Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23873 από Asteris
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

chari έγραψε:
Αστερη τι λες γιαυτην εδω? τα κιλα λιγα, εχει πραγματικα 14KW?
την βρισκω Βουλγαρια 260 ευρω. Αιζει ή να παμε στο Λερου??

'

Για κύρια θέρμανση, όχι. Ούτε την Minos της Invicta από το Leroy, είναι ασθενικές. Πάρε από Selenic και πάνω, να μην έχει φόβο ότι θα στραβώσει μόλις την ψιλοτσιτώσεις. Δεν είναι και εύκολο να την πας πίσω άμα χαλάσει, χοντρή φασαρία να διαλύεις το τζάκι να βγάζεις την εστία έξω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23875 από Asteris

giorgopap έγραψε: τελικα ειναι σωστο ή οχι να βρισκεται μεσα στην φωτια ? γιατι μερικοι κατασκευαστεs (παρα πολυ) τον εχουν απο πανω μαζι με τηs 2 εξοδουs για τιs περσιδεs


Μπορεί να βρίσκεται μέσα ή πάνω. Δεν μας απασχολεί που θα είναι. Μας απασχολεί να βγάζει μεγάλη απόδοση το τζάκι συνολικά. Προτιμάς λοιπόν το τζάκι που βγάζει 75-80% απόδοση, κι ας έχει τον θερμοθάλαμο και έξω στο μπαλκόνι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23878 από dim_73
Καλησπερα, θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με ποια κασετα για μετατροπη του παλιου τζακιου σε αεροθερμο ενεργειακο ειναι καταλληλη για τον χωρο μου?
Ειμαι απο επαρχια (Μυτιληνη) και εχω παει στους εδω αντιπροσωπους, ωστοσο θα ηθελα να παρω και μια δευτερη γνωμη απο εσας.
Οι διαστασεις του υπαρχον τζακιου ειναι 55(υψος)Χ89(μηκος), και ο χωρος για τον οποιο προοριζεται ειναι 65τ.μ. ή 200κ.β.μ. Ενα αλλο στοιχειο ειναι οτι εχει δυο εσωτερικες σκαλες. Η μία ανεβαινει στα υπνοδωματια (περιπου 70 τ.μ.) και η αλλη στους βοηθητικους χωρους, αλλα εκει υπαρχουν πορτες.
Μου εχει προταθει το Ecostar στα 1500 τοποθετημενο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα καλυπτει ολο το χωρο ή θα χανεται η θερμοτητα προς τα υπνοδωματια και εχει μεγαλη καταναλωση απ'οτι ειδα.
Mια αλλη προσφορα που πηρα ειναι για ενα La Nordica(ακριβως μοντελο δεν μου ειπανε) στα 1900 τοποθετημενο και ενα Regal Eλληνικο με πυροπλακες στα 2000 με καταναλωση γυρω στα 2,5-3 κιλα την ωρα.
Τι αλλες κασετες υπαρχουν για να καλυψουν το χωρο ανετα και να μην χρειαζεται να βαζεις καθε λιγο ξυλα και σε ενα λογικο κοστος οχι πανω απο 2000 ευρω.
To σπιτι ειναι 4ετιας με καλη μονωση και ο καιρος εδω δεν θα ελεγα οτι κανει πολυ κρυο το χειμωνα σπανια θα πεσει η θερμοκρασια κατω απ'το μηδεν, μονο λιγο παραπανω υγρασια εχει.
Διαβασα παραπανω για ενα invicta αλλα δεν ξερω τον αντιπροσωπο εδω, αν ταιριαζει στις διαστασεις του τζακιου μου και τι καταναλωσει εχει.
Ευχαριστω πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23881 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας
130τμ, θα χρειαστούν 11-12kW για να ζεσταθούν, οπότε η Ecostar σου κάνει μιά χαρά. Τώρα περί καταναλώσεως, 12kW από ένα τζάκι απόδοσης 75%, θέλει 4-4.5 κιλά ξύλα την ώρα. Στις καλές μέρες το σπίτι θα ζητάει κάτω από 10kW, οπότε υπολογίζεις περίπου 2.5-3 κιλά.

Γενικά για να βγάλεις καταναλώσεις, πρέπει να ξέρεις τι kW ζητάει το σπίτι σου και τι απόδοση έχει η εστία που κοιτάς. Από αυτά τα δύο, δεδομένου και περίπου 4kW ενέργειας από κάθε κιλό ξερού ξύλου, μπορείς να βρεις καταναλώσεις. Αποδόσεις εστιών ανατολικών χωρών (συμπεριλαμβανομένης της χώρας μας), να τις κοιτάς με καχυποψία, γιατί πολύ εύκολα δηλώνουν 80%+, όταν οι καλύτερες δυτικές μάρκες χρησιμοποιούν ότι εξωτική τεχνολογία υπάρχει για να βγάλουν πάνω από 77-78%...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24011 από giorgopap
ΕΡΩΤΗΣΗ το χειροκινητο ταμπερ σε τι υστερει απο το αυτοματο με το κλεισιμο τηs πορταs ?
εχει να κανει μονο οτι το κλεινειs χειροκινητα η και στην καυση και την λειτουργεια τηs εστιαs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24043 από δημητριαδης
βασιλη καλησπερα
σου στελνω το mail μου για να επικοινωνησουμε Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ