Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118280 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
str1979 ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118287 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700
Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω , γιατί ενώ έχεις πετύχει το όνειρο κάθε εγκαταστάτη , δηλαδή μια εγκατάσταση η οποία είναι οικονομική , λειτουργική , αποδοτική και κυρίως εντελώς αθόρυβη και ανεξάρτητη από ηλεκτρικό ρεύμα , εξακολουθείς και ψάχνεσαι (πάντα φιλικά ).
Από την στιγμή που όπως λες στο ρελαντί σκάτε , σημαίνει ότι η ροή του άερα δεν θέλει υποβοήθηση.
Δηλαδή μετά τι θα κάνετε , θα πηδάτε από τα παράθυρα από την ζέστη;

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118460 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
Παιδιά καλημέρα. Τελικά χθές έκανα μια δοκιμή. Άλλαξα τη θέση του εύκαμπτου που φέρνει εξωτερικό αέρα, που ήταν κάτω από το σταχτοδοχείο και τον πήγα στο βάθος του τζακιού απέναντι από την περσίδα εισαγωγής αέρα από τον εσωτερικό χώρο στο θερμοθάλαμο, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
Είδα ότι δεν ζεσταινόταν η γυψοσανίδα που βρίσκεται κοντά στο τζάκι.
Μάλλον θα το αφήσω έτσι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118861 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
Kαλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν τοποθετήσει Ιnvicta και έχουν χρησιμοποιήσει μπρικέτες, τι γνώμη έχουν σε σχέση με τα ξερά ξύλα. Βέβαια υπάρχει διαφορά από ξύλο σε ξύλο καθώς και από μπρικέτα σε μπρικέτα. Γενικά από την εμπειρία, καίγονται πιο γρήγορα; αποδίδουν καλύτερα; Kαι κάτι τελευταίο, υπάρχει τρόπος να πετύχει κανείς καλύτερη καύση (νομίζω ότι ένδειξη αποτελεί η ύπαρξη μπλέ φλόγας) π.χ. αναλογία ξύλου προς εισερχόμενο αέρα. Βέβαια το θέμα καταλαβαίνω δεν είναι τόσο απλό, παίζει ρόλο ο ελκυσμός κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118930 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
όταν το ξύλο είναι ξερό βλέπεις μπλέ φλόγες επίσης αν βάλεις 2 κουτσουρα σε θέση που περνάει ενδιάμεσα θερμός αέρας βλέπεις και δευτερογενεις καυσεις!!αν δεν εχεις ξερα ξυλα 10% υγρασια καλυτερα να καις μπρικετες εγω εχω δοκιμάσει κατι αυστριακες τις seca και κρατανε 2 ωρες με κλειστο τον αερα μπορεις να κανεις και συνδιασμο π.χ. το βραδυ κατα τις 2 βαζω ενα πουρναρι μεγαλο και πεταω και 2 μπρικετες και βρισκω καλη καρβουνια στις 8 το πρωι!
Επειδη εχω καψει αρκετες μπρικετες οι καλες ειναι και ακριβες οι φθηνες ειναι για τα μπαζα οι περισσοτερες βγαζουν μαυριλα ενας γειτονας εκανε μπρικετες απο πυρηνα και οξυα και ηταν παρα πολυ καλες παρολο που δεν τις ειχε συμπιεσει πολυ καλα στο εμποριο δεν βρηκα παντως....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121185 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν βάλει γωνιακό Ιnvicta Selenic αν οι βίδες που στηρίζουν το πλαίσιο για το μικρό τζάμι (όχι το μπροστινό) ξεβιδώνουν όλες. Στο δικό μου η μία, η επάνω δεξιά δεν ξεβιδώνει με τίποτα. Προσπάθησα πολύ σχεδόν έχει φαγωθεί ο σταυρός που μπαίνει το σταυροκατσάβιδο. Τι μπορώ να κάνω; Θέλω να μπορώ να το ανοίγω να το καθαρίζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ