Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80918 από andreas therm
Απαντήθηκε από andreas therm στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
φυλλε stef της αντλιες θερμοτητας δεν της φοβαμαι ειναι φοβερα μηχανιματα!! εχω εγκαταστησει και daikin και midea αλλα με hitachi ηταν η πρωτη φορα!
η εκγατασταση εγινε πολυ σωστα με σωστο κενο και τελειες εκχυλωσεις!
τα νερα της προσαγωγη-επιστροφη τα εκανα με θερμοκολητη πρασινη σωληνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80927 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
Πόσο κόστισε το όλο εγχείρημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81074 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
@dmtr
Να ρωτήσω μερικά πράγματα?
α) ζεσταίνεις 150 ή 217 τετρ μέτρα?
β) έχεις υπολογίσει ότι για αυτά τα τετρ μέτρα καταναλώνεις περίπου 30 kwh τη μέρα? (σύν κάποια ξύλα ελάχιστες μέρες)
γ) αν το β ισχύει τότε με συντελεστή cop 4,5 παίρνεις τη μέρα 135 kwh σε θέρμανση. Λογικά κανά 10% χάνεται σε σωληνώσεις. Μένουν 120 δλδ kwh ημερησίως για τον χώρο σου.
δ) Προσωπικά αυτές οι 120 ή και οι 135 kwh με φαίνονται πάρα πολύ λίγες και για 150 και για 217 τετρ μέτρα αλλά αφού ζεσταίνεσαι προφανώς τόσο χρειάζεται το σπίτι.
ε) Πέρυσι που έκαιγες ξύλο και πετρέλαιο είχες κάνει το κέλυφος?
στ) έχεις δοκιμάσει να ζεσταθείς κάποια μέρα μόνο με το τζάκι? Πόσα κιλά ξύλα σου έφαγε? Ή δε τα κατάφερνει μόνο του?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81083 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr

Gdevil έγραψε: @dmtr
Να ρωτήσω μερικά πράγματα?
α) ζεσταίνεις 150 ή 217 τετρ μέτρα?
β) έχεις υπολογίσει ότι για αυτά τα τετρ μέτρα καταναλώνεις περίπου 30 kwh τη μέρα? (σύν κάποια ξύλα ελάχιστες μέρες)
γ) αν το β ισχύει τότε με συντελεστή cop 4,5 παίρνεις τη μέρα 135 kwh σε θέρμανση. Λογικά κανά 10% χάνεται σε σωληνώσεις. Μένουν 120 δλδ kwh ημερησίως για τον χώρο σου.
δ) Προσωπικά αυτές οι 120 ή και οι 135 kwh με φαίνονται πάρα πολύ λίγες και για 150 και για 217 τετρ μέτρα αλλά αφού ζεσταίνεσαι προφανώς τόσο χρειάζεται το σπίτι.
ε) Πέρυσι που έκαιγες ξύλο και πετρέλαιο είχες κάνει το κέλυφος?
στ) έχεις δοκιμάσει να ζεσταθείς κάποια μέρα μόνο με το τζάκι? Πόσα κιλά ξύλα σου έφαγε? Ή δε τα κατάφερνει μόνο του?

Λοιπόν:
α) Τώρα πλέον ζεσταίνω 217 τ.μ. ήμουν στα 150 όταν είχε πρόβλημα το ένα κύκλωμα αλλά πλέον φτιάχτηκε.
β) Όταν οι θερμοκρασίες είναι σαν σήμερα 6 - 16 καίω λιγότερες από 30. Σημερινή μέτρηση σε 42 ώρες έκαψα 84 kWh. Αν σκεφτεις ότι περίπου 0,8 - 1 kWh είναι οι υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού, έκαψα περίπου 27 kWh/24ωρο για θέρμανση.
γ) Η θερμοκρασία του σπιτιού είναι παντού 20 - 21 βαθμοί.
δ) Αυτή τη βδομάδα λόγω σχετικής καλοκαιρίας αλλά και δουλειάς δεν άναψε το τζάκι.
ε) Όχι δεν το είχα και επιπλέον ο λέβητας του πετρελαίου είναι σαραβαλέξ.
στ) Ναι. Τα τρία επίπεδα τα ζεσταίνει και συγκεκριμένα χώρος 40 τ.μ. που βρίσκεται το τζάκι 24β. Κρεββατοκάμαρα στον πάνω όροφο 47 τ.μ. 22 - 23 β. Σαλόνι 7 σκαλοπάτια πιο κάτω, άλλα 47 τ.μ. που ζεσταίνεται με μοτέρ από τον εναλλάκτη 20 - 21 βαθμοί. Κατανάλωση σε ξύλα-μπριγκέτες περίπου 2,5 - 3 κιλά/ώρα (περίπου 40 κιλά για 15ωρη λειτουργία).
Όπως καταλαβαίνεις το τζάκι μου έρχεται ακριβότερα από το να ζεστάνω όλο το σπίτι με την αντλία.... αλλά μ' αρέσει :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dmtr.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81095 από eli
Απαντήθηκε από eli στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
Καλημέρα σε όλους εγώ δεν έχω αντλία θερμότητας αλλά αντιστάσεις ενδοδαπέδια και γενικώς είμαι σε μια διαδικασία μέτρησης του ενεργειακού μου αποτυπώματος, Δημήτρη (φαντάζομαι) το σπίτι έχει αναβαθμιστεί σε κάποια ενεργειακή κατηγορία εφόσον έβαλές κέλυφος και σε ποιά γιατί μόνο η κατανάλωση είναι ένα μέρος της εξίσωσης - καταλαβαίνεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81097 από andreas therm
Απαντήθηκε από andreas therm στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
φυλε DOOM_NX ολη η δουλεια τελειωμενη πηγε 7χιλαρικα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ