Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15978 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: ρωτησα ενα τζακα για την καμιναδα τι θα γινει και μου ειπε οτι θα βαλει καινουργια. του ειπα αν μπορει να προσαρμοσει το τζακι στην παλια και να τη στεγανοποιησει και μου ειπε οτι δεν γινεται. ισχυει?
σημερα ηρθε ενας αλλος τζακας και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να την αλλαξω ολη την καμιναδα θα βαλει σωληνα μεχρι ενα σημειο και μετα τη δικια μου
οπως επισης ο ενας μου ειπε στην ερωτηση που του εκανα για να στειλω αερα στα δωματια με βεντιλατερ οχι και ο αλλος ναι.η αποσταση για να παει ειναι 9 μετρα με 3-4 γωνιες


Ποιό τζάκι θα πάρεις τελικά, τι διατομή εξόδου καυσαερίων έχει, και τι είναι η καμινάδα που έχεις τώρα? Λογικά δεν θέλει τίποτα άλλο αν έχεις ήδη κάποια ανοξείδωτη καμινάδα μέχρι πάνω, απλά θα μπει συστολή για να συνδεθεί με το νέο τζάκι.

9 μέτρα μεταφορά αέρα θες 500 κυβικά μοτέρ και πάνω. Από που θα παίρνει το μοτέρ ζέστη, από εναλλάκτη ή από κασέτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15979 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
θα παραγγειλω απο βδομαδα το selenic 700 τελικα απο λερου μερλιν, η καμιναδα ειναι η παλια (αμιαντος νομιζω) αλλα ειναι χτιστη μεχρι επανω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15983 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Valsam, είσαι κοντά σε θάλασσα και θες 21 βαθμούς, είμαι δίπλα σε βουνό και θέλω 23+. Επίσης αυτό που λέει ο Jimopoulos, αγοράζω από καλοκαίρι το καύσιμό μου και ξέρω ότι θα ζεσταθώ ότι και να γίνει. Δεν εμπιστεύομαι με τίποτα το ρεύμα στην φάση που είναι τώρα η χώρα. Μπορεί να γίνει καμιά στραβή και να μην έχουμε ΔΕΗ, ή να έχουμε διακοπές μέσα στην μέρα, ή να πάνε τα τιμολόγια άλλο τόσο, να εξισωθούμε με ευρώπη που κάποιοι έχουν λυσσάξει για να μην πέσουν οι μισθοί τους. Ή πιστεύεις ότι αν πχ γίνει καμιά στάση πληρωμών της χώρας και οι εργατοπατέρες της ΔΕΗ αρχίσουν να παίρνουν 500€ αντί για τα 3-4 χιλιάρικα, δεν θα πλακωθούν στις απεργίες και στις διακοπές ρεύματος?

Στην φάση που είμαστε είμαι της θεωρίας back to basics. Φύλαγε τον κώλο σου που λένε και προετοιμάσου για τα πάντα. Μετά από 3-4 χρόνια, σαφώς και πάμε για ότι νέα και αποδοτική τεχνολογία υπάρχει. Και αντλίες θερμότητας και γεωθερμίες και ηλιακά...

Ο.Κ αλλα ουτε στην Ουγκαντα δεν εχουν μεινει χωρις ηλεκτρισμο!
Δεν γινετε να μεινει ολος ο κοσμος χωρις ρευμα γιατι ουτε λεβητες πετρελαιου δουλευουν ουτε αεριου ουτε πελλετ ουτε καν τζακια νερου,μονο σομπες και τζακια απλα,δηλ. τι θα γινει θα αφησουν τον κοσμο να ψωφισει?!
Οσο για το αγοραζω το καλοκαιρι αστο καλυτερα,μολις γυρισα απο καφε με τον κουμπαρο με το πυρολησης και ξαναπηρε αλλους 5 τονους,αυτην την φορα προς 110 τον τονο,την προηγουμενη βδομαδα απο τον ιδιο 105 ειχε παρει και του ειπε οτι οσο στεγνονουν τοσο θ'ανεβαινει η τιμη + το οτι και οι βουλγαροι τσιμπισαν τις τιμες,συγκεκριμενα του ειπε τον Σεπτεμβριο εαν παρει πολλους τονους θα του τα δωσει στην καλυτερη τιμη που μπορει κοντα στα 130,ο Παυλος απ΄την Βουλγαρια μου ειπε πριν εναν μηνα 85 ευρω τον τονο αναμοικτο μεσε-οξια πριν 2 μινες το εδινε 75 και την Δευτερα που πηγα μου ειπε 95 και αυτη ειναι τιμη για φορτηγο 24τονο,πηρα τηλ. και αλλους 2 βουλγαρους και ο ενας μουδωσε τιμη 100 και ο αλλος 105, αρα και'γω δεν εμπιστευομαι τους Ελληναρες και τους Βουλγαραρες εμπορους γιατι ειναι ολοι της αρπαχτης και να'σαι σιγουρος οτι τον χειμωνα θα πουλανε μεχρι και 180 και δεν μπορει και να τους πει και κανεις τιποτα,οπως εγινε και με το πελλετ περσυ που ειχαν φτασει να το πωλουν 350 ευρω τον τονο,απ΄την αλλη στην χειροτερη εαν γινει μαζικη απεργια απο τους δεητζιδες υπαρχει παντα η επιστρατευση οπως εγινε με τους φορτιγατζιδες περσυ και τους κοπηκε η μαγκια!!
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15984 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Valsam, είσαι κοντά σε θάλασσα και θες 21 βαθμούς, είμαι δίπλα σε βουνό και θέλω 23+. Επίσης αυτό που λέει ο Jimopoulos, αγοράζω από καλοκαίρι το καύσιμό μου και ξέρω ότι θα ζεσταθώ ότι και να γίνει. Δεν εμπιστεύομαι με τίποτα το ρεύμα στην φάση που είναι τώρα η χώρα. Μπορεί να γίνει καμιά στραβή και να μην έχουμε ΔΕΗ, ή να έχουμε διακοπές μέσα στην μέρα, ή να πάνε τα τιμολόγια άλλο τόσο, να εξισωθούμε με ευρώπη που κάποιοι έχουν λυσσάξει για να μην πέσουν οι μισθοί τους. Ή πιστεύεις ότι αν πχ γίνει καμιά στάση πληρωμών της χώρας και οι εργατοπατέρες της ΔΕΗ αρχίσουν να παίρνουν 500€ αντί για τα 3-4 χιλιάρικα, δεν θα πλακωθούν στις απεργίες και στις διακοπές ρεύματος?

Στην φάση που είμαστε είμαι της θεωρίας back to basics. Φύλαγε τον κώλο σου που λένε και προετοιμάσου για τα πάντα. Μετά από 3-4 χρόνια, σαφώς και πάμε για ότι νέα και αποδοτική τεχνολογία υπάρχει. Και αντλίες θερμότητας και γεωθερμίες και ηλιακά...


Συμφωνώ απόλυτα...Να υπενθυμίσω αυτό το ποστ που εκανα πριν 4 μηνες

GeoTa έγραψε: Σήμερα προφανώς λόγω της έντονης κακοκαιρίας κόπηκε το ρευμα στο Φίλυρο για κανα 5ωρο. Με δεδομένο ότι έχω 3 μικρά παιδιά (το ένα βρέφος) το σπίτι μου δε γινεται να το αφήσω κρύο. Ελα όμως που σχεδόν όλες οι λύσεις θέρμανσης εξαρτώνται απο το ρεύμα...

1. Λέβητας (πετρέλαιο, ξύλο, πέλλετ, κουκουτσι και δε ξερω τι αλλο) θέλει ρεύμα
2. Σόμπα πέλλετ θέλει ρεύμα
3. Αερόθερμο καμινάδα (που έχω βαλει τρομάρα μου) θέλει ρεύμα
4. Τζάκι με βεντιλατέρ θέλει ρεύμα

Ανεξάρτητα από ρευμα
1. Ξυλόσομπα
2. Τζάκι απλό
3. foyer
4. Η κασέττα θέλει;;

Ευτυχώς έχω την ξυλόσομπα και με έσωσε. (Έκανε και ενα σουφλέ η κυρά ! B) ).

Οπότε καλό είναι όταν σκεφτόμαστε με τι τρόπο θα θερμανθούμε, να έχουμε υπόψην και αυτό τον παράγοντα


εκεινη την ημέρα η πλειοψηφία των κατοίκων ξεπάγιασε..

Οπότε για τη θέρμανσή σου ΜΗ βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο σε ρευμα...εγώ αυτό κατάλαβα. Πόσο μάλλον στη συγκεκριμένη δύσκολη χρονική περίοδο που ζουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15985 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: θα παραγγειλω απο βδομαδα το selenic 700 τελικα απο λερου μερλιν, η καμιναδα ειναι η παλια (αμιαντος νομιζω) αλλα ειναι χτιστη μεχρι επανω


Αλλαγή σε ανοξείδωτη μέχρι πάνω τότε, δεν κάει η αμιάντου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15986 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
θα το πω του τζακα αν και επιμενει οτι δεν χρειαζεται και στην ερωτηση μου γιατι βαζουν οι αλλοι μου ειπε για να παιρνουν μεροκαματο παραπανω και να βγαζουν απο τα υλικα :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.623 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ