Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115765 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
δες πιο πισω εχω κοντινη φωτογραφια σε συνδεση αμονωτης με μονωμενης απλα η αμωνοτη ειναι απο μαυρο χαλυβα.. για τη συνδεση της οταν αγορασεις καμιναδα λες τι θες να συνδεσεις και σου δινουν τη καταληλη μουφα-συστολη -διαστολη!!(δε γνωριζω πως λεγεται)....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116155 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700
Πόντιε έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. Μπορείς να μου δείξεις πώς είναι αυτό το τούνελ; Απ τη κρατκι το πήρες;
2. Σε τι απόσταση από το ταβάνι το έχεις τοποθετήσει;
3. Θεωρείς πώς βγαίνει με μεγαλύτερη φόρα o θερμός αέρας (απ ότι αν είχες περσιδα) με αποτέλεσμα να πηγαίνει πιο μακριά;
4. Θυμάμαι είχες αρκετά μεγάλες θερμοκρασίες στην έξοδο, τις μείωσες; Αν ναι, πώς, αυξάνοντας το μέγεθος του τούνελ;
5. Έγραψες για εγκλωβισμένο αέρα στο δοκάρι. Αν το τούνελ ήταν πιο χαμηλά μήπως θα απέφευγε το δοκάρι o θερμός αέρας και θα ταξίδευε πιο μακριά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116185 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
1)Αυτο είναι το τουνελ της κρατκι 60Χ80 και το πηρα απο την κρατκι.
Συνημμένο αρχείο:

2)Το έχω τοποθετήσει ακριβώς εκεί που έχω ταπώσει τον θάλαμο.80 εκ απο το ταβανι είναι κάτω απο το δοκάρι 10 εκ.
3)Ο θερμός αέρας βγαινει με φόρα και το καταλαβαίνω όταν βάζω 10 εκατοστα το χερι μου υπάρχει ροή λες κι εχω μοτερακι υπολογιστη και στα 7 μετρα καταλαβαινεις τη ζεστη. Στα 7 μετρα εχω ενα χωλ που επικοινωνει με τα δωματια και λιγο πιο περα εχω αλλα 2 δωματια (γραφειο και αποθηκη)πρώτα ζεσταινονται (γραφειο αποθηκη)και μετα τα δωματια μου κανει εντυπωση πως σε 2 ωρες εχει ζεσταθει ολο το σπιτι 100τ.μ. και τα απομακρυσμενα δωματια ζεσταινονται γρηγορα επισης εχω βαλει θερμομετρο και στα 7 μετρα σε 45 λεπτα ανεβαζει 2-3 βαθμους.
4) Είχα μεγάλες θερμοκρασιες κι εχω ακομα όταν βάλω 4-5 κιλα στεγνα ξυλα(οξυα) ή 5-6 μπρικετες των 800γρ.ανεβαζει 200+βαθμους.Έτσι ξεκινάω με λίγα ξυλάκια κι ενα κουτσουρο 1 κιλο και μετα βάζω ενα ενα τα ξυλα και εχω 100-130 βαθμους επισης αν βαλω ελια και καει,το καρβουνο της διατηρει για 1 ωρα την θερμοκρασια στους 100 βαθμους απλα εχω χαμηλη ροη αερα όσο πιο μεγαλες θερμοκρασιες εχω τοσο πιο δυνατη ροη εχω.
5)δοκιμασα και μικρυνα το τουνελ ναι πετουσε πιο μακρυα τον αερα ο ενιαιος χωρος 60 τ.μ.ζεσταινεται σε 15-20λεπτα ΔΕΝ το ξανακανω γιατι στα 7 μετρα που ειναι και τα ντουλαπια της κουζινας ζεσταθηκαν πολυ και τρομαξα επισης βγαινοντας αερας απο το τουνελ καποιο μερος παει επανω κι εγκλωβιζεται + η περσιδα εκτονωσης που βγαζει 80-90 βαθμους.βεβαια ο αερας κατεβαινει απο το ταβανι και περναει το δοκαρι αλλα μετα απο ωρες και θα το αφησω ετσι.Προβλημα ζεστασιας δεν εχω προβλημα περισευουμενης ζεστης εχω.
Αν είσαι απο Αθήνα μπορείς να έρθεις να το δεις απο κοντά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116189 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Invicta Selenic 700
Pontios74 εννοείς 80X6 στις διαστάσεις έτσι ;

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116191 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700
Ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά είμαι Θεσσαλονίκη.
Όλα αυτά που σε ρωτάω είναι γιατί στο δικό μου τζάκι ακριβώς απέναντι από τη μεγάλη περσίδα βρίσκεται ένα δοκάρι σε απόσταση 2,5 μέτρων, οπότε έχω αρκετή εγκλωβισμένη ζέστη.
Έτσι σκέφτομαι μήπως καταργήσω την περσίδα και βάλω τούνελ για να υποβοηθησω τον ζεστό αέρα να πάει πιο μακριά γρηγορότερα. Η διάσταση που πήρες εσύ εχει εμβαδόν 480 τ.εκ.; Καλύπτει τις προδιαγραφές της ινβικτα;
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116192 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Invicta Selenic 700
Ο Τασος έχει μόνωση με izol που του επιτρέπει να ανεβάζει θερμοκρασίες αν εσύ έχεις πετροβάμβακα θα πρέπει να το προσέξεις γιατί αλλιώς θα σου μυρίζει.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ