Αξιόπιστες μάρκες αντλιών θερμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48768 από ELECTRICALCHIEF
να υπαρχει δοχειο buffer για τη θερμοκρασια, το inverter ειναι περιττο. Η επιθυμητη αποψυξη τις κρύες νύχτες του χειμώνα :blush: αυτο μπορει να γινει λογω των κυκλωματων υγρου ( 407 εδω και οχι 410) των σερμπαντινων στο μπαφερ και του διαφορετικου μεγεθους των "ψυγειων". Χαμηλωμα λειτουργειας δεν απαιτειται μιας και ον-οφ ειναι αρκετο λογω του μπαφερ. ινβερτερ και λοιπα ειναι περριτα και μονο κοστος ανεβαζουν σε μια αντλια θερμοτητας αερα-νερου.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48972 από glf
η λογική στο δικό μου σύστημα που είναι... monobloco από το εργοστάσιο, μια ντουλάπα με όλα μέσα δηλαδή, είναι ότι δεν υπάρχει buffer για τη θέρμανση του δαπέδου, μόνο για ΖΝΧ.
και είναι τα πάντα inverter επειδή καλύπτει συνεχώς τη ζήτηση της στιγμής.
πχ, αν ζεσταίνει τα υπνοδωμάτια που είναι 40τμ θα παίζει στο 30%. όταν μπει και το σαλόνι που είναι 60τμ τότε θα πάει στο 60-70 %

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49383 από centaurus
αν βρω την μεση θερμοκρασια στο "κρυο" εξαμηνο, στην περιοχη που μενω και με βαση αυτην κανω την συγκριση μου στις αντλιες θα ειναι λαθος?
ή όποιο ειναι πιο αποδοτικο στο κρυο πχ -6 σημαινει πως θα ειναι και καλυτερο παντου κατα μεσω όρο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49395 από glf
για.. Ελλάδα, πιστεύω ότι το μέρος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αν είσαι στα Βόρεια και ορεινά παίζει το μεγαλύτερο ρόλο να αποδίδει καλά στα μεγάλα κρύα.
Στα χαλαρά, δε νομίζω να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα μηχανήματα όσο αφορά την απόδοση.
Αλλά και μια αντλία, δεν είναι μόνο το μηχάνημα, τα περιφερειακά είναι εξίσου σημαντικά.
Ο μηχανικός που θα επιλέξει το μοντέλο και το συνεργείο που θα το περάσει είναι το Α και το Ω για να μην αρχίσεις να ψάχνεσαι.
Το πόσες ώρες έχω φάει για να μάθω το μηχάνημα δε λέγεται και είμαι μόνο στην αρχή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56493 από Stef
Οι αντλίες θερμότητας inverter έχουν χαμηλότερη κατανάλωση ειδικά αν έχουν και αντιστάθμιση.Η μεγαλύτερη αντλία θερμότητας inverter είναι 32kW (Hitachi).

centaurus έγραψε: τα inverter να υποθεσω αποδίδουν πάντα καλύτερα απο ότι τα άλλα?
υπάρχουν inverter με πάνω απο 20kw απόδοση? είχα την εντύπωση πως στις μεγάλες αντλιες δεν υπάρχουν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103084 από Stef
Και κάτι που ενδιάφερει όλους όσους ψάχνουν αντλία θερμότητας.Το ΥΠΕΚΑ ανέρτησε το νέο μητρώο κατασκευαστών αντλιών θερμότητας που υπάγονται στο ''εξοικονόμηση κατ΄ οίκον''.Είναι πολύ χρήσιμο γιατί μπορεί ο καθένας να δει τι βαθμό απόδοσης έχει το κάθε μοντέλο και ανάλογα να επιλέξει. exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fil...d=700&language=el-GR
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ