Τα φώτα σας παρακαλώ...

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20078 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Μιά περσίδα 50χ15 μπροστά οπωσδήποτε. Θα βοηθάει να αναπνέει και το τζάκι γύρω-γύρω από τον θερμοθάλαμο και να βγαίνει έξω η θερμότητα που παγιδεύεται από το κομμάτι της καμινάδας. Το καπάκι να βγει σίγουρα. Αέρας αποκλειστικός δεν το βλέπω ότι είναι υποχρεωτικό, άστο τελευταίο, μιά και έχει αρκετό μερεμέτι για να γίνει τώρα.

Επιστροφή από το δωμάτιο χρειάζεται, αν έχεις σκοπό να κλείνεις πόρτες. Αν οι πόρτες μένουν ανοιχτές μεταξύ σαλονιού και δωματίων, μην κάνεις αλλαγές.

Την καμινάδα στο ύψος που θέλει ο κατασκευαστής. Τουλάχιστον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31861 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Γειά χαρά και πάλι.
Μετά από διαπραγματεύσεις με τον αντιπρόσωπο της εταιρίας, μου έστειλε μάστορά ο οποίος θα έρθει την πέμπτη να ανοίξει το τζάκι. Είχε προηγηθεί μια αναγνωριστική επίσκεψη πριν 10 μέρες περίπου που αστα να πάνε τι είδε ο άνθρωπος ...
Στην δεύτερη "εγχείρηση" που είχε γίνει πέρυσι, ο τύπος που αναμόρφωσε την κατασκευή (τζακας του αντιπροσώπου και αυτός) δεν είχε βγαλει ολο τον πετροβάμβακα απο τον θερμοθάλαμο (χτιστό) αλλά τον είχε αφήσει από το ύψος του θαλάμου καύσης και κάτω, με κενό περίπου 4 εκατ. στην πίσω πλευρά. Βάζοντας λοιπόν το κινητό κάτω απο το τζάκι βγάζει φωτογραφίες και τι να δεί..
ο πετροβάμβακας φανερά καμένος, η δέ καινούργια μόνωση έκανε δόντι βγαινοντας πιο έξω απο τον πετροβάμβακα αφήνοντας κενό περίπου 1-2 εκατ.
Σ

υμφώνησε σχετικά με τις διατομές οτι είναι μικρές και πρότεινε επίσης να βγάλουμε τα μπουριά απο τον μεταλλικό θερμοθάλαμο, να ανοίξουμε σωστές διατομές πάνω και κάτω και ότι αλλο χρειαστεί
Για να δούμε...
Στο μεταξύ ο αντιπροσωπος δεσμεύτηκε οτι θα αναλάβει το κόστος για ότι χρειαστεί.
Έβγαλα λοιπόν και έγω τα ματάκια μου κάθησα και μετέφρασα το μάνιουαλ (γιατί όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι) γιατί όσο καλός και αν είναι ο μάστορας πιστεύω πως πρέπει να ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή. Βλέπω λοιπόν οτι οι απόστάσεις έστίας-μόνωσης πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 εκατ. το δε υλικό που πρέπει να μπεί πρέπει να έχει τα έξης χαρακτηριστικά : πυκνότητα 80 kg/m3 αντοχή 700 βαθμούς και πάνω η austroflamm συνιστά το υλικό promasil 950 ks. Γενικά θα πρέπει να είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με το πρότυπο AGI-Q 132 (ευρωπαικό πρότυπο για την πυρασφάλεια)
Στο μεταξύ έστειλα ορισμένες απορίες που μου δημιουργήθηκαν απο την μετάφραση του μανιουαλ τις οποίες ανεβάζω για να τις δείτε μήπως και πρέπει να ρωτήσω και κάτι άλλο η αν σας ακούγετε κάτι στραβό σε όλη την ιστορία (Αστέρη βοήθεια)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32353 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Κανένα σχόλιο προς το παρόν.
Άρα όλα καλά; ή μήπως έχασα την μπάλα; :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32359 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Ε, οι απαντήσεις που ζητάς λίγο πολύ υπάρχουν για τα foyer, ας δούμε και τι θα που οι δικοί σου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32364 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Οι ερωτήσεις είναι μάλλον είναι ρητορικές
Μάλλον να επιβεβαιώσω αυτά που έμαθα γυρεύω.
Η διαφώτιση μέσα από το forum, το διάβασμα (την καταδίκη μου μέσα :angry: ), με ξύπνησαν κάπως αλλά ρε γαμωτο δεν είμαι τζακάς,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33363 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Το τζάκι ανοίχτηκε.
Ο πετροβάμβακας δεν ήταν καμμένος αλλά παραμορφωμένος (διαβαζε πολυ και αυτός)
το δόντι στην μόνωση υπάρχει και είναι 4 εκατ.
το κενό πισω απο την εστία είναι 5 εκατ καθαρό και 10 στις πλευρές
Το heat memory system αφαιρέθηκε
οι τρύπες ανακυκλοφορίας ανοιξαν στις σωστες διαστάσεις 800 τετρ εκατ κάτω και μια τρύπα 1 μετρο επι 40 εκατοστα πάνω (οσο προεκυψε δηλ αποτο μερεμέτι)
οι τρυπες του μεταλλικού θερμοθαλάμου ανοιχτες και οι 4

το αναψαμε και καταβρωμίσαμε

να πάρω φόρα και να χτυπάω το κεφαλι μου
1)στό τζάκι;
2)στο τζακά;
3)στον αντιπρόσωπο;
4)στο εργοστάσιο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ