Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9780 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

boinky έγραψε: η μαγγανέζα τι είναι? :blink:


Πυρίμαχη πάστα (σηλικονη)

δες και εδω
www.google.gr/search?sourceid=chrome&ie=...BD%CE%AD%CE%B6%CE%B1
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": boinky

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9781 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: Τη να σε κανω ρε αστερι , σε πετυχα αφου το αγορασα , αν και σε ειπα οτι ειχα παει λερου και οτι δεν ειχε πολλα μοντελα και δεν ηθελα να μπλεξω ! Που να ξερω οτι θα ξεμπλεκα εδω μεσα ! Τωρα εχω μπλεξει με την καμιναδα και θα εχουμε συνεχεια !


Τουλάχιστον πήρες καλό τζάκι, απλά τσοντάρισες και λίγο για την βενζίνα της Cayenne του εισαγωγέα. Δεν πειράζει. Παρηγορήσου στο ότι άλλοι εδώ μέσα δώσαν τα ίδια λεφτά με σένα και πήραν ελληνικές φόλες. Και εγώ στο τσαφ την γλύτωσα, ευτυχώς το internet πλέον έχει πληροφορίες με το τσουβάλι. Λίγο καλό φιλτράρισμα θέλει και μαθαίνεις σχεδόν τα πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9782 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

boinky έγραψε: ρε Αστερι καταλαβαίνω απλά ρωτάω κανα δυο μέρες τώρα βλέπω εξέλιξη στην κουβέντα και η ερωτηση μου εμενε αναπάντητη! ;) είπα μήπως πίσω απο αυτό υπήρχε σκοπιμότητα! :lol: :lol:
η μαγγανέζα τι είναι? :blink:
και εναλακτη και τα υπόλοιπα που μπορω να τα βρω στειλε κανα mail να μάθω περισσοτερες λεπτομεριες B)


Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, εναλλάκτες και λοιπά έχει στην Θέρμη, απέναντι από την Κρεαταγορά, αν έχει κανείς τηλέφωνο ας το γράψει...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9784 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βρε παιδιά να πω κάτι.. ίσως λίγο άστοχο.. αλλά... με τόσα χρήματα, και τόσες πιθανές αστοχίες κατασκευής.. ποιός ο λόγος να επιλέξει κάποιος τη κατασκευή ενεργειακού τζακιού??
Μήπως η επιλογή μιάς καλής ξυλόσομπας (για όσους θέλουν τη θαλπωρή του ξύλου και την οικονομία) είναι προτιμότερη???
Βέβαια αλλιώς ενσωματώνεται το τζάκι στο χώρο.. αλλά ξέρω γω??? Πολλά προβλήματα διαβάζω κι απορώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9785 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: ...... Το παραπάνω τζάκι μάλλον πρέπει να έχει πετροβάμβακα κολλητά στα πλαινά του για προστασία των γυψοσανίδων, αλλά ο μάστορας δεν υπολόγισε φαίνεται ότι το μαντέμι θέλει και λίγο αέρα για να μην ανεβάζει θερμοκρασία που του προκαλεί ασύστολη διαστολή...


Εγώ, όπως έχω πει, έχω το total vision 800 turbo το οποίο το έχουν μονώσει με ytong 5 άρι. Καλά έκαναν; Την άνοιξη που θα ανοίξω τη γυψοσανίδα θα δω εάν έχουν αφήσει λίγο αέρα όπως λες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9788 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Βρε παιδιά να πω κάτι.. ίσως λίγο άστοχο.. αλλά... με τόσα χρήματα, και τόσες πιθανές αστοχίες κατασκευής.. ποιός ο λόγος να επιλέξει κάποιος τη κατασκευή ενεργειακού τζακιού??
Μήπως η επιλογή μιάς καλής ξυλόσομπας (για όσους θέλουν τη θαλπωρή του ξύλου και την οικονομία) είναι προτιμότερη???
Βέβαια αλλιώς ενσωματώνεται το τζάκι στο χώρο.. αλλά ξέρω γω??? Πολλά προβλήματα διαβάζω κι απορώ..


Επιλέγεις τζάκι γιατί πιθανόν έχεις ήδη παλιό απλό, μαντεμένιο ή από πυρότουβλο. Έχεις ήδη δηλαδή την καμινάδα και την θέση που θα μπει η εστία. Επίσης γιατί είναι δυνατότερο από τις ξυλόσομπες. Έχει δυνατότητα να πάρει μεγαλύτερα κούτσουρα, πάνω από μισό μέτρο. Έχει δυνατότητα να πάρει πολλά ξύλα και να καίει για περισσότερη ώρα χωρίς ανεφοδιασμό. Έχει καλύτερη αισθητική (πέτρα, μάρμαρο, πυρότουβλο, ξύλινες κουπαστές), έχει μεγαλύτερο τζάμι για να βλέπεις περισσότερη φλόγα, είναι λιγότερο επικίνδυνο για βρέφη/νήπια (στην σόμπα σκουντουφλάς πάνω της πιό εύκολα). Και με το τζάκι οι μερακλήδες κάνουν και παντσετολουκάνικα.

Η σόμπα μόνο για νέα εγκατάσταση που δεν θες να ξοδέψεις λεφτά (αν το σπίτι δεν έχει δηλαδή προεγκατάσταση καμινάδας τζακιού), ή αν νοικιάζεις για να την πάρεις μαζί σου φεύγοντας. Άντε και για να κάνεις και φτηνό φαί στον φούρνο της, αν έχει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ