Τα φώτα σας παρακαλώ...

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19500 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Στο κάτω τζάκι, καθαρά φυσικής ροής, είχα μιά περσίδα εξόδου περίπου 30χ15. Από είσοδο ήμουν εντάξει, ανάμεσα στο τζάκι και στην εταζέρα υπήρχε κενό 10 εκατοστά (το παλιό τζάκι ήταν κουρμπαριστό και το νέο ίσιο, οπότε άφηνε στην πάνω πλευρά μεγάλο κενό). Το τζάκι δούλευε καλά, η περσίδα φύσαγε αέρα σαν να είχα βεντιλατέρ και στις δύο ώρες όλη η γυψοσανίδα έπιανε 60-70 βαθμούς. Πήρα θερμόμετρο IR και είδα ότι ο αέρας εξαγωγής έφτανε τους 150 βαθμούς. Άνοιξα το manual της Invicta και είδα ότι ζητούσε πάνω περσίδα 60χ30 εκατοστά. Εγώ είχα μόλις το 1/5 του απαιτούμενου. Πήγα πήρα άλλες δύο ίδιες περσίδες, σύν μία μακρόστενη εκτόνωσης για κολλητά στο ταβάνι. Έφαγα μισή μέρα να τις βάλω, όπου και διαπίστωσα ότι στα σημεία που η γυψοσανίδα δεν καλυπτόταν 100% από τον πετροβάμβακα, είχε αρχίσει να γίνεται θρύμματα.

Τώρα πλέον με 3+1 περσίδες και περίπου 60-70% του απαιτούμενου εμβαδού, έχω θερμοκρασίες περίπου 110-120 βαθμούς. Αν μπορούσα θα έβαζα κι άλλες περσίδες, αλλά θα γίνει το τζάκι καραγκιόζης, οπότε έμεινε έτσι, έχοντας στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή στο μέλλον, θα αναγκαστώ να αλλάξω γυψοσανίδα γιατί θα σκορπίσει, οπότε και θα το κάνω σωστά. Ευτυχώς αυτό το τζάκι καλείται να καλύψει μόνο 60τμ, οπότε μετά 1-2 ώρες λειτουργίας το δουλεύω στο 1/3 της ισχύος του, αλλά πάλι τα 100άρια τα κοντεύει. Ιδανικά θα ήθελα να είχα 70-80 βαθμούς.

Στο πάνω τζάκι που είχε αντίστοιχα μικρές περσίδες, δεν το πρόλαβα, έσκασε το γύψινο και τον Σεπτέμβριο θα μπει νέα γυψοσανίδα, με σωστές πλέον διαστάσεις περσίδων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19502 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...

kostaskar έγραψε: έχεις καμια ιδέα για το τί πρέπει να γίνει?

αν ανοίξουμε ίσως μια περσίδα ακόμη μπροστά (στον χτιστό θερμοθάλαμο) νομίζεις οτι μπορεί να γίνει κάτι? αν ναι πόσο πρέπει να είναι αυτή η περσίδα?


Το πρόβλημα είναι ότι παγιδεύεται αέρας μέσα στον μεταλλικό θερμοθάλαμο, οι δύο αεραγωγοί (πόσο είπαμε διατομή, 100mm?) πνίγουν το τζάκι που δεν έχει που να στείλει την ζέστη, μόνο με φυσική ροή. Πάρε ένα IR θερμόμετρο από το ebay και μέτρα θερμοκρασίες στους υπάρχοντες αγωγούς. Αν είναι 130+, δυστυχώς έχω δίκιο στις σκέψεις μου.

Αν θέλατε να κρατήσετε την φυσική ροή, θα έπρεπε να βγαίνουν, με έναν πρόχειρο υπολογισμό, σύνολο 5-6 τέτοιοι αεραγωγοί προς το σαλόνι. Άρα η μόνη λύση είναι να σφραγίσει και από κάτω ο μεταλλικός θερμοθάλαμος και να μπει βεντιλατέρ 300-400 κυβικά, να δουλέψει το τζάκι με βεβιασμένη ροή και να έχεις θερμοκρασίες κάτω από 100.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19504 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Δυστυχώς το μάνιουαλ δεν λέει τίποτε όσον αφορά τις περσίδες για το πόσο πρέπει να είναι.
Διάβασα για το πάθημα σου με την γυψοσανίδα που έσκασε :(
Η θεωρία αυτουνού που το έβαλε πάντως ήταν όσος αέρας μπαίνει πρέπει να βγαίνει :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19505 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Υπάρχει και η λύση να φύγει τελείως ο μεταλλικός θερμοθάλαμος και να μεγαλώσετε τις περσίδες στα νούμερα που λέμε (60χ30 σύνολο). Τον αγωγό που δίνει στα δωμάτια τον αφήνετε να τραβάει με το βεντιλατέρ του από το πάνω μέρος του θερμοθαλάμου. Εγώ έτσι θα το έκανα εξαρχής, αν ήθελα φυσική ροή. Τον μεταλλικό θερμοθάλαμο τον βάζεις αν θες να βάλεις βεντιλατέρ για βεβιασμένη ροή, ή αν η φούσκα είναι βρώμικη ή από ακατάλληλα υλικά και δεν θέλουμε ο αέρας να έρχεται σε επαφή μαζί της. Εσείς αφού είχατε χτίσει και εξωτερικό χτιστό θερμοθάλαμο από το μονωτικό (που υποθέτω ότι δεν αποβάλλει βλαβερές ουσίες), δεν θέλατε τίποτα άλλο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19506 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...

kostaskar έγραψε: Δυστυχώς το μάνιουαλ δεν λέει τίποτε όσον αφορά τις περσίδες για το πόσο πρέπει να είναι.
Διάβασα για το πάθημα σου με την γυψοσανίδα που έσκασε :(
Η θεωρία αυτουνού που το έβαλε πάντως ήταν όσος αέρας μπαίνει πρέπει να βγαίνει :dry:


Δυστυχώς η Φυσική λέει ότι ο θερμός αέρας διαστέλεται και αυξάνει σε όγκο, εξού και όλοι οι κατασκευαστές συστήνουν περίπου διπλάσια πάνω περσίδα από την κάτω. Ο τζακάς σου στην Φυσική στο λύκειο χάζευε τα μπουτάκια των συμμαθητριών του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19507 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Να ήξερες πόσες φορές το σκέφτηκα για την χρησιμότητα του μεταλλικού θερμοθαλάμου..
Μα τώρα πώς να ανοίκσεις ξάνα την πρόσοψη (θα φτάσουμε στο διαζύγιο με την δίκαια αγανακτισμένη σύζυγο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ