Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9772 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

boinky έγραψε: καλησπέρα σε όλους! :woohoo:
Ύστερα απο 3 ώρες ανάγνωσης (φυσικά και δεν καταφερα να το διαβάσω όλο) είπα να κάνω και εγώ την ερωτηση μου.
Την τρίτη θα παραγγείλω ενεργειακό τζάκι της Dovre (έχουν 2-3 γνωστοί και είναι ικανοποιημένοι και σίγουρα δεν θέλω να μπω στο club που είχε φτιάξει ό εριμήτης, χωρίς παρεξήγηση) αλλά στα όσα διάβασα δεν είδα κάποιο σχόλια θετικό, τι να κάνω να το παραγείλω ή όχι???? να αναφέρω ότι είμαι επαρχεία άρα είναι θέμα ότι δεν έχω άμμεση προσβαση σε εταιρείες - μεταπωλητές.
Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι την όλη "επιχείρηση τζάκι" θα την κάνω εγώ και ο αδερφός μου.

δεκτό όποιο σχόλιο (θα απαντησω :silly: )


Sorry δεν εχω νετ το σαββατοκυριακο και επεσε και δευτερα και εχασα πολλα επισοδεια !
Εγω εχω Dovre και δεν το μετανιωσα ! Οσο για τα χρηματα να παρεις μονος σου τον εισαγωγεα! 1800ευρο πειρα το 2180 , και 2500 εκανε αυτο που ανοιγει η πορτα προς τα πανω , αλλα μην το παρεις γιατι θα εχεις προβληματα στα ρεουλα και ενα σωρο αλλα που μου ειχε πει , αυτος που μου το πουλησε !

Τωρα οσο για τα λεφτα , εχει μεγαλη διαφορα απο το ινβικτα και μικρη με την σουπρα ! Για το βαρος δεν ξερω ρε συ αστερι , γιατι ενω ειμαστε στα ιδια KW εγω εχω 50 κιλα περισοτερο ατσαλι ! Τωρα ατσαλι ειναι χυτοσηδηρος ειναι , παντος το δικο μου ειναι ποιο βαρι ! (τωρα πως ποιανει το δικο σας 28KW δεν μπορω να το καταλαβω ! Τεσπα εγω παντος το λερου δεν το βρισκω φτηνο καταστημα για κανενα λογο και για κανενα υλικο , απο γυψοσανιδες , μεχρι οτι θες ειναι ποιο ακριβο απο αντιστοιχα καταστηματα ! Και με αποδειξεις , και ασε αυτους να λενε οτι εμεις πληρωνουμε την διαφορα :p


Παντος ακομα εχω προβληματα με την καμιναδα και με την εισαγωγη του αερα ! Αστερι να στα στειλω σε πμ (photos ktl) και οταν ειναι να τελειωσει σωστα το ποσταρω με την σωστη λυση ! Και καποιος απο εδω που μπορει να πει τον μαστορα του μας στειλει εναλακτη γιατι εδω λαρισα δεν εχει .......

ευχαριστω


Αν σου φαίνεται πολύ το 28kW, που να δεις και το 800 Vision Totale Turbo, που είναι 18-36kW. Τέλος πάντων, το 2180 είναι καλό τζάκι και το βάρος του δείχνει μεγάλη αντοχή. Το θέμα είναι ότι ο εισαγωγέας ψιλοθησαυριζει σε αυτήν την τιμή που πουλάει, 50 κιλά μαντέμι δεν κάνουν άλλα 1200€ πάνω, σε σχέση με τα 600€ που κάνει το δικό μου. Αν έκανε 800-900€ το Dovre, ευχαρίστως θα το έπαιρνα, αλλά με 1800, τσούκ. Καλύτερα να πάρω 2 σαν το δικό μου να έχω να αλλάζω αν και όποτε χαλάσει και να περισέψουν και ρέστα. Στο κάτω-κάτω αν ήταν τόσο πιό αξιόπιστο, ας δίνανε 10 ή 15 χρόνια εγγύηση, όχι πέντε, όσα η Invicta και οι λοιποί. Συν το ότι με χαλάει να με παραμυθιάζουν ότι είναι Σκανδιναυικό, ενώ φτιάχνεται στο Βέλγιο...

Και αν σου φαίνονται λίγα τα 136 κιλά του Selenic 700, που να δεις πόσα κιλά είναι το πολυδιαφημιζόμενο JollyMec Eco των 14kW και κοντά 3000€...

www.estianet.gr/components/com_virtuemar..._M_49130726eea14.pdf

85 κιλά μόνο...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9774 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

boinky έγραψε:

boinky έγραψε: μια ερώτηση


αυτή απευθείνετε προς όλους

τα "παρελκόμενα" σωλήνες πετροβάμβακα, κεραμοβάμβακα και ότι άλλο χρειάζομαι πόσο κοστίζουν τι να περιμένω??? κανα 300€?

:unsure:


Γιατί κανείς δεν μου λέει κάτι γι αυτό? μήπως δεν θέλετε να με τρομάξετε? :unsure: :unsure:


Ρε συ, φόρουμ είναι, δεν είμαστε face to face να απορείς γιατί δεν απαντάμε. Μπορεί να κοιτάμε άλλες σελίδες, μπορεί να είμαστε για κατούρημα, μπορεί να έμεινε ο Η/Υ ανοιχτός και δείχνει ότι είμαστε online. Κάντε λίγο κράτει... :)

Τα υλικά για φυσική ροή (περσίδες, γυψοσανίδες, πετροβάμβακες, σωλήνες, μαγγανέζα, αλουμινοταινία, συστολή), κάνουν ούτε 200€. Αν βάλεις και εναλλάκτες με βεντιλατέρ και κοντρόλλερ, πας στα 500-600€.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9775 από boinky
Απαντήθηκε από boinky στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ρε Αστερι καταλαβαίνω απλά ρωτάω κανα δυο μέρες τώρα βλέπω εξέλιξη στην κουβέντα και η ερωτηση μου εμενε αναπάντητη! ;) είπα μήπως πίσω απο αυτό υπήρχε σκοπιμότητα! :lol: :lol:
η μαγγανέζα τι είναι? :blink:
και εναλακτη και τα υπόλοιπα που μπορω να τα βρω στειλε κανα mail να μάθω περισσοτερες λεπτομεριες B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9776 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τη να σε κανω ρε αστερι , σε πετυχα αφου το αγορασα , αν και σε ειπα οτι ειχα παει λερου και οτι δεν ειχε πολλα μοντελα και δεν ηθελα να μπλεξω ! Που να ξερω οτι θα ξεμπλεκα εδω μεσα ! Τωρα εχω μπλεξει με την καμιναδα και θα εχουμε συνεχεια !

Τα παρελκομενα φιλε βονκευ μπορει να κοστισουν και περισσοτερο απ το τζακι ! Αλλιως υπολογιζε καμια 200 ευρο η ποιο απλη καμιναδα 6 μετρα με 2 γωνιες ! Για τα υπολοιπα , κολλες γυψοσανιδες κτλ μην ρωτας εμας αλλα κοστιζουν , 5 ευρο το τετραγωνικο ο πετροβαβακας , 10 ο καλος , γυψοσανιδες 3,4 το τετραγωνικο ! Αμα κατσεις και τα βαλεις για ενα απλο κουτι θες 200 για να το ντυσεις , 200 για την απλη την καμιναδα και μετα εχει ο θεος τη αλλο θες να βαλεις ! Αμα θες και κανενα μαρμαρο , μαζεψου στα 1000 ,

Αμα ειναι να στα κανει αλλος , οχι πανω απο 200 για την καμιναδα και πολλα ειπα και οχι πανω απο 100 για την γυψοσανιδα και πολλα ειπα ! Εγω τα εκανα μονος και δεν χαριζω λεφτα σε κανενα !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9777 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

boinky έγραψε: ρε Αστερι καταλαβαίνω απλά ρωτάω κανα δυο μέρες τώρα βλέπω εξέλιξη στην κουβέντα και η ερωτηση μου εμενε αναπάντητη! ;) είπα μήπως πίσω απο αυτό υπήρχε σκοπιμότητα! :lol: :lol:
η μαγγανέζα τι είναι? :blink:
και εναλακτη και τα υπόλοιπα που μπορω να τα βρω στειλε κανα mail να μάθω περισσοτερες λεπτομεριες B)


σορρυ δεν αγοραζεις το τζακι πρωτα και μετα τα λεμε , εδω ειμαστε καμενοι με αγορασμενα τζακια xaxa:D

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9779 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Προχτές είχα φίλο για καφέ, που έχει ελληνικό "ντεμέκ" ενεργειακό. Δεν ζεσταινόταν που δεν ζεσταινόταν, το μπουμπούνισε μιά μέρα από τις κρύες, μπας και βγάλει ζέστη και το πήρε στο χέρι. Μου είπε ότι το τζάκι πήρε κοντά άλλους δύο πόντους σε βάθος και δεν κλείνει πλέον καλά η πόρτα. Μάλλον στράβωσαν πλάκες και πρέπει και να μπάζει αέρα στις πάνω ενώσεις, γιατί δεν ανεβάζει ούτε 60 βαθμούς, μάλλον μπαίνει αέρας και το κρυώνει. Θα πάω να το δω όταν έρθουν να το ανοίξουν οι αρχιμάστορες που το βάλανε...

Προσοχή οι του συλλόγου Ερημίτη, μην τα ζορίζετε πολύ, αν δεν ξέρετε τι σας έχουν κάνει μέσα. Το παραπάνω τζάκι μάλλον πρέπει να έχει πετροβάμβακα κολλητά στα πλαινά του για προστασία των γυψοσανίδων, αλλά ο μάστορας δεν υπολόγισε φαίνεται ότι το μαντέμι θέλει και λίγο αέρα για να μην ανεβάζει θερμοκρασία που του προκαλεί ασύστολη διαστολή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.513 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ