Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9738 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδια καλη σαρακοστη. Εδω και δυο μηνες περιπου ειμαι και εγω κατοχος ενος αληθινου ενεργειακου τζακιου.Αντικατεστησα το παλιο κλασικο τζακι χωρις πορτα που ειχα.
Το σπιτι μου ειναι 120 μ (οροφοδιαμερισμα)
Πηρα το INVICTA 800 GRANDE VISION. FOYER 5 αστερο απο το LEROY MERLIN με 1100 ευρω.
Εβαλα εναλακτη καμιναδας, βεντιλατερ 600 κμ αερα, ροοστατη θερμοστατη TIEMME ELETTRONICA και τα υπολοιπα:πυραντοχη γυψοσανιδα, πετροβαμβακα με αλουμινιο, περσιδες, μερικα κομματια μαρμαρο που χρειαστηκαν κτλ. Παροτι λογω δουλειας γνωριζω τζακαδες προτιμησα την δοκιμασμενη λυση του Μπεν που προτεινει το LEROY.Υλικα και δουλεια 1200 ευρω+1100 το τζακι 2300.
Αερα πηρα απο εξω. Παροτι το σπιτι εχει κυρια θερμανση λεβητα πελλετ, ηθελα να ειμαι καλυμενος απο θερμανση για παν ενδεχομενο. Το τζακι δεν το αναβω καθε μερα, αλλα οταν αναβει σε σαλονι- καθιστικο- κουζινα (70 μετρα) ανεβαζει απο 21,5 σε 24 με 25 σε δυο ωρες περιπου. Απιστευτη αποδοση με την καταναλωση που υποσχεται.
Εχω ενα θεμα με 5 σωματα στους χωρους που επηρεαζονται απο το τζακι...πρεπει να βαλω θερμοστατικες κεφαλες οπωσδηποτε αλλα και να μεταφερω τον θερμοστατη σε ενα υπνοδωματιο γιατι αλλιως δεν θα αναβει ποτε για το υπολοιπο σπιτι οταν αναβω το τζακι.
Μπορω να πω οτι ολα οσα εγραψε ο Αστερης για τα INVICTA ισχυουν 100%. Η βοηθεια του ανεκτιμητη και τον ευχαριστω.Ευτυχως διαβαζα απο την αρχη το θεμα.
Υποσχομαι να ανεβασω και φωτο απο την αλλαγη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9739 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
χρηστο σε εγδυσε λιγο ο μπεν φιλε μου φαινεται.1100 ευρα για τοποθετηση.
για περιεγραψε λιγο τα υλικα να δουμε.φυσικα εβαλες και εναλλακτη φανταζομαι.αντε ανεβασε φωτο να δουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9741 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Δεν ξέρω κανένα σπίτι να ζητάει 24 ώρες το 24ωρο 20KW ενέργεια κάθε ώρα. Αλλά αν θες να το παίξουμε το σενάριο, σου κάνω και τον υπολογισμό με πετρέλαιο για το ίδιο σπίτι:

2 χ 1 λίτρο χ 24 = 48 λίτρα την ημέρα = 1440€ το μήνα...

Οι δύο όροφοι του σπιτιού μου (60+60), καίγοντας το τζάκι 14-16 ώρες την μέρα (8-10 το πρωί έως 12-1 το βράδυ), ζητάνε 30 έως 45 κιλά ξύλα ημερησίως, αναλόγως την εξωτερική θερμοκρασία. Το βράδυ έως το πρωί χάνει 1-1.5 βαθμό, οπότε δεν έχω λόγο να καίω τζάκι...


Φυσικά κι έχεις δίκιο. Απλά μου έκανε εντύπωση η ανάγκη για ζέστη.. πάντα βέβαι η ανάγκη κάποιου είναι σεβαστή..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9742 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: χρηστο σε εγδυσε λιγο ο μπεν φιλε μου φαινεται.1100 ευρα για τοποθετηση.
για περιεγραψε λιγο τα υλικα να δουμε.φυσικα εβαλες και εναλλακτη φανταζομαι.αντε ανεβασε φωτο να δουμε





erimitis γειτονα δεν ηθελα να τω πω αλλα ο Μπεν τοσα μου ειπε να γραψω στο forum. To ποσα πηρε πεντε πανω πεντε κατω καπου εκει παιζει παντως.
Το ζητουμενο ειναι οτι ο ανθρωπος δεν ειναι αρπακολατζης και τα λεφτα του τα αξιζει.
Σε μεγαλες ελληνικες εταιριες τζακιων της θεσσαλονικης αν σου πω τι ζητουσαν και τι προσφεραν θα καραφλιασεις... κατ αρχην αυτα που ηθελα να βαλω τα αποριπταν και μου λεγανε αλλα...ξερεις εσυ δυστηχως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9744 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
χρηστο αν σου ειναι ευκολο στειλε ενα μαιλ στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και πες μου παραπανω πληροφοριες για την τοποθετηση αν ειναι δυνατον και φωτογραφιες.Παντως φιλε το σημαντικο ειναι οτι το τζακι δουλευει καλα και εχεις αποδοση
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9748 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

χρηστος8 έγραψε: Εχω ενα θεμα με 5 σωματα στους χωρους που επηρεαζονται απο το τζακι...πρεπει να βαλω θερμοστατικες κεφαλες οπωσδηποτε αλλα και να μεταφερω τον θερμοστατη σε ενα υπνοδωματιο γιατι αλλιως δεν θα αναβει ποτε για το υπολοιπο σπιτι οταν αναβω το τζακι.


θα κανεις οτι εκανα κ εγω

-1 θα απενεργποιησεις οσα σωματα δεν χρειαζεσαι

-2 θα αγορασεις εναν ασυρματο θερμοστατη (55€)(αποτελειται απο 2 τμηματα τον θερμοστατη και τον δεκτη)

-3 Τον θερμοστατη θα τον βαλεις στο ποιο κρυο δωματιο του σπιτου που δεν μπορει να παει η ζεστη απο το τζακι και τον δεκτη θα τον συνδεσεις με τον καυστηρα παραλληλα με τον παλιο θερμοστατη

-4 τον παλιο θερμοστατη που ηδη εχεις δεν θα του αλλαξεις θεση, απλα θα τον χαμηλωσεις πχ στους 10 βαθμους ωστε να μην αναβει ποτε

Ετσι ο καυστηρας θα παίρνει εντολη μονο οταν πέφτει η θερμοκρασια στο κρυο δωματιο κατω απο το οριο που εχεις ρυθμισει τον θερμοστατη και θα ζεσταίνει μονο τα σωματα που εχεις αφησει ενεργα με αποτελεσμα να μην καις ενα σκασμο πετρελαιο και να ζεσταίνονται κ πιο γηγορα τα δωματια

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.514 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ