Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9937 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

marsdiv έγραψε: μια ερωτηση παιδια να μου απαντησετε οσοι εχετε ασχοληθει με το θεμα σας παρακαλω γιατι σημερα ειχα μια συζητηση γι αυτο και ακουγα διαφορετικες γνωμες.
ΤΟΝ πετροβαμβακα στην φουσκα σας πως τον στερεωσατε στον τοιχο ? κολημενος βιδωμενος ???? πως ?
ΚΑΙ το ιδιο στην γυψοσανιδα με ποιον τροπο τον βαζετε?


Στην περίπτωσή μου ο πετροβάμαβακας στον τοίχο μπήκε σφηνωτά, μπήκαν δηλαδή 2 κομμάτια και σφήνωσαν και δεν κουνιοταν μετα. Στη γυψοσανίδα μπαίνει στο σκελετό που στερεώνεις τη γυψοσανίδα. Αυτός έχει σχήμα Π, οπότε ο πετροβάμβακας πάει και φωλιάζει μέσα στο μεταλλικό σκελετό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marsdiv, boinky

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9938 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

marsdiv έγραψε: μια ερωτηση παιδια να μου απαντησετε οσοι εχετε ασχοληθει με το θεμα σας παρακαλω γιατι σημερα ειχα μια συζητηση γι αυτο και ακουγα διαφορετικες γνωμες.
ΤΟΝ πετροβαμβακα στην φουσκα σας πως τον στερεωσατε στον τοιχο ? κολημενος βιδωμενος ???? πως ?
ΚΑΙ το ιδιο στην γυψοσανιδα με ποιον τροπο τον βαζετε?


Στον τοιχο αν δεν υπαρχει σκελετος, τον πιάνεις με ουπα-βιδα-ροδελα
Στην γυψοσανίδα συνηθος τον βαζεις συρταρωτά αναμεσα στο "Π" απο τον σκελετο (περιμετρικά-στρωτήρες)


Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marsdiv, boinky

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9940 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
charli η τρυπα που εχεις ειναι πολυ ψηλα σε σχεση με τον χωρο καυσης με αποτελεσμα να λειτουργει πιο πολυ σαν καμιναδα για να βγαινει η ζεστη που υπαρχει μεσα στην φουσκα εξω, παρα σαν εισοδο αερα.

Το μονο που νομιζω οτι μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις ενα βεντιλατερ στην τρυπα 15χ15 που εχεις απο οπου θα ρουφαει εξωτερικο αερα και με σωληνα να τον οδηγεις κατω απο τον χωρο καύσης

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chari

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9961 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: Ευθυμιογιαννης , εχεις απολυτο δικιο , εκτος οτι ειμαστε ενετργειακα Α+++ οικολογικα κτλ , κοιτα και την τσεπη μας , κοιτα και την δικια σου , ειμαστε και αλανιαριδες που γουσταρουμε βιτσια , γιατι βιτσιο ειναι να κουβαλας ξυλα να καθαριζεις καθε μερα την σταχτη και ενα σωρο αλλα ! Αλλα ρε μεγαλε εγω το μετανιωσα που δεν πειρα κουζινα με ξυλα , μα το θεο , εχω μια smeg υγραεριου και παλι εδω που μενω δεν εχει αεριο και κουβαλαω μπουκαλες ! Ασε που και στην πολη που εμενα , αυτην ειχα και παλι μπουκαλες κουβαλουσα ! Τωρα να σας δω που θα εχουμε αυξηση 40% στο ρευμα !Ξυλα αγοραζουμε με 120 ο τονος , και παλι πολλα μας φενονται ! Ειμαι ετοιμος (εχει κανεις πληροφοριες ) να παρω ξυλα απο βουλγαρια ! Για να μην σε πω θα παω αγγυστρο , θα την πεσω 2 μερες, θα παω και μια βολτα απεναντι βουλγαρια να τα δω , να τα παρω και να γυρισω ! ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΙΕΣ , αλλα φανταζεσαι σε σπιτι τι ειναι ποιο ωραιο , η σομπα η' το τζακι ! Αλλα να μου πεις γουστα ειναι αυτα , εσενα σε κοβω να εισαι μονος σου , την θες την σος !

/BS-840_gr.pdf


Δε κατάλαβα τι σε ενόχλησε αγαπητέ φίλε. Αν και δεν έχω τζάκι, που σίγουρα σα θαλπωρή είναι πολύ πιό ζεστό και όμορφο, αλλά ΄μονάχα μια πτωχή σόμπα και μπόλικη σως να γλυστράνε όλα αυτά που ζούμε.. και σας ζηλεύω εσάς στα χωριά (πραγματικά) γιατί δε σας αγγίζουν και τόσο κι έχετε εναλλακτικές...
... απλά βλέποντας τα τόσα προβλήματα που διαβάζω εδώ σε κατασκευή και τοποθέτηση των τζακιών, αναρωτήθηκα μήπως με το φόβο όλων αυτών για κάποιους σα και μένα δε δείχνει τόσο καλή ιδέα.
Άσε που δεν έχω ν αποθηκεύσω τα ξύλα.. πόσο μάλλον φίλοι που μένουν σε διαμερίσματα.
Αν δε το κατάλαβες, δεν κατηγόρησα εκείνους που θέλουν το τζάκι, όυτε ισχυρίστηκα πως είναι αισθητικά χειρότερο.
Αν βάλεις και την ηλικία (είμαι 52) και τη καθιστική δουλειά της πόλης, ίσως ευκολότερα κατανοήσεις τη δυσκολία που βλέπω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9966 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερι πραγματικα εχω προβλημα (ψυχικο μαλλον) γιατι δεν μπορω να καταλαβω κατι και δεν θελω να ανοιγω τρυπες , πριν ειμαι 100% συγουρος τι παω να κανω !
www.dovre.be/sites/default/files/ERP/han...-du%20%280741%29.pdf
στην σελιδα 45 , 46 περιγραφει τη ακριβος θελει για την εισαγωγη του αερα , το εβαλα στην μεταφραση μηπος το καταλαβω καλητερα , αλλα μαλλον μπερδευτικα !

Η ερωτηση ειναι , πρεπει να υπαρχει τρυπα πισω απ το τζακι , φ125 η οποια να ειναι ελευθερας προς τα εξω ??? Δηλαδη κατσε , μια φ100 για την καυση , μια φ125 για την εισαγωγη του αερα στον θερμοθαλαμο , και ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ φ125 για να τραβαει το τζακι τον καπνο οταν ανοιγω την πορτα ???????Πρεπει να υπαρχει αυτη η τριτη τρυπα ??? Μηπος ειναι καλητερο να βαζω ανακληση το παραθυρο οταν θελω να βαλω ξυλα ????Δεν παιζει να μου βαζει αυτη η τριτη τρυπα αερα μεσα στο σπιτι ???? Εδω κοιταμε να το μονοσουμε οσο παει , θα κανουμε τον τοιχο απο πισω απ το τζακι σουροτηρι ????Και πες οτι θελω να βαλω και εναλακτη (που θελω δηλαδη αλλα τωρα κανει κρυο και δεν μπορω να ξηλωσω την καμιναδα ) Και για τον εναλακτη θελω τρυπα απ εξω ???? Ε κατι δεν μου κολαει ρε συ φιλος με τοσες τρυπες η' τις θελεις οπως και να εχει και κανω λαθος !!!
ΑΑΑΑ εχω και τρυπα απο στο πατομα που επικοινωνει με το υπογειο οπως δειχνει στο σχεδιο
Για δες σε παρακαλω γιατι τα αγγλικα μου πηγαν περιπατο και δεν καταλαβαινω

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9992 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: Αστερι πραγματικα εχω προβλημα (ψυχικο μαλλον) γιατι δεν μπορω να καταλαβω κατι και δεν θελω να ανοιγω τρυπες , πριν ειμαι 100% συγουρος τι παω να κανω !
www.dovre.be/sites/default/files/ERP/han...-du%20%280741%29.pdf
στην σελιδα 45 , 46 περιγραφει τη ακριβος θελει για την εισαγωγη του αερα , το εβαλα στην μεταφραση μηπος το καταλαβω καλητερα , αλλα μαλλον μπερδευτικα !

Η ερωτηση ειναι , πρεπει να υπαρχει τρυπα πισω απ το τζακι , φ125 η οποια να ειναι ελευθερας προς τα εξω ??? Δηλαδη κατσε , μια φ100 για την καυση , μια φ125 για την εισαγωγη του αερα στον θερμοθαλαμο , και ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ φ125 για να τραβαει το τζακι τον καπνο οταν ανοιγω την πορτα ???????Πρεπει να υπαρχει αυτη η τριτη τρυπα ??? Μηπος ειναι καλητερο να βαζω ανακληση το παραθυρο οταν θελω να βαλω ξυλα ????Δεν παιζει να μου βαζει αυτη η τριτη τρυπα αερα μεσα στο σπιτι ???? Εδω κοιταμε να το μονοσουμε οσο παει , θα κανουμε τον τοιχο απο πισω απ το τζακι σουροτηρι ????Και πες οτι θελω να βαλω και εναλακτη (που θελω δηλαδη αλλα τωρα κανει κρυο και δεν μπορω να ξηλωσω την καμιναδα ) Και για τον εναλακτη θελω τρυπα απ εξω ???? Ε κατι δεν μου κολαει ρε συ φιλος με τοσες τρυπες η' τις θελεις οπως και να εχει και κανω λαθος !!!
ΑΑΑΑ εχω και τρυπα απο στο πατομα που επικοινωνει με το υπογειο οπως δειχνει στο σχεδιο
Για δες σε παρακαλω γιατι τα αγγλικα μου πηγαν περιπατο και δεν καταλαβαινω

Ευχαριστω


Εννοείται ότι θέλει τρύπα για είσοδο αέρα, αλλιώς θα θες ανάκληση. Αν βάλεις εναλλάκτη, δεν χρειάζεται έξτρα τρύπα για αέρα, μπορείς να πάρεις και από εσωτερικό χώρο αέρα. Αν πάρεις όμως από έξω, θα έχεις συνέχεια φρέσκο αέρα στο σπίτι, σε βάρος βέβαια της απόδοσης του εναλλάκτη που θα προσπαθεί να ζεστάνει πιό κρύο αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.520 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ