Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73433 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα

giabritsos έγραψε: Πολυ υπεροχο θεμα ανοιξατε και με ενδιαφερει μια και η nordica norvegia που εχω εχει ενα ειδος φουρνου απο πανω,ανοιχτο μεν αλλα ψηνει μια χαρα.
Θα σας ζητουσα μια χαρη παιδια...οσοι γραφετε συνταγες να μας λετε σε τι σκευος το βαζετε το φαγητό και πως το μαγειρευετε...εγω ακομα ψαχνομαι...

τι εχεις ψησει πανω στη σομπα? Διοτι εγω μονογια ζεσταμα την εχω δει ενταξει.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73436 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα
οχι το ταψακι που λες γενικα δεν κανει ειναι πολυ λεπτο
ιδανικα σκευη για φωτια γενικα ειναι τα πηλινα ...αν τα θυμαται κανεις σας
απο κει και περα μια χαρα ειναι τα αλουμινενια χωρις πλαστικα χερουλια

ειναι γεγονος οτι οσοι βαλαν ξυλοσομπες και κατα κυριο λογο τζακια μπορουν να απολαυσουν απλες λιχουδιες που πιθανον ειχαν ξεχασει
πχ καστανα ψητα
μηλα -κυδωνια -πατατες-κρεμμυδια ... τυλιγμα σε αλουμινοχαρτο χωσιμο στην σταχτη κι αυτο ηταν ολο
για πιο μερακληδες ενα κεραμιδι (αυτα τα τουρκικα τα παλια ειναι ιδανικα ) μια λαδοκολλα και ψαρι κατα προτιμηση λιπαρο ...παλαμιδι-τονακι-σκουμπρι

κι ετσι οπως παμε θα θυμηθουμε και το μαγειρεμα σε τσουκαλια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73600 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα

ELECTRICALCHIEF έγραψε:

giabritsos έγραψε: Πολυ υπεροχο θεμα ανοιξατε και με ενδιαφερει μια και η nordica norvegia που εχω εχει ενα ειδος φουρνου απο πανω,ανοιχτο μεν αλλα ψηνει μια χαρα.
Θα σας ζητουσα μια χαρη παιδια...οσοι γραφετε συνταγες να μας λετε σε τι σκευος το βαζετε το φαγητό και πως το μαγειρευετε...εγω ακομα ψαχνομαι...

τι εχεις ψησει πανω στη σομπα? Διοτι εγω μονογια ζεσταμα την εχω δει ενταξει.


εψησε η γυναικα μου ψωμι....
εγω εκανα σε πυριμαχο πυλινο χοιρινο με κρασι...δεν εχω συνταγη...οτι ναναι εβαλα,αυτοσχεδιασα αλλα βγηκε λουκουμι,4 ωρες το εψηνε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73611 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα
Μια απορία...
Στα ενεργειακά τζάκια που έχουν υποδοχή για σούβλα, μπορείς να βάλεις κοκορέτσια και γουρουνόπουλα; :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73756 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα
Αν και μηχανικος ασχολουμε απο χομπυ με την μαγειρικη, τα σκευη που χρησιμοποιουμε στο τζακι η την ξυλοσομπα, ειναι πηλινα αυτα που αντεχουν σε ψηλες θερμοκρασιες για να μην σπαση κανενα και εχουμε αστοχιες, απο ταψακια εμαγε, ανοξειδωτα και αλουμινιου. Τα ψιλα αλουμινιου απο συσκευασιες γλυκων ειναι μονο για ορισμενα μεζεδακια που δεν θελουν πολυ ωρα μαγειρεμα οχι οτι δεν κανουν αλλα ειναι ψιλα και με ζουμια και προσθετα λιγο ευαισθητα οποτε δεν υπαρχη λογος για ρισκο.
Χταποδι στα καρβουνα.
Μια απλη συνταγη την εφαρμοζουμε ακομη και διπλα στην παραλια αναβοντας μια φωτια. Δεν χρειαζετε ουτε σβουριγμα ουτε χτυπημα για το χταποδι. Το καθαριζουμε καλα τα εντοσθια της σακουλας αφαιρουμε και το δοντι, το πλενουμε καλα σε νερο, παιρνουμε ενα σκευος ακομη και απο τα σιροπατα τα γλυκα τα αλουμινιου δισκακια μας κανουν βαζουμε το χταποδι και το σκεπαζουμε με ενα αλουμινοχαρτο καλα γυρω γυρω, με μια οδοντογλυφιδα ανοιγουμε μερικες τρυπες στην κορυφη και το βαζουμε στην φωτια στον φουρνο η στα καρβουνα οπου θελουμε. Οταν θα μας μυριση οτι εχει καει τοτε ειναι ετοιμο, το βγαζουμε ελεγχουμε με ενα πηρουνι εαν ειναι μαλακο εχει παρει ενα ροζε, κοκκινο χρωμα, το βγαζουμε το βαζουμε στο πιατο προσθετουμε λιγο λαδακι, ξυδι και πασπαλιζουμε ριγανι, ειναι ετοιμο. Προσοχη δεν βαζουμε καθολου νερο γιατι εχει τα υγρα του ουτε προσθετουμε αλατι γιατι εχει το δικο του.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73910 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

tas έγραψε: Μια απορία...
Στα ενεργειακά τζάκια που έχουν υποδοχή για σούβλα, μπορείς να βάλεις κοκορέτσια και γουρουνόπουλα; :woohoo:


επιβάλλεται :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ