Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3934 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε: Αν έδινες 750€ για ένα δίφατσο αερόθερμο ενεργειακό σαν και μένα και έκαιγες 3 τόνους ξύλο μέχρι τώρα, θα είχες 24-25 βαθμούς μέσα και δεν θα έκαιγες σχεδόν καθόλου πετρέλαιο. Διάβασε το τόπικ από την αρχή.

Ρε Asteri το εχω διαβασει το τοπικ απ'την αρχη και απ'οτι καταλαβα το διφατσο πλεον κανει κοντα στο χιλιαρικο + τα περαστικα θα μου βγει κοντα στα 1200-1300 το καταλαβα αυτο οπως καταλαβα οτι εχεις ζεστη ,εγω ρωταω μηπως ειναι προτιμοτερο και σωστοτερο με αυτα τα λεφτα (αν ειναι τοσα τα λεφτα γιαυτο ρωταω μηπως δεν τα υπολογιζω σωστα!)να βαλω τον prity που και αυτος εχει 70% αποδοση αλλα επειδι ειναι νερου θα εχω παντου π.χ 24 βαθμους και οχι οπως εχεις εσυ στον μεσαιο οροφο 24 και πανω 19-20 και γιατι κακα τα ψεματα αλλο η αεροθερμη θερμανση και αλλο της ακτινοβολιας που βγαζουν τα σωματα.


Το δίφατσο έκανε το Μάρτιο 750€, τώρα πιθανόν να κάνει και κάτι λιγότερο. Το Prity δεν είναι 70% με τίποτα, πρέπει να βάζουν λίγο δικά τους νούμερα. Μιά σόμπα τους που έχει φίλος, η οποία έλεγε 84% (η Κ1-L), της δώσαμε 4 κιλά ξύλα και δεν έβγαλε ούτε την μισή ζέστη από ότι βγάζει το τζάκι μου που είναι 74%. Άσε που τα 33kW που δίνουν για το W28, είναι ανέφικτο για τέτοιο μέγεθος εστία (66cm). Αν κάψει 13 κιλά ξύλα σε μιά ώρα αυτό το πράμα (τόσα θέλει για να δώσει 33kW με 70% απόδοση), θα το μαζεύεις με το κουτάλι. Αν πρόσεξες είναι 33kW max. Η ονομαστική-δηλαδή συνεχόμενη, πόση είναι? Και η K1-L του φίλου που σου λέω, δηλώνει 9kW και ζεσταίνει λίγο παραπάνω από ένα μεγάλο δωμάτιο. Για 5άρα την κόβω. Υποπτεύομαι ότι δηλώνουν γενικά max αποδόσεις και όχι τις ονομαστικές συνεχόμενες.

Εν ολίγεις, αν μόνο 1200-1300 αντέχεις να δώσεις, εγώ λέω προσπέρνα. Καλύτερα μιά σίγουρη/οικονομική και χαμηλής κατανάλωσης αερόθερμη κασέτα/εστία (Invicta, Edilkamin, Nordica), παρά ένα προϊόν που πλασάρεται με παραπλανητικές κατά την γνώμη μου προδιαγραφές.

Σημείωση, ότι τώρα τις γιορτές που καίει συνεχόμενα το τζάκι, πάνω έφτασε και 22-23. Η θέρμανση των σωμάτων είναι και αυτή αερόθερμη, όπως του τζακιού. Απλά γίνεται από πολλά σημεία, στα οποία μεταφέρεται εκεί μέσω του νερού. Πιό ομοιόμορφη. Σε αντίθεση με το τζάκι, δεν μπορεί να κατεβάσει υγρασία (πέρυσι είχα 65%, φέτος 45%), που για μένα ήταν μεγάλο συν στην όλη υπόθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3949 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδη το τζακι ειναι καινουριο, οταν το καιω σχετικα δυνατα μου βγαζει μια μυρωδιά που δεν μπορω να προσδιορίσω,
πως θα καταλαβω αν ειναι η μυρωδιά απο το μαντεμι ή κατι αλλο πχ ο πετροβαμβακα που εχω εσωτερικα στα τυχωματα της φουσκας ή υαλοβάμβακας που εχω τυλίξει την καμινάδα?

Οταν το καίω σιγα με ενα κουτσουρο μεσα δεν μυριζει καθολου

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3959 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λογικά είναι μαντέμι. Θα χρειαστεί 2-3 γερά μπουμπουνίσματα για να φύγει. Ελπίζω να μην μόνωσες την καμινάδα μέσα στην φούσκα, αυτό το κομμάτι το θέλουμε να εκπέμπει θερμότητα προς τον αέρα, όχι να το μονώσουμε και να την χάνουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3966 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
η καμιναδα μονώθηκε απο το ταβανι κ μετα

θα δοκιμασω να το γκαζωσω αυριο το μεσημέρι με ανοιχτά παραθυρα για να φευγει η μυρωδιά
Ελπιζω να ειναι όντως το μαντεμι κ να μην εχω κανει καμια μ@λ@κι@

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3967 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν έχεις κρατήσει τις αποστάσεις στον πετροβάμβακα, δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο από μαντέμι. Το δικό μου δεν έχει μυρίσει τίποτα 4 μήνες τώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3968 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ο πετροβαμβακας εχει τις αποστασεις που χρειαζετε σε σχεση με το μαντεμι αλλα σε 1-2 σημεια ακουμπαει με την καμιναδα στο σπασιμο της (45 μοιρες) στο επανω μερος της φουσκας

θα δοκιμασω αυριο να καψω ενα κομματι πετρουαμβακα που εχω για να δω αν θα βγαλει ιδια μυρωδια με αυτη που βγαζει το τζακι

(αν και απο οσο ξερω ο πετροβαμβακας δεν εχει προβημα με τις θερμοκρασιες που αναπτυσσει ενα τζακι)

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.503 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ