Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24492 από jimopoulos

house έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: [
Αστέρι,μόνωση σε τζάκι πίσω κατά την γνώμη σου πρέπει να βάζουμε?Οκατασκευαστης λέει να βαζουμε,ο εμπορος όχι.Επισεις στους αεραγογους που πανε στα δωμάτια λέω να βάλω υαλοβάμβακα αντί για πετροβαμβακα.Τι προτινεις?Με τον υαλοβάμβακα θα κανω δουλεια? ΕΠισεις η πυραντοχη γυψοσανιδα αντέχει?Το λέω γιατί έχω ακουσει ότι ο πετροβαμβακας μυρίζει.


Βαζουμε , ασε τον εμπορο να λεει οτι θελει ! Δικο του ειναι το σπιτι ??? Αμα απο πισω ειναι κολονα πρεπει να βαλεις !
Καλα λεει για υαλοβαμβακα , γιατι και ειναι ευκολος στο δουλεμα ! Ο πετροβαμβακας δεν λιγιζει να τυλιζεις τον αεραγωγο ! Αεραγωγο ινοχ , οχι σπιραλ !
Αντεχει περισσοτερο , ιδιος αν παρεις φωτια και ειναι να φωναξεις την πυροσβεστικη ! Ο αλλος σπαει αλλα και αυτος δεν ειναι να ακουμπαει στην φωτια ! Πυραντοχη ειναι οχι πυριμαχη !
Ο πετροβαμβακας μυριζει , εκτος αν παρεις βελγιου ! Ο οποιος δεν μυριζει , γιατι χρησιμοποιουν αλλες ρυτινες για να κολισουν τις ινες μεταξυ τους ! Δεν μυριζει ο πετροβαμβακας οι ρυτινες μυριζουν . Nα βαλεις μονωση οπου μπορεις , καλο κανει !

επειδη ο Ελληνας που πουλαει υλικα και του πεις εχεις Βελγιου..??
θα βαφτισει το δικο του Βελγιου ή οτι αλλο θες...
θελω να παω σε ενα μαγαζι και να του πω θελω να παρω αυτην την μαρκα,για να γλυτωνω τις παπαρολογιες... :silly:
Επωνυμη καλη μαρκα υπαρχει..??
αυτος εδω αξιζει τον κοπο..???

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24493 από Asteris

jnet έγραψε: Γεια σας

Είμαι στο σπίτι του φίλου μου Αντώνη που δεν το εχει το Internet και θελει να αλλάξει το τζακι του σε ενεργειακό με οσο το δυνατο μικρότερο κόστος αλλά και καλό value/money.

Ο ενιαίος χωρός είναι 121τμ με μέσω υψος 4,5μ αλλά στην μια ακρη ξεκινάει ενας διάδρομος 5μ, οι σκάλες προς τον κάτω χώρο που υπαρει ενα χωρος 10τμ (μετά ξεκιναν ξεχωριστά διαμερίσματα οποτε είναι κλειστά) και οι σκάλες προς τον πανω χωρο αλλά το βαλαμε στο κυριως ογκο.

Εχουμε λοιπον 540 m3 και οι εξτρα 60m3 Σύνολο 600m3.

Τι λέτε να του προτείνουμε ?

Βαζω και φωτο του τζακιού του μηπως και ταιριάζει καμμια εστία περισσότερο. Μήκος 80cm x 70cm υψος x 70 cm βαθος. Είναι πλήρως κυβισμένο δεν στενεύει στο βάθος.




Την εστία την θέλει για αποκλειστική θέρμανση, ή για όσο καταφέρει να ζεστάνει και τα ρέστα κάποιος λέβητας?

O φίλος σου έχει να διαλέξει ανάμεσα στις designάτες που δεν θα τον ζεστάνουν, γιατί είναι όλες από 7 έως 12-13kW ( Nordica 80 crystal , Edilcamin Luce , Bodard-Goney Optifire 703 , Dovre 2576 , Invicta Flameo Insert ), ή να πάρει συμβατική στην όψη κασέτα και να ζεσταθεί στα σίγουρα, πχ Invicta 800 turbo vision .

Οτιδήποτε κάτω από 10-11ΚW θα γονατίσει από τα 4.5 μέτρα ύψους του ταβανιού, αν δεις τις προδιαγραφές τους, είναι για 250 κυβικά, το πάνω μισό του ενιαίου χώρου δηλαδή...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24499 από jnet
ΟΚ κράταμε στο ενα χέρι την INVICTA με τα 1300€ στο αλλο τον λέβητα(οχι συγκεκριμένο) που προσπαθώ εγώ να τον πείσω να βάλει και ο Αντώνης εχει ήδη δεί την SEGUIN Super9με (18kw) το σύστημα DAFS(20kw) όπου ένας φίλος του τη βρίσκει στην Βουλγαρία χωρίς τον θερμοθάλαμο και με συρωμενη πόρτα και το συστημα DAFs του βγάινει 4280leva δηλαδη 2200€ περιπου.
Πιό είναι το καλύτερο value for money για τα 2 τζακια σε αυτά τα νουμερα που είπαμε?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24506 από Asteris
Η Seguin super 9 είναι foyer, οπότε θέλει πολλά γρεμίσματα έτσι πως είναι το τζάκι του Αντώνη, χώρια που είναι 91cm και δεν χωράει. Απόδοση έχουν ίδια (76% και μάλιστα η Seguin θέλει το κιτ της δευτερογενούς για να το πιάσει, αλλιώς είναι 70%), έχουν και 900 κατοστάρικα διαφορά και μάλιστα αν συμβεί κάτι θα πρέπει να ψάχνει τους βούλγαρους να τους την δώσει πίσω, οπότε δεν νομίζω να τίθεται κάποιο θέμα σύγκρισης. Αν του αρέσει αισθητικά η Invicta, είναι μονόδρομος για την περίπτωση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24508 από GGEOR7777

Asteris έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε: Αν ειναι δυνατον. Θα ψαχτω κ αλλου. Ποια πιστευεις οτι μια καλη τιμη αν μου δωσουν?


600-700€


Με μεταλλικο θερμοθαλαμο οπως μου ειχε πει αυτος ή αυτα που λεμε εδω?


Με μόνωση πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο. Τι την θες την λαμαρίνα, μην αρχίζουμε πάλι με τις αναθυμιάσεις και τις ίνες που θα κυκλοφορούν στην ατμόσφαιρα, δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και οι ξένοι μόνωση με αλουμινόφυλλο σου λένε να βάλεις στις οδηγίες εγκατάστασης...

Αστέρι,μόνωση σε τζάκι πίσω κατά την γνώμη σου πρέπει να βάζουμε?Οκατασκευαστης λέει να βαζουμε,ο εμπορος όχι.Επισεις στους αεραγογους που πανε στα δωμάτια λέω να βάλω υαλοβάμβακα αντί για πετροβαμβακα.Τι προτινεις?Με τον υαλοβάμβακα θα κανω δουλεια? ΕΠισεις η πυραντοχη γυψοσανιδα αντέχει?Το λέω γιατί έχω ακουσει ότι ο πετροβαμβακας μυρίζει.


Μόνωση παντού. Αν δεν βρεις μαλακή κουβέρτα πετροβάμβακα, βάλε υαλοβάμβακα στους αεραγωγούς. Για να μυρίσει ο πετροβάμβακας, πρέπει να περάσεις τους 200 βαθμούς. Αν κάπου περάσεις τους 200 βαθμούς, σημαίνει ότι έχει γίνει λάθος της εγκατάστασης, παντού πρέπει να μην περνάει τους 120-140 βαθμούς.

Λογικά πίσω από το τζάκι που ειναι και η καμινάδα πρέπει να τους περνάει τους 200 αλλά λόγο περσιδας εκτόνωσης φεύγουν στο χώρο..οσο για τον υαλοβάμβακα έχω ακουσει ότι δεν αντέχει και πολύ θερμοκρασία δηλ για 200 βαθμούς σε ανοξηδωτο αεραγωγό θα με καλή ει η να ψαξω για φύλο πετροβαμβακα όπως λέει και ο φίλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24509 από jnet
Ο Αντώνης σε ευχαριστεί πολύ Αστέρη. Ξεκαθάρισε τα πράγματα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ