Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15987 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μην ξεχνάς ότι πας πλέον για μόνιμη χρήση ξύλου. Άρα πρέπει να σκέφτεσαι και την εύκολη συντήρηση που θα χρειάζεται τακτικά η καμινάδα, ώστε να δουλεύει σωστά και με ασφάλεια. Οι ξένοι λένε ότι θέλει καθάρισμα ανά 3-4 τόνους ξύλου. Η αμιάντου πιάνει πιό εύκολα κάπνα και καθαρίζει πιό δύσκολα. Συν το ότι αν είναι καμιά 30χ30 cm, είναι τελείως ακατάλληλη διατομή για αυτό το τζάκι που έχει λιγότερο όγκο καυσαερίων από τα κλασσικά τζάκια, είναι πολύ μεγάλη σε μέγεθος και θα κρυώνουν τα καυσαέρια πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα πτώση της απόδοσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15989 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
25*25 είναι τώρα τη μετρησα
σημερα ηρθε και ο τελευταιος τζακας και μου ειπε να βαλω εστια με βεντιλατερ και οχι απλη , και οτι απο το λερου μπορει η κασετα που λεμε να ειναι κινεζικη και να μην αντεχει το μαντεμι (selenic 700) και γενικως να αποφυγω το μονομπλοκ. εγω παντως θα παραγγειλω το selenic
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16004 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οσο παει και απομακρυνετε η ιδεα του ενεργειακου τζακιου για μενα γιατι απ'οτι φαινετε οι ξυλαδες Ελληνες και Βουλγαροι τρελαθηκαν τελειος,105 ευρω την προηγουμενη βδομαδα πηρε ο κουμπαρος μου μουσκεμα και χθες πηρε με 110 ακομη πιο μουσκεμα απο Ελληνα της περιοχης και του την ειπε κι'ολας ο συγχωριανος "παρε τωρα και ας ειναι και λιγο βρεγμενα γιατι σε 2 μηνες θα τα εχω 150-170 τον τονο"!
Ξεσκιστικαμε να παιρνουμε τηλ. στην Βουλγαρια σημερα (ο κουμπαρος μιλαειει βουλγαρικα)και οι τιμες για 24τονο φορτηγο πλεον παιζουν απο 95 εως 110 ευρω ο τονος και απ'τον προλογο σε 2 που ριξαμε για μετρημα υγρασιας μας το'κλεισαν κιολας αρα παιζει να΄ναι παπι τα ξυλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16005 από Christos
Απαντήθηκε από Christos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με τζάκια που λειτουργούν με πέλλετ?

Θα έχω τζάκι στο σπίτι και λέβητα για την θέρμανση...σκευτόμουν κατά πόσο μπορώ να βάλω τζάκι-υδραυλικό που λειτουργεί με πέλλετ(αυτόματο)...

Έχω κάποιες απορείες όμως σχετικά με το θέμα:
-κάνει θόρυβο το εν λόγω σύστημα???
-άκουσα ότι με ενδοδαπέδια(επιδαπέδια) ο λέβητας ανάβει περίπου 3 φορές την ημέρα για διάστημα όσο χρειάζεται να θερμάνει το πάτωμα...μετά το πάτωμα δρα σαν θέρμανση με αποθηκευμένη ενέργεια έτσι δεν χρειάζεται να ανάβει πιο συχνά ο λέβητας...αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε το τζάκι πέλλετ μπορεί να μην λειτουργεί το βράδυ π.χ. που θα ήθελα να έβλεπα την φλόγα για μια πιο ζεστή ατμόσφαιρα μιας και γι'αυτό υπάρχουν τα τζάκια!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16018 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
asteri για πες που ακριβως εχεις βαλει το βεντιλατερ στο τζακι σου?λεω να το κανω ετσι για να δινει πιο γρηγορα θερμοτητα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16019 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στον εναλλάκτη το έβαλα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": legend7ts

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.572 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ