Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24511 από Asteris

GGEOR7777 έγραψε:

Asteris έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε: Αν ειναι δυνατον. Θα ψαχτω κ αλλου. Ποια πιστευεις οτι μια καλη τιμη αν μου δωσουν?


600-700€


Με μεταλλικο θερμοθαλαμο οπως μου ειχε πει αυτος ή αυτα που λεμε εδω?


Με μόνωση πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο. Τι την θες την λαμαρίνα, μην αρχίζουμε πάλι με τις αναθυμιάσεις και τις ίνες που θα κυκλοφορούν στην ατμόσφαιρα, δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και οι ξένοι μόνωση με αλουμινόφυλλο σου λένε να βάλεις στις οδηγίες εγκατάστασης...

Αστέρι,μόνωση σε τζάκι πίσω κατά την γνώμη σου πρέπει να βάζουμε?Οκατασκευαστης λέει να βαζουμε,ο εμπορος όχι.Επισεις στους αεραγογους που πανε στα δωμάτια λέω να βάλω υαλοβάμβακα αντί για πετροβαμβακα.Τι προτινεις?Με τον υαλοβάμβακα θα κανω δουλεια? ΕΠισεις η πυραντοχη γυψοσανιδα αντέχει?Το λέω γιατί έχω ακουσει ότι ο πετροβαμβακας μυρίζει.


Μόνωση παντού. Αν δεν βρεις μαλακή κουβέρτα πετροβάμβακα, βάλε υαλοβάμβακα στους αεραγωγούς. Για να μυρίσει ο πετροβάμβακας, πρέπει να περάσεις τους 200 βαθμούς. Αν κάπου περάσεις τους 200 βαθμούς, σημαίνει ότι έχει γίνει λάθος της εγκατάστασης, παντού πρέπει να μην περνάει τους 120-140 βαθμούς.

Λογικά πίσω από το τζάκι που ειναι και η καμινάδα πρέπει να τους περνάει τους 200 αλλά λόγο περσιδας εκτόνωσης φεύγουν στο χώρο..οσο για τον υαλοβάμβακα έχω ακουσει ότι δεν αντέχει και πολύ θερμοκρασία δηλ για 200 βαθμούς σε ανοξηδωτο αεραγωγό θα με καλή ει η να ψαξω για φύλο πετροβαμβακα όπως λέει και ο φίλος.


Για αυτό και στις οδηγίες ζητάνε να έχει απόσταση η εστία από την μόνωση, ώστε η ροή του αέρα που δημιουργείται να μην αφήνει υψηλές θερμοκρασίες να συγκεντρώνωνται στα δύσκολα σημεία. Για αυτό λέμε και ότι θέλει ικανό κάτω άνοιγμα, ώστε η ροή να είναι τόση που να μην αφήνει μεγάλες θερμοκρασίες, να εκτονώνει γρήγορα την καυτή εστία, να της απάγει γρήγορα την ενέργεια...

Στους αεραγωγούς που θα πηγαίνουν στα δωμάτια, είναι λίγο δύσκολο να δεις 200 βαθμούς, μιλώντας πάνω για το κομμάτι έξω από την φούσκα, μέσα στην φούσκα δεν τον μονώνεις, το αφήνεις ως έχει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GGEOR7777

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24513 από Asteris

jnet έγραψε: Ο Αντώνης σε ευχαριστεί πολύ Αστέρη. Ξεκαθάρισε τα πράγματα.


Να είναι καλά το παιδί. Όταν μπει η κασέτα, να ξεκολλήσει το γρανιτένιο Π, να το κοντύνει από κάτω όσο χρειάζεται για να έρθει να ταιριάξει με το νέο ύψος της κασέτας και το κενό που θα μείνει από πάνω, το κλείνει με πυρίμαχη γυψοσανίδα. Τουλάχιστον τον πίσω τοίχο της παλιάς εστίας, που από ότι καταλαβαίνω είναι εξωτερικός, τον μονώνει μέχρι όσο πάνω μπορεί με πετροβάμβακα. Το ιδανικό θα ήταν να καθαρίσει όσο μπορεί το εσωτερικό της παλιάς εστίας μέχρι πάνω, να ντύσει όλον τον πίσω τοίχο και το πάνω μέρος (τα πλαϊνά του τζακιού θα είναι σχεδόν εφαπτόμενα με τα πυρότουβλα, οπότε δεν χωράνε μόνωση) και στο ψηλότερο σημείο της φούσκας να μπει μιά περσίδα εκτόνωσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24659 από GGEOR7777

house έγραψε:

dmtr έγραψε:

house έγραψε:


Είσαι ευχαριστημένος από το Dovre;
Ήταν επιλογή μου που τελικά δεν τόλμησα, γιατί ήθελε γκρέμισμα όλο το τζάκι. Έτσι κατέληξα και έβαλα κασέτα 90άρα της Spartherm.



Ειμαι , οσο αφορα οτι ζεστανα το σπιτι (130μ3) με 7,5 τονους ! Δηλαδη με 1000Ευρο την σεζον !!!
Δεν ειχα να γκρεμισω και τιποτα , οποτε ηθελα φογερ και οχι κασετα ! και μαλιστα το πειρα με θερμοθαλαμο γιατι δεν το βρισκω και πολυ σοι με την γυψοσανιδα μονο !

Γεια χαρά και από μένα,αυτό το καιρο τοποθετώ ένα dovre και εγώ και θα ήθελα να μιλήσουμε να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για την εγκατάσταση π.χ με τι μονωσες γυρω από το τζακι και σε τη απόσταση? Επίσης οι αεραγωγοί τι θερμοκρασίες πιάνουν και τι μονωση τους έκανες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24667 από GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε:

Asteris έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε: Αν ειναι δυνατον. Θα ψαχτω κ αλλου. Ποια πιστευεις οτι μια καλη τιμη αν μου δωσουν?


600-700€


Με μεταλλικο θερμοθαλαμο οπως μου ειχε πει αυτος ή αυτα που λεμε εδω?


Με μόνωση πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο. Τι την θες την λαμαρίνα, μην αρχίζουμε πάλι με τις αναθυμιάσεις και τις ίνες που θα κυκλοφορούν στην ατμόσφαιρα, δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και οι ξένοι μόνωση με αλουμινόφυλλο σου λένε να βάλεις στις οδηγίες εγκατάστασης...

Αστέρι,μόνωση σε τζάκι πίσω κατά την γνώμη σου πρέπει να βάζουμε?Οκατασκευαστης λέει να βαζουμε,ο εμπορος όχι.Επισεις στους αεραγογους που πανε στα δωμάτια λέω να βάλω υαλοβάμβακα αντί για πετροβαμβακα.Τι προτινεις?Με τον υαλοβάμβακα θα κανω δουλεια? ΕΠισεις η πυραντοχη γυψοσανιδα αντέχει?Το λέω γιατί έχω ακουσει ότι ο πετροβαμβακας μυρίζει.


Μόνωση παντού. Αν δεν βρεις μαλακή κουβέρτα πετροβάμβακα, βάλε υαλοβάμβακα στους αεραγωγούς. Για να μυρίσει ο πετροβάμβακας, πρέπει να περάσεις τους 200 βαθμούς. Αν κάπου περάσεις τους 200 βαθμούς, σημαίνει ότι έχει γίνει λάθος της εγκατάστασης, παντού πρέπει να μην περνάει τους 120-140 βαθμούς.

Λογικά πίσω από το τζάκι που ειναι και η καμινάδα πρέπει να τους περνάει τους 200 αλλά λόγο περσιδας εκτόνωσης φεύγουν στο χώρο..οσο για τον υαλοβάμβακα έχω ακουσει ότι δεν αντέχει και πολύ θερμοκρασία δηλ για 200 βαθμούς σε ανοξηδωτο αεραγωγό θα με καλή ει η να ψαξω για φύλο πετροβαμβακα όπως λέει και ο φίλος.

ΕΧω άλλο ένα θέμα,έχω περάσει μια φ200 καινούργια inox 0.5 μέσα από την παλιά φ250 γαλβανιζε του παλιού τζακιού που ξηλωσα υπαρχει όμως μέσα στην παλιά καμινάδα ένας χώρος 2τ.μ που ειναι κενός και από κει και πάνω φεύγουν οι δυο καμινάδες.Για τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσονται εκεί λόγο καμινάδας υπαρχει στο τέλος της καμινάδας περιπου στα 3.8 μέτρα το ενδιάμεσο κενό αναμεταξύ τους.Ειναι αρκετό για να φεύγει η ζεστη?η χρειάζεται και μια περσιδα κάπου χαμηλά για να μπαίνει εξωτερικός αέρας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24764 από angel13
Καλησπερα και ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας.Μολις τελειωσα την κατασκευη ενος καινουριου σπιτιου γυρω στα 100 τετραγωνικα με ενιαια κουζινα και σαλονι.Υπαρχουν επισης δυο υπνοδωματια και δυο μπανια.το σκεπτικο μου ειναι το εξης.αρχικα αυτο το χρονο να μπει ενεργειακο τζακι και αργοτερα του χρονου ισως και λεβητας πελλετ για πληρη θερμανση του σπιτιου μου.Εχετε καποιες συμβουλες γενικοτερα;;πιο συγκεκριμενα:ποια εστια ενεργειακου τζακιου μου προτεινετε;θα προτιμουσα βεβεαια με συρομενη πορτα για τις γνωστες διευκολυνσεις...ξερετε ποσο συνολικα θα μου στοιχισει;;πιστευω θα ζεσταινει το σαλονι-κουζινα οποτε δεν θα χρειαστω αεραγωγους..τωρα στα δωματια αρχικα κουβερτουλα αν και πιστευω και εκεινα φτανει λιγο ζεστη...Ευχαριστω εκ των προτερων..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24779 από george11
καλησπέρα.αγόρασα το brunner 51/67 με ανοιγόμενη πορτα και ειμαι στην τοποθετηση.το σπίτι μου ειναι 75 τμ,ενιαια σαλονοκουζινα και τα 2 υπνοδωματια χωρις χολ.δεν εχω καθολου μονωση.τι γνωμη εχετε γι'αυτο το τζακι?θα με ζεστανει χωρις να χρησιμοποιησω πετρελαιο?εχει βαλει κανεις brunner να μου πει
την εμπειρια του?οι θερμοκρασιες εκει που μενω το χειμωνα φτανουν πολλες φορες κατω απο το 0 και εχει υγρασια.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ