Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24420 από house

GGEOR7777 έγραψε: [
Αστέρι,μόνωση σε τζάκι πίσω κατά την γνώμη σου πρέπει να βάζουμε?Οκατασκευαστης λέει να βαζουμε,ο εμπορος όχι.Επισεις στους αεραγογους που πανε στα δωμάτια λέω να βάλω υαλοβάμβακα αντί για πετροβαμβακα.Τι προτινεις?Με τον υαλοβάμβακα θα κανω δουλεια? ΕΠισεις η πυραντοχη γυψοσανιδα αντέχει?Το λέω γιατί έχω ακουσει ότι ο πετροβαμβακας μυρίζει.


Βαζουμε , ασε τον εμπορο να λεει οτι θελει ! Δικο του ειναι το σπιτι ??? Αμα απο πισω ειναι κολονα πρεπει να βαλεις !
Καλα λεει για υαλοβαμβακα , γιατι και ειναι ευκολος στο δουλεμα ! Ο πετροβαμβακας δεν λιγιζει να τυλιζεις τον αεραγωγο ! Αεραγωγο ινοχ , οχι σπιραλ !
Αντεχει περισσοτερο , ιδιος αν παρεις φωτια και ειναι να φωναξεις την πυροσβεστικη ! Ο αλλος σπαει αλλα και αυτος δεν ειναι να ακουμπαει στην φωτια ! Πυραντοχη ειναι οχι πυριμαχη !
Ο πετροβαμβακας μυριζει , εκτος αν παρεις βελγιου ! Ο οποιος δεν μυριζει , γιατι χρησιμοποιουν αλλες ρυτινες για να κολισουν τις ινες μεταξυ τους ! Δεν μυριζει ο πετροβαμβακας οι ρυτινες μυριζουν . Nα βαλεις μονωση οπου μπορεις , καλο κανει !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24428 από dmtr

house έγραψε:


Είσαι ευχαριστημένος από το Dovre;
Ήταν επιλογή μου που τελικά δεν τόλμησα, γιατί ήθελε γκρέμισμα όλο το τζάκι. Έτσι κατέληξα και έβαλα κασέτα 90άρα της Spartherm.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24445 από house

dmtr έγραψε:

house έγραψε:


Είσαι ευχαριστημένος από το Dovre;
Ήταν επιλογή μου που τελικά δεν τόλμησα, γιατί ήθελε γκρέμισμα όλο το τζάκι. Έτσι κατέληξα και έβαλα κασέτα 90άρα της Spartherm.


Ειμαι , οσο αφορα οτι ζεστανα το σπιτι (130μ3) με 7,5 τονους ! Δηλαδη με 1000Ευρο την σεζον !!!
Δεν ειχα να γκρεμισω και τιποτα , οποτε ηθελα φογερ και οχι κασετα ! και μαλιστα το πειρα με θερμοθαλαμο γιατι δεν το βρισκω και πολυ σοι με την γυψοσανιδα μονο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24464 από jnet
Γεια σας

Είμαι στο σπίτι του φίλου μου Αντώνη που δεν το εχει το Internet και θελει να αλλάξει το τζακι του σε ενεργειακό με οσο το δυνατο μικρότερο κόστος αλλά και καλό value/money.

Ο ενιαίος χωρός είναι 121τμ με μέσω υψος 4,5μ αλλά στην μια ακρη ξεκινάει ενας διάδρομος 5μ, οι σκάλες προς τον κάτω χώρο που υπαρει ενα χωρος 10τμ (μετά ξεκιναν ξεχωριστά διαμερίσματα οποτε είναι κλειστά) και οι σκάλες προς τον πανω χωρο αλλά το βαλαμε στο κυριως ογκο.

Εχουμε λοιπον 540 m3 και οι εξτρα 60m3 Σύνολο 600m3.

Τι λέτε να του προτείνουμε ?

Βαζω και φωτο του τζακιού του μηπως και ταιριάζει καμμια εστία περισσότερο. Μήκος 80cm x 70cm υψος x 70 cm βαθος. Είναι πλήρως κυβισμένο δεν στενεύει στο βάθος.




Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24471 από βασιλιης
Βλεπoντας τη μαυρη κορνιζα του αυτο που θα ταιριαζε πολυ αισθητικα ειναι το LUCE 62
Διαστασεις 80χ68 11.5kw

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24488 από Asteris

GGEOR7777 έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε: Αν ειναι δυνατον. Θα ψαχτω κ αλλου. Ποια πιστευεις οτι μια καλη τιμη αν μου δωσουν?


600-700€


Με μεταλλικο θερμοθαλαμο οπως μου ειχε πει αυτος ή αυτα που λεμε εδω?


Με μόνωση πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο. Τι την θες την λαμαρίνα, μην αρχίζουμε πάλι με τις αναθυμιάσεις και τις ίνες που θα κυκλοφορούν στην ατμόσφαιρα, δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και οι ξένοι μόνωση με αλουμινόφυλλο σου λένε να βάλεις στις οδηγίες εγκατάστασης...

Αστέρι,μόνωση σε τζάκι πίσω κατά την γνώμη σου πρέπει να βάζουμε?Οκατασκευαστης λέει να βαζουμε,ο εμπορος όχι.Επισεις στους αεραγογους που πανε στα δωμάτια λέω να βάλω υαλοβάμβακα αντί για πετροβαμβακα.Τι προτινεις?Με τον υαλοβάμβακα θα κανω δουλεια? ΕΠισεις η πυραντοχη γυψοσανιδα αντέχει?Το λέω γιατί έχω ακουσει ότι ο πετροβαμβακας μυρίζει.


Μόνωση παντού. Αν δεν βρεις μαλακή κουβέρτα πετροβάμβακα, βάλε υαλοβάμβακα στους αεραγωγούς. Για να μυρίσει ο πετροβάμβακας, πρέπει να περάσεις τους 200 βαθμούς. Αν κάπου περάσεις τους 200 βαθμούς, σημαίνει ότι έχει γίνει λάθος της εγκατάστασης, παντού πρέπει να μην περνάει τους 120-140 βαθμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ