Πρόβλημα με την ενδοδαπέδια

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67579 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Πρόβλημα με την ενδοδαπέδια
Τελικά και ο άγιος θέλει φοβέρα.
Αφού σύνδεσα στο κολεκτέρ ένα λάστιχο 10 μέτρα και άνοιξα τη βάνα του εξαερισμού μετά από κάνα 5λεπτο σταμάτησε να βγάζει μούργα και έβγαλε καθαρό νερο και κάποιον αέρα.
Επόμενο βήμα δύο σφυριές στο μεταλικό μέρος της βάνας και πίεση του πύρου με το πίσω μέρος του σφυριού.
Γκλουπ!! και βγήκε ο πύρος πιο έξω. Δυο τρεις φορές μέσα έξω και το κολεκτερ ζεστάθηκε από την προσαγωγή του ζεστού νερού. Όλα μια χαρά και με αυτό το επίπεδο ελπίζω.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67725 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Πρόβλημα με την ενδοδαπέδια
ε μα τόση βρώμα μέσα στο κύκλωμα! πωωω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67932 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Πρόβλημα με την ενδοδαπέδια
Είχε σκουριάσει ο λέβητας και οι εγκαταστάτες της Α/Θ αν και το είδαν δεν καθάρισαν όλο το κύκλωμα, απλά μόνο όσο για να δουλέψει η αντλία. Τώρα που έμαθα το κόλπο θα καθαρίσω και τα υπόλοιπα κυκλώματα, ένα-ένα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67948 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Πρόβλημα με την ενδοδαπέδια

dmtr έγραψε: Είχε σκουριάσει ο λέβητας και οι εγκαταστάτες της Α/Θ αν και το είδαν δεν καθάρισαν όλο το κύκλωμα, απλά μόνο όσο για να δουλέψει η αντλία. Τώρα που έμαθα το κόλπο θα καθαρίσω και τα υπόλοιπα κυκλώματα, ένα-ένα

Καλύτερα θα ήταν να κάνεις χημικό καθαρισμό όπως λέγαμε και παλαιότερα.Με αυτόν τον τρόπο καθαρίζεις τα πάντα και κυρίως τον εναλλάκτη της Α/Θ ο οποίος είναι και ανοξείδωτος.Ασε που και το κόστος της Α/Θ δεν είναι αμελητέο για να την αφήσεις να δουλεύει πάνω σε ένα βρώμικο δίκτυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68012 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Πρόβλημα με την ενδοδαπέδια
Aφού χάρηκα ότι λύθηκε το πρόβλημα του κυκλώματος που δεν δούλευε, ανακάλυψα κατά τις 10:00 σήμερα ότι η αντλία είχε σταματήσει να δουλεύει και είχε βγάλει κωδικό σφάλματος 070 που σημαίνει βουλομένο φίλτρο.
Τάχαμε χύμα μας ήρθαν και τσουβαλάτα.
Και τι κάνεις Σαββάτο μέρα;
Απλά τον υδραυλικό.
Με τις οδηγίες του εγκαταστάτη, έκλεισα την παροχή ρεύματος και αφαίρεσα το κάλυμα και τον πάτο του καλύματος της αντλίας.



Μετά έκλεισα τις 2 μαγάλες βάνες στο πίσω μέρος και άνοιξα τις δύο μικρές μπρος. Στη φωτογραφία φαίνονται ανοικτές οι πίσω και κλειστές οι μπρος. Αν έχετε κάποιο λάστιχο με μαστό το συνδέεται αλλιώς ανοίγετε σιγά-σιγά τις μικρές βάνες με κάποιο νάυλον μπροστά σας για να μη γίνεται λούτσα. Τα νερά που θα τρέξουν είναι πολλά.



Τέλος με ένα γαλλικό ή μια μυτοτσιμπίδα ξεβιδώνεται το φίλτρο της αντλίας το οποίο είναι ένας συρμάτινος κύλινδρος ενσωματομένος στη βίδα, το οποίο πλένετε καλά με καθαρό νερό.



Επανατοποθετείται το φίλτρο στη θέση του, κλείνετε τις μικρές βάνες και ανοίγετε τις μεγάλες και δίνεται ρεύμα. Δεν έβαλα τα καλύματα στη θέση τους μη τυχόν και χρειαστεί να επαναλάβω σύντομα τη διαδικασία καθαρισμού φίλτρου.



Εν αναμονή λοιπόν.

Stef από βδομάδα θα ψάξω να το κάνω αυτό που είπες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68023 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Πρόβλημα με την ενδοδαπέδια
dmtr,
Εχω και εγώ την ίδια Α/Θ τοποθετημένη στο πατρικό μου σε σώματα απο πέρσι τον Φεβρουάριο.Παρόλο που ο λέβητας ήταν σχετικά καινούργιος δεν μπορείς να φανταστείς το τι έβγαλε με τον καθαρισμό.Και απο τα όσα μου είπε ο τεχνικός όλες οι εγκαταστάσεις βγάζουν βρωμιά και ''διάφορα'' άλλα αντικείμενα τα οποία ήταν εδω και χρόνια μεσα στο δίκτυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ