Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25129 από Asteris

spyrosk έγραψε:

Asteris έγραψε:

spyrosk έγραψε: Καλησπέρα! έχω ένα σπίτι 90τμ στην Αθήνα με μόνωση μόνο στην ταράτσα κ αλουμινίου κουφώματα κατασκευή του 1969. σκοπεύω όπως πολλοί για αυτό το χειμώνα να αλλάξω θέρμανση. Για πολλούς λογούς έχω καταλήξει σε ενεργειακό τζάκι, κ ποιο συγκεκριμένα η στο edilkamin tekno 1 η στο dovre 2180 cbscp. Θα ήθελα την γνώμη σας αλλά κ εναλλακτικές προτάσεις. οι τιμές που έχω είναι κ για τα 2 κομπλέ με όλα (καμινάδες γυψοσανίδες κτλ) 3500 ευρώ,
σημείωση, οι εστίες κοστίζουν και οι δυο περίπου 2000 ευρώ, στην dovre δεν περιλαμβάνεται το βεντιλατερ είναι 350 έξτρα.


Ανάμεσα στα δύο, Edilkamin. Κανονικό Monoblocco με ανασυρόμενη πόρτα, όταν το Dovre είναι ένα foyer με μεταλλικό θερμοθάλαμο.


Το μονο που με κολάει με αυτην την εταιρεια ειναι οτι τα στοιχεια του τζιακιου (Kw,αποδοση κτλ), απο σαιντ σε σαιντ διαφερουν κ μεταξυ τους αλλα κ με το τι δηλωνει η μαμα εταιρεια, κ λογο ιταλη ελληνες οπως λεμε ουνα φατσα ουνα ρατσα μην ειναι "μαπα".


Ναι, ενώ η Dovre που μας έχει ζαλίσει τον έρωτα με την νορβηγική παράδοση, ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα μεγάλο χυτήριο στο Βέλγιο (σαν την Invicta δηλαδή, μόνο που έχουν και τις τιμές 2-3 φορές πάνω από αυτήν...).
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25162 από house

Asteris έγραψε:
Ναι, ενώ η Dovre που μας έχει ζαλίσει τον έρωτα με την νορβηγική παράδοση, ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα μεγάλο χυτήριο στο Βέλγιο (σαν την Invicta δηλαδή, μόνο που έχουν και τις τιμές 2-3 φορές πάνω από αυτήν...).


Ναι απο βελγιο ειναι και εγω βρισκω διαφορες και στις αποδοσεις που γραφουν ! Στα γερμανικα 76 στα γαλλικα 73 ! Τεσπα δεν βαριεσε !
Δεν θα διαφονισω για τα χρηματα , μιας και το τζακι δοβρε εχει 1780ευρο , αλλα αστερι ειναι μεγαλητερο απ το ινβικτα και εχει ποιο ωραιο τζαμι ! Γουστα αυτα τα ειπαμε , τωρα η ιταλικη , ειναι ποιο μουρατι μαλλον ,αλλα παει πανω απο 2500 !Αν κλεινει καλα το τζαμι τις γιατι απο κοντα δεν την εχω δει ! Μαλλον την εχω δει δεν την θυμαμε !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25193 από mike
ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.
ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΑΣΕΤΑ ΤΗΣ INVICTA ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΑ ΣΠΙΡΑΛ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ. ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΣΕΤΕΣ ΤΗΣ EDILCAMIN MΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25201 από Asteris
Δεν νομίζω να γίνεται, ούτε στις Edilkamin, πως θα βιδωθούν από μέσα από την εστία, έχει τρύπες στο μαντέμι? Μόνο την καμινάδα που η τρύπα της κατεβαίνει μέχρι κάτω μπορείς να βιδώσεις από μέσα.

Δεν ξέρω βέβαια μήπως έχει κάνει καμιά μαγκιά η Edilkamin και κατεβαίνει τίποτα ολόκληρη η σκεπή από μέσα, για να σε αφήσει να δουλέψεις στην έξω λαμαρίνα, ας μας πει κάνας κάτοχος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25206 από papanfot
Ως κάτοχος της Edilkamin Ecostar, όσο την παρατήρησα και απ΄ότι θυμάμαι κατα την τοποθέτηση της, δεν υπάρχει τρόπος να συνδεθούν οι αεραγωγοί από μέσα.

Εάν βοηθάει εδώ είναι το σχηματικό διάγραμμα της κασέτας :

ftp://ftp.edilkamin.com/download-pdf/sch...OSTAR_cod_172330.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25230 από mike

mike έγραψε: ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.
ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΑΣΕΤΑ ΤΗΣ INVICTA ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΑ ΣΠΙΡΑΛ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ. ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΣΕΤΕΣ ΤΗΣ EDILCAMIN MΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?????


ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΡΥΠΑ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΣΕΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ