Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123571 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Invicta Selenic 700
Ευχαριστώ zagio.
Το μαύρισμα στο μπροστινό τζάμι το έλυσα με δύο λεπτές ροδελίτσες στις δύο επάνω πλευρές,στο διπλανό δεν πρόλαβα να κάνω κάτι,θα βάλω και εκεί ροδελίτσες και θα δοκιμάσω και τον τρόπο που πρότεινε φίλος γιά ξεβίδωμα των βιδών μισή έως μία βόλτα.
Θα ενημερώσω σχετικά.
Καλές γιορτές με υγεία,δύναμη και ελπίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123575 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Invicta Selenic 700

liakjim έγραψε: row5 καλόκαυστο. Πολύ καλή εγκατάσταση.
Αυτός ο εναλλάκτης της kratki εχει φορεθεί πολύ φέτος χαχαχαχα

Βλέπω η καμινάδα σου είναι Φ200. Πόσα μέτρα είναι? Κλαπέ γιατί δεν έβαλες?
Προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι είναι απαραίτητο για έλεγχο του ελκυσμού και άρα της κατανάλωσης.

Επίσης έκανες το κολπάκι με την αεροκουρτίνα?

υ.γ. Ο αστέρης έχει μήνες να δώσει σημεία ζωής. Ελπίζω να είναι καλά ο άνθρωπος.


Ευχαριστώ πολύ,έχω διαβάσει τα ποσταρίσματα σου και έχω πάρει και ιδέες σου.
Η καμινάδα είναι 6 μέτρα.
Κλαπέ δεν έβαλα γιατί ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του grand master Αστέρη,με είπε ότι δεν χρειάζεται,η κόφτρα είναι αρκετή.
Το κολπάκι με την αεροκουρτίνα το έκανα βάζοντας επάνω δεξιά και αριστερά δύο ροδελίτσες και έτσι ελλάτωσα κατά πολύ το μαύρισμα.
Το καίω κανονικά δύο μέρες και έχω ακόμη διάφορες δοκιμές να κάνω,θα είμαστε σε επικοινωνία.
Καλές γιορτές με υγεία,αγάπη και χαμόγελο.
Υ.Γ. Ο Αστέρης είναι μιά χαρά,τον γνώρισα και προσωπικά,είναι προπαντός καταπληκτικός άνθρωπος και κρίμα που δεν γράφει πλέον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123590 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700

row5 έγραψε: Κλαπέ δεν έβαλα γιατί ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του grand master Αστέρη,με είπε ότι δεν χρειάζεται,η κόφτρα είναι αρκετή.


Και όμως , κάνει διαφορά το κλαπέ. Και εγώ Φ200 έχω , 6.5μέτρα δλδ σχεδόν ίδια. Πρέπει να σηκώσω βιντεο.
Με το κλαπέ ανοιχτό τραβάει πιο πολύ από ότι με κλειστό ακόμα κ με κλειστό τον αέρα. ¨Ασε που είναι σαν να αιωρούνται οι φλόγες μέσα στην εστία.

row5 έγραψε: Υ.Γ. Ο Αστέρης είναι μιά χαρά,τον γνώρισα και προσωπικά,είναι προπαντός καταπληκτικός άνθρωπος και κρίμα που δεν γράφει πλέον


Πολύ ευχάριστο που είναι καλά. Μάλλον θα κάηκε και σταμάτησε να γράφει. Τον είχαν πάει μονότερμα με τις ερωτήσεις (και εγώ μαζί)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123608 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Invicta Selenic 700

liakjim έγραψε:

row5 έγραψε: Κλαπέ δεν έβαλα γιατί ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του grand master Αστέρη,με είπε ότι δεν χρειάζεται,η κόφτρα είναι αρκετή.


Και όμως , κάνει διαφορά το κλαπέ. Και εγώ Φ200 έχω , 6.5μέτρα δλδ σχεδόν ίδια. Πρέπει να σηκώσω βιντεο.
Με το κλαπέ ανοιχτό τραβάει πιο πολύ από ότι με κλειστό ακόμα κ με κλειστό τον αέρα. ¨Ασε που είναι σαν να αιωρούνται οι φλόγες μέσα στην εστία.
Τώρα ό γέγονεν γέγονεν,στο επόμενο άνοιγμα γυψοσανίδας,ελπίζω να μην είναι σύντομα,θα δούμε.

row5 έγραψε: Υ.Γ. Ο Αστέρης είναι μιά χαρά,τον γνώρισα και προσωπικά,είναι προπαντός καταπληκτικός άνθρωπος και κρίμα που δεν γράφει πλέον


Πολύ ευχάριστο που είναι καλά. Μάλλον θα κάηκε και σταμάτησε να γράφει. Τον είχαν πάει μονότερμα με τις ερωτήσεις (και εγώ μαζί)

Ο ελεύθερος χρόνος του περιορίστηκε πολύ λόγω εργασίας.Διάβασα όλο το νήμα γιά τα ενεργειακά τζάκια,τετρακόσιες τριάντα τόσες σελίδες,είναι να απορεί κανείς με την θετική του διάθεση και την προθυμία του να απαντήσει λύνοντας απορίες,ακόμα και σε εκείνους που τον τρέλλαιναν.Γέλασα με την ψυχή μου με έναν φίλο που ρώτησε τον Αστέρη πόσα είναι 400 d2 και ο Αστέρης του απάντησε: έ τώρα στα γεράματα θα σας μαθαίνω και μαθηματικά;Να είναι καλά το παλληκάρι,είναι και μετριόφρων και δεν θέλει παινέματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123651 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Invicta Selenic 700
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν, δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος με τόσο μεγάλη προσφορά στο forum.
Οταν πρωτοβρέθηκα εδώ, προσπαθώντας να βρω τι έφταιγε για το προηγούμενο τζάκι μου (που δεν είχε κάτω περσίδα και η μόνωση της φούσκας ήταν της πλάκας) και δεν ζεσταινόμουν, ανέφερα και πόσα κιλά έκαιγα κάθε μέρα.
Κι η απάντησή του: Αν ήταν σωστά τοποθετημένο, έπρεπε να ζεσταίνεσαι. Εκτός αν μένεις σε τσαντήρι. :lol: :lol: :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124121 από panos196
Απαντήθηκε από panos196 στο θέμα Invicta Selenic 700

row5 έγραψε:


Ήρθε η ώρα να παρουσιάσω και εγώ το Invicta Selenic 700 που αποφάσισα να αγοράσω μετά από ατελείωτη ανάγνωση του forum και ερωτήσεις γιά λύσιμο αποριών κυρίως προς τον Αστέρη αλλά και άλλα μέλη με στόχο να ζεστάνει τον πρώτο όροφο 70 τμ από τα συνολικά 125 του σπιτιού κατασκευής 1974.


Και η τελική μορφή.

Συνοπτικά:
Η ανάγνωση του forum και η βοήθεια των μελών είναι καθοριστικότατος παράγοντας να εγκατασταθεί σωστά το τζάκι και να αποφευχθούν αστοχίες,΄τα μαστόρια αγνοούν βασικές αρχές λειτουργίας των ενεργιακών εστιών,να είστε κυριολεκτικά πάνω από το κεφάλι τους απαιτώντας να τηρήσουν κατά γράμμα τα manuals.
Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά του forum κυρίως όμως τον Αστέρη γιά τις ακριβείς και λεπτομερείς οδηγίες αλλά και την προθυμία να απαντήσουν.
Στην διάθεση σας γιά οποιαδήποτε ερώτηση και απορία σας.
Καλές γιορτές,υγεία,σοφία και δύναμη!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!! Ετσι ακριβώς είναι το παλιό μου τζάκι , χτισμενο με πυρότουβλα 2 οψεις ακριβώς οπως το δικό σου.. αν βάλω μια κασσέτα σαν το δικό σου οπως στη φωτογραφία μου ταιριάζει απόλυτα !!! που μπορώ να το βρώ το συγκεκριμενο τζάκι? και σε ποιά τιμή είναι ? Invicta Selenic 700 είναι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ