Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24082 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

Asteris έγραψε: 130τμ, θα χρειαστούν 11-12kW για να ζεσταθούν, οπότε η Ecostar σου κάνει μιά χαρά. Τώρα περί καταναλώσεως, 12kW από ένα τζάκι απόδοσης 75%, θέλει 4-4.5 κιλά ξύλα την ώρα. Στις καλές μέρες το σπίτι θα ζητάει κάτω από 10kW, οπότε υπολογίζεις περίπου 2.5-3 κιλά.

Γενικά για να βγάλεις καταναλώσεις, πρέπει να ξέρεις τι kW ζητάει το σπίτι σου και τι απόδοση έχει η εστία που κοιτάς. Από αυτά τα δύο, δεδομένου και περίπου 4kW ενέργειας από κάθε κιλό ξερού ξύλου, μπορείς να βρεις καταναλώσεις. Αποδόσεις εστιών ανατολικών χωρών (συμπεριλαμβανομένης της χώρας μας), να τις κοιτάς με καχυποψία, γιατί πολύ εύκολα δηλώνουν 80%+, όταν οι καλύτερες δυτικές μάρκες χρησιμοποιούν ότι εξωτική τεχνολογία υπάρχει για να βγάλουν πάνω από 77-78%...


Για το Ελληνικο της Regal δινει 7 χρονια εγγυηση σε ολα. Εσυ τι μου προτεινεις δηλαδη σαν οικονομικη λυση το Ecostar και αν θελω κατι καλυτερο το La Nordica? Ειναι και ενα αλλο, απ'οτι διαβασα εδω παιζεται και ο παραγοντας αντοχης του τζακιου. Το Ecostar θα αντεξει στο χρονο? Απο τον εμπορο που πηρα την προσφορα για το Ecostar μου ειπε οτι ειναι δοκιμασμενο τζακι και εχει δωσει παρα πολλες τετοιες κασετες. Ενω ο αλλος που μου εδωσε τις αλλες δυο προσφορες ηταν καθετος οτι το Ecostar δεν θα με καλυψει γιατι λεει θα φευγει ολος ο ζεστος αερας στα υπνοδωματια και θα θελει και συνεχεια να του βαζεις ξυλα, εχουν ερθει βεβαια και οι δυο και εχουν δει το σπιτι.
Μια αλλη ερωτηση ειναι επειδη με το ενεργειακο θα ζεστανω μονο το σαλονι την κουζινα και την τραπεζαρια σαν ενιαιος χωρος, υπαρχει τροπος αν βαλω την μεγαλυτερη σε kw κασετα που χωραει στις διαστασεις του υπαρχοντος τζακιου (55Χ89) να μπει καποιο συστημα που να στελνει και ζεστασια πανω για μην πολυαναβω το καλοριφερ?
Τελος απ'οτι ειδα στην σελιδα τις invicta ολες οι κασετες δεν ταιριαζουν στο υψος του τζακιου μου (55 cm) οποτε αποκλειω αυτην την καλη και οικονομικη προσφορα, σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24089 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας
Και η Ecostar και οι Invicta είναι εστίες με 70-75% απόδοση και 13-14kW, οπότε σε καλύπτουν. Οι Invicta είναι 55cm ύψος, λάθος στο site έχουν, δες στο pdf.

Και δεν θα καλύψει το Ecostar με τα 13kW και θα καλύψει το Nordica με τα 9?

Τα Regal δεν τα ξέρω, αλλα σαν ελληνικά, μόνο μετά από σύσταση, κυκλοφορούν πολλές φόλες στην αγορά. Ζήτα να μιλήσεις με πελάτη του και μαθε αν ζεστάθηκε πέρυσι και πόσο έκαψε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24096 από Ironman
Απαντήθηκε από Ironman στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

Asteris έγραψε: Και η Ecostar και οι Invicta είναι εστίες με 70-75% απόδοση και 13-14kW, οπότε σε καλύπτουν. Οι Invicta είναι 55cm ύψος, λάθος στο site έχουν, δες στο pdf.

Και δεν θα καλύψει το Ecostar με τα 13kW και θα καλύψει το Nordica με τα 9?

Τα Regal δεν τα ξέρω, αλλα σαν ελληνικά, μόνο μετά από σύσταση, κυκλοφορούν πολλές φόλες στην αγορά. Ζήτα να μιλήσεις με πελάτη του και μαθε αν ζεστάθηκε πέρυσι και πόσο έκαψε.


Και μάλιστα ζήτα να μιλήσεις σε περισσότερους από έναν, γιατί ο ένας είναι συνήθως κάποιος ξάδερφος ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24114 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

Ironman έγραψε:

Asteris έγραψε: Και η Ecostar και οι Invicta είναι εστίες με 70-75% απόδοση και 13-14kW, οπότε σε καλύπτουν. Οι Invicta είναι 55cm ύψος, λάθος στο site έχουν, δες στο pdf.

Και δεν θα καλύψει το Ecostar με τα 13kW και θα καλύψει το Nordica με τα 9?

Τα Regal δεν τα ξέρω, αλλα σαν ελληνικά, μόνο μετά από σύσταση, κυκλοφορούν πολλές φόλες στην αγορά. Ζήτα να μιλήσεις με πελάτη του και μαθε αν ζεστάθηκε πέρυσι και πόσο έκαψε.


Και μάλιστα ζήτα να μιλήσεις σε περισσότερους από έναν, γιατί ο ένας είναι συνήθως κάποιος ξάδερφος
;)


Για τα Invicta πως μπορουμε να μαθουμε τον αντιπροσωπο στη Μυτιληνη ή μηπως ξερετε αν μπορω σαν ιδιωτης να το παραγγειλω και να μου το στειλουν. Τελος για ποιο συγκεκριμενα μοντελο θα μου ταιριαζε και ποσο κανει?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dim_73.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24119 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας
H 700 wide vision ταιριάζει, αλλά γιατί δεν βάζεις την Ecostar που την παίρνεις από τον έμπορο? Την Invicta πρέπει να την παραγγείλεις από Leroy και να στην στείλουν με μεταφορική. Εκτός αν βρεις σε αντίστοιχη τιμή τις Laudel ή Salgueda...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24397 από GGEOR7777

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε:

liakjim έγραψε: Αν ειναι δυνατον. Θα ψαχτω κ αλλου. Ποια πιστευεις οτι μια καλη τιμη αν μου δωσουν?


600-700€


Με μεταλλικο θερμοθαλαμο οπως μου ειχε πει αυτος ή αυτα που λεμε εδω?


Με μόνωση πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο. Τι την θες την λαμαρίνα, μην αρχίζουμε πάλι με τις αναθυμιάσεις και τις ίνες που θα κυκλοφορούν στην ατμόσφαιρα, δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και οι ξένοι μόνωση με αλουμινόφυλλο σου λένε να βάλεις στις οδηγίες εγκατάστασης...

Αστέρι,μόνωση σε τζάκι πίσω κατά την γνώμη σου πρέπει να βάζουμε?Οκατασκευαστης λέει να βαζουμε,ο εμπορος όχι.Επισεις στους αεραγογους που πανε στα δωμάτια λέω να βάλω υαλοβάμβακα αντί για πετροβαμβακα.Τι προτινεις?Με τον υαλοβάμβακα θα κανω δουλεια? ΕΠισεις η πυραντοχη γυψοσανιδα αντέχει?Το λέω γιατί έχω ακουσει ότι ο πετροβαμβακας μυρίζει.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ