Τοποθέτηση τζάκι ενεργειακό

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172558 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re:Τοποθέτηση τζάκι ενεργειακό
Μην με ευχαριστεις.
Αληθειες λεω που εχουν αποδειχθει εδω και χρονια.
Ειμαι βεβαιος οτι καθοδηγεις σωστα τους υποψηφιους πελατες σου.
Το αν θα τα βρειτε στο οικονομικο δεν ειναι δικη μου δουλεια ουτε μου πεφτει λογος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172561 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Στέργιο το σημαντικό είναι να προσφέρουμε την γνώση είτε αφορά γνώσεις τζακιών ,μηχανημάτων πέλλετ , υδραυλικών ή σε ότι άλλο έχουμε βοηθήσει κατά καιρούς ανθρώπους να πάρουν την σωστή απόφαση και όχι να πουλήσει ενας π.χ Φιλιππακόπουλος . Ευτυχώς για εμένα οι ευχαριστημένοι πελάτες μου είναι αυτοί που μου έχουν φέρει τους επόμενους .Με μεγάλο σεβασμό προς εσένα και προς όλα τα παιδιά που είστε τόσα χρόνια στο φόρουμ όπου μπορώ θα βοηθάω και το ξέρεις αλλά όχι δε θέλω να μιλάω σε υποψήφιους πελάτες (εκτός αν μπορώ κάπου τεχνικά να βοηθήσω ) .Με κατηγόρησαν κάποιοι σε μεγάλη πολυεθνική του εξωτερικού (πέρασε τα ελληνικά σύνορα η φήμη του φόρουμ) ότι σας πληρώνω για να μιλάτε υπέρ της εταιρίας μου και ότι με αφήνουν οι διαχειριστές του φόρουμ να λέω ότι γουστάρω και μάλιστα ότι για αυτό σταμάτησα να γράφω στο φόρουμ γιατί μας ξεμπρόστιασαν. Ενημερωτικά μιας και το είπα και στο Δημήτρη σταμάτησα να γράφω για ένα μεγάλο διάστημα γιατί είχα ένα ατύχημα οπότε τον λίγο χρόνο που μπορούσα να περάσω μπροστά στον υπολογιστή τον αφιέρωνα στην εταιρία μου και δεν είχα χρόνο για το φόρουμ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172562 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re:Τοποθέτηση τζάκι ενεργειακό
Καταρχην Δημητρη ευχομαι να τελειωσε μια και καλη η οποια περιπετεια υγειας που ειχες.
Το οτι καποιοι σε κατηγορησαν,και μαλιστα τυποι του εξωτερικου,θα επρεπε να σε αφησει αδιαφορο γιατι εσυ ειχες καθαρη την συνειδηση σου.
Καταλαβαινω φυσικα οτι αυτο μπορει να σου δημιουργουσε προβλημα στα επαγγελματικα σου οποτε....
Παντως ανθρωποι οπως εσυ προσφερουν πολλα στο φορουμ κι εμεις εχουμε μαθει αρκετα πραγματα απο εσας.
Οποτε μπορεις συνεχισε να δινεις τα φωτα σου γιατι οπως βλεπεις οι "κατσαπλιαδες" στον χωρο της θερμανσης ειναι πολλοι και δουλευουν αβέρτα τον κοσμο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172563 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Αντ έγραψε: Καλή σας ημέρα, 

Προσανατολιζομαι στην τοποθέτηση τζακιου στο σπίτι ως εναλλακτική πηγή θέρμανσης και για "συντροφιά". 
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τρυπησω την πλάκα. 
Στο σημείο που θα μπει μπορεί να φύγει ίσια καμινάδα μέχρι το ταβανι(3.5m συνολικό ύψος σπιτιού) μετά θα πρέπει να κάνει μια γωνία 90 μοιρών (μπαλκόνι 1.5m)  και μετά γωνία ορθή και μπορώ να την ανεβάσω όσο χρειαστεί. 
Νομίζετε ότι θα "τραβάει" ικανοποιητικα? 

Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για εστία. 
Θα τοποθετηθεί σε ενιαίο χώρο περίπου 60τμ ωστόσο θα με ενδιέφερε και η ύπαρξη βεντιλατερ μήπως και στείλω τον αέρα προς το υπόλοιπο σπίτι. 

Το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου στα 2000€.
Εάν έχετε να προτείνεται κάποια εταιρία που αναλαμβάνει αγορά, μελέτη και τοποθέτηση θα ήμουν υπόχρεος. 

Περιοχή Αττικής στα Μεσόγεια. 

Ευχαριστώ πολύ 

Το πιθανότερο είναι ότι δεν είναι υποχρεωτικές οι 90 μοίρες που έχεις σκεφτεί ή σου έχουν πει και ότι μπορείς να γίνει η δουλειά σου και με 45 -75 μοίρες που σαφώς είναι καλύτερα απο τις 90 . δεν βάζουμε 90 μοίρες γιατί οι επικαθίσεις σε αυτό το 1,5 μέτρο που υπολογίζεις είναι δεδομένο ότι θα σου πάρουν φωτιά ακόμα και ένα κυβικό ξύλα να έχεις κάψει . το θέμα είναι άν θα το πάρεις χαμπάρι οτι πήρε φώτια ή όχι . το βεντιλατερ για εξαγωγή θερμού αέρα είναι λάθος όταν τοποθετούμε ενα τζάκι για να ζεστάνει π.χ ενα σαλόνι και όχι όλο το σπίτι και όταν τελικά πρέπει να το βάλουμε να είναι ενδιάμεσο και όχι απο κάτω  . αν θα ψάξεις στο φόρουμ το έχουμε αναλύσει πολλές φορές . Χωρίς να ξέρω τις ανάγκες του σπιτιού σου γιατί δεν ξέρουμε τις απώλειες οι ανάγκες σου δεν είναι για πολλά KW . Άρα ότι εταιρία και να διαλέξεις μην πάρεις μεγάλο τζάκι .
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172564 από Αντ
Απαντήθηκε από Αντ στο θέμα Τοποθέτηση τζάκι ενεργειακό
Κύριε Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Τον άλλο μήνα θα μιλήσουμε να έρθετε να κάνετε μια αυτοψία του χώρου και αναλόγως να προχωρήσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172569 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τοποθέτηση τζάκι ενεργειακό
Δεν αναφέρει ούτε καν τη λέξη βεντιλατερ. Γράφει "μηχανικά μεσα".
Μάλιστα αναφέρει πως απαγορεύεται τέτοιου είδους όδευση, όπως και η σύνδεση πέραν της μίας εστίας στην ίδια καπνοδόχο.
Κατ' εξαίρεση και μόνο για υφιστάμενα κτίρια -όπως του φιλου που μοιράζεται εδώ το πρόβλημά του- τόσο οι ορθές γωνίες όσο και οι 2 ή και περισσότερες εστίες στην ίδια καπνοδόχο, επιτρέπονται μόνο με απαγωγή καυσαερίων με μηχανικά μέσα.
Όσο για τις διακοπές ρευματος, δεν πρόκειται για κατι περισσότερο επικινδυνο από τη διακοπή λειτουργίας του κυκλοφορητή σε ένα υδραυλικό τζάκι.
Αφ' ενός αυτά τα θέματα έχουν λυθεί με την παρουσία κατάλληλου UPS, αφ' ετέρου ή καπνοδόχος μπορεί να κάνει, έστω μειωμένο, φυσικό ελκυσμό χωρίς ρευμα. Ο κυκλοφορητής, από την άλλη, δεν κάνει καμμία κυκλοφορία χωρίς ρεύμα.

Υ.Γ: Η σχετική ΤΟΤΕΕ υπάρχει δωρεάν στο διαδίκτυο. Τα δε εδάφια περί συνδέσεων καπναγωγων και σχεδιασμού καπνοδόχων,.αποτελεί επεξήγηση των σχετικών παραγράφων του κεφαλαίου θέρμανσης του Κτιριοδομικού Κανονισμού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ