200 και περνούν και οι δύο από το ίδιο σημείο του σπιτιού η μία πίσω από την άλλη και μέσα από ένα δωμάτιο στον όροφο.

Σχεδιάζουμε να κατασκευάσουμε θερμοθάλαμο πάνω από το τζάκι και με βεντιλατέρ να στείλουμε στο υπόγειο θερμό αέρα. Επιπλέον να επεκτείνουμε τον θερμοθάλαμο πάνω από το τζάκι και στον επάνω όροφο (εκμεταλλευόμενοι τη διαδρομή της καμινάδας) και με φυσικό ελκυσμό να ζεστάνουμε δύο δωμάτια: αυτό μέσα στο οποίο περνάει η καμινάδα και ένα διπλανό στο οποίο θα πάει με σωλήνα. Υπολογίζουμε ότι η εκπεμπόμενη και μόνο ζέστη θα μπορέσει να καλύψει το σαλόνι έτσι ώστε όλα τα θερμά αέρια να οδηγηθούν στους ορόφους. Ίσως να βάλουμε μία ανοιγόμενη περσίδα στο σαλόνι. Δυστυχώς η σκάλα δεν είναι «φιλική» για να ζεστάνουμε με φυσικό τρόπο τον όροφο.

«Κόκκινη γραμμή» για μας είναι το σπάσιμο αμιαντοσανίδας

Ερωτήσεις:
1. Η σημαντικότερη ερώτηση και απορία μας είναι εάν ο θερμοθάλαμος που θα κατασκευαστεί (μέσα στο καπέλο με μονωτικά υλικά φύλλα αλουμινίου ή ένα υλικό λίγο ακριβότερο που συστήνουν οι Γάλλοι) είτε μόνο στο σαλόνι είτε και στο δωμάτιο του ορόφου θα επηρεάσει τον αμίαντο καθώς θα ανεβάζει θερμοκρασίες ιδιαίτερα υψηλές και αν κινδυνεύουμε με έκκληση ινών αφού ακριβώς πίσω του βρίσκεται ο αμιαντοσωλήνας.
2. Θα μπορέσουμε να ζεστάνουμε τόσα τετραγωνικά με αυτό το τζάκι;
3. Η απόδοση για τον όροφο θα είναι ικανοποιητική και ειδικά στο 2ο δωμάτιο ή απλά θα χάνεται μέσα στους τοίχους;
4. Είναι καλύτερα με φυσικό ελκυσμό ή υπάρχει τρόπος να οδηγήσουμε με 2ο βεντιλατερ και στον όροφο τη ζέστη;
5. Θέλουμε να μην ακούγεται το βεντιλατερ στο σαλόνι και ο τεχνικός μας είπε ότι αυτός προτείνει να το βάλουμε σε 2ο επίπεδο μέσα στο «καπέλο» και να ακούγεται και όχι εξωτερικά γιατί θα έχουμε κρύο αέρα για τον οποίο θα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση.
6. Ποια η γνώμη σου για την ανοιγόμενη περσίδα θα κόψει ζέστη από τον όροφο είναι καλύτερα να μη τη βάλουμε;
7. Σχετικά με τα ιταλικά τζάκια που εκπέμπουν τον ζεστό αέρα από κάτω μου είπαν ότι δημιουργεί πρόβλημα καθώς ανακυκλώνει την σκόνη του δωματίου. Ισχύει και αν όχι μήπως συμφέρει ειδικά στα δωμάτια να στείλουμε τον αέρα κάτω για κοντινότερη διαδρομή του σωλήνα;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

Σχετικά με τιμές ξύλων στη Βουλγαρία επειδή πήγα πριν τρεις ημέρες και έψαξα σε 15 μάντρες ισχύουν τα εξής:

1. Τιμή (μέσο όρο) μεσέ και οξειά 72,5€/τόνο παράδοση εκεί
2. Μεταφορά 1€ το χλμ
3. Συμφέρει για 25 τόνους επικαθήμενο (αν λέγεται έτσι το τέρας που δεν είναι ανατρεπόμενο και δεν ξέρω πως θα στρίψει εδώ που μένω!) αλλά πρέπει να κατεβάσεις μόνος ή να πληρώσεις για το ξεφόρτωμα (δε ξέρω εάν αυτοί ζητούν κάποιο ποσό έξτρα)

Επίσης μου είπαν (φήμες?):
4. τα Βουλγάρικα ξύλα δεν καίγονται γιατί είναι κομμένα από σκιερά?? μέρη!
5. Το χειμώνα τα δέντρα κατεβάζουν τα υγρά κάτω ενώ το καλοκαίρι τα ανεβάζουν γι’ αυτό είναι και ποιο βαριά αν κοπούν καλοκαίρι???
6. Οι μεταφορείς κλέβουν στο ζύγι
7. Υπάρχουν τσάντες που κάθε μία παίρνει μισό τόνο οπότε αν παραγγείλεις με αυτές τουλάχιστο έχεις εικόνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16158 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
14kW δεν ζεσταίνουν 180τμ όταν έχεις εξωτερικές θερμοκρασίες στο μηδέν και παρακάτω. Εκτός αν το σπίτι είναι τέρας μόνωσης, ή αν εννοείς θέρμανση τους 19 βαθμούς εσωτερική.

Σαλόνι 65τμ δεν ζεσταίνεται μόνο με την εκπεμπόμενη θερμότητα από το τζάμι. Θες και περσίδα.

Αν σπάσεις αμίαντο και μετά κυκλοφορήσεις αέρα δίπλα του, να αναμένεις ίνες μέσα στα πνευμόνια σου. Εκτός αν ο μεταφερόμενος αέρας περνάει αποκλειστικά μέσα από ανοξείδωτη σωλήνα και το σημείο που έχει αμίαντο δεν έχει επαφή με αέρα που μπορεί να κυκλοφορήσει στον χώρο , πχ είναι πίσω από γυψοσανίδα.

Αν περάσεις σωλήνες μέσα στην καμινάδα, πως θα την καθαρίζεις μετά?

Η σκάλα δεν χρειάζεται να είναι φιλική ή εχθρική, αρκεί που είναι τρύπα στο ταβάνι, όπου μαζεύεται αμέσως ο θερμός αέρας και θα ανεβαίνει στον πάνω όροφο θες δεν θες. Το θεμα είναι αν ο πάνω όροφος είναι αρκετά μονωμένος ώστε να κρατάει αυτήν την ζέστη, για να μπορέσει κάποτε να ζεσταθεί και ο μεσαίος.

Και διάβασε το τόπικ από την αρχή για να δεις την λειτουργία του εναλλάκτη, μάλλον τον χρειάζεσαι με τόσο μικρό τζάκι σε σχέση με τα τετραγωνικά που πάει καλύψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16160 από ferrer
Απαντήθηκε από ferrer στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σε ευχαριστώ.
Η αλήθεια είναι ότι έχω επενδύσει στη μόνωση (κέλυφος 10άρι) και με ενδιαφέρουν χαμηλές θερμοκρασίες 19-21 βαθμούς.
Έλπιζα μόνο με την εκπεμπόμενη ακριβώς επειδή είναι μικρό το σαλόνι αλλά…
Τον αμίαντο θα τον έχουμε πίσω από το μονωμένο αεροθάλαμο και όχι από γυψοσανίδα αυτό αρκεί όμως? Επίσης δε ξέρω εάν λόγω της ζέστης και μόνο ελκύει ίνες επιστρεφόμενες από την καμινάδα και την εστία τελικά.
Την καμινάδα την έχω περάσει παλαιότερα και την καθαρίζω με βούρτσα από επάνω (είναι ευθεία)
Η σκάλα έχει δύο στροφές και μέσω τζακιού και σκάλας μεσολαβούν μία πόρτα (οκ ανοικτή ή θα την βγάλω) αλλά και ένας «ημιτελής» τοίχος που δίνει ανοικτή δίοδο χωλ προς την σκάλα. Ο επάνω όροφος είναι μονωμένος αλλά τόσα χρόνια που καίμε το απαράδεκτο ανοικτό δεν παρατήρησα καμία βελτίωση στον επάνω όροφο. Μακάρι να έκανα λάθος γιατί καταλαβαίνω ότι μου προτείνεις να ξεχάσω τον επάνω όροφο (είναι μία σκέψη μας) και να αφήσω τις περσίδες και όσο τον ζεστάνουν.
Για τον εναλάκτη είχα διαβάσει παλαιότερα αλλά δεν είχα βρει ποσοστά κατανάλωσης και απόδοσης. Θα ερευνήσω εκεί που μου υπέδειξες.
Σ΄ ευχαριστώ πάντως και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16164 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: 14kW δεν ζεσταίνουν 180τμ όταν έχεις εξωτερικές θερμοκρασίες στο μηδέν και παρακάτω. Εκτός αν το σπίτι είναι τέρας μόνωσης, ή αν εννοείς θέρμανση τους 19 βαθμούς
Η σκάλα δεν χρειάζεται να είναι φιλική ή εχθρική, αρκεί που είναι τρύπα στο ταβάνι, όπου μαζεύεται αμέσως ο θερμός αέρας και θα ανεβαίνει στον πάνω όροφο θες δεν θες. Το θεμα είναι αν ο πάνω όροφος είναι αρκετά μονωμένος ώστε να κρατάει αυτήν την ζέστη, για να μπορέσει κάποτε να ζεσταθεί και ο μεσαίος.
Ρε συ Αστερη εμενα η μεζονετα στον επανω οροφο ειχε και εξακολουθει παντα 2 με 3 βαθμους λιγοτερη θερμοκρασια τον χειμωνα απο τον μεσαιο οροφο και 2-3 περισσοτερη τ6ο καλοκαιρι,δεξια και αριστερα εφαπτεται με των αδελφων μου τα σπιτια απο μπροστα εχω κλεισει τους ημιυπαιθριους με ιτον και συνθετικα κουφωματα με τριπλο τζαμι και αργκον και πισω(βορεια)εχει 2πλοτοιχια με φελιζολ 5ρι και διπλα καλα αλουμινια,λες το προβλημα της απωλειας να προερχετε απο πανω οπου το μονο που υπαρχει ειναι αμονωτη πλακα και κεραμοσκεπη?
Αν βαλω 5ρι φελιζολ (για πιο οικονομικα?) με κολλα θα γινει δουλεια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.466 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ