Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133821 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Κοίτα τώρα, στο δικό μου σπίτι, μονοκατοικία 190 m2 ελεύθερη από παντού με καλές μονώσεις (μελέτη ΚΕΝΑΚ) βγάζει στο χειρότερο σενάριο (2 οC εξωτερική και 20 οC εσωτερική) 13 kW απλώλειες. Από αυτά τα 13 kW, τα 3 είναι και καλά λόγω αεροδιαπερατότητας των κουφωμάτων.... δηλαδή μιλάμε για παράθυρα κοτέτσια.. (στην παγματικότητα τα σύγχρονα κουφώματα έχουν πολύ καύτερη στεγανότητα αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι θα αερίσουμε 1-2 φορές το σπίτι). Οπότε, ψιλά χοντρά, είμαστε στα 10 έως 11 kW απώλειες.

Τι θέλω να πω, λογικά, το δικό σου σπίτι που είναι μόνο 85 m2, με διαμερίσματα πάνω κάτω, αν μονώσεις περιμετρικά σωστά, δε θα πρέπει να έχεις απώλειες περισσότερο από 6-7 kW.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, ότι κάνεις τη δουλειά σου με ΠΟΛΥ μικρότερη=φτηνότερη Α/Θ, αν τα σώματά σου είναι υπερδιαστασιολογημένα ... τότε σου κάνει και μια Α/Θ "μεσαίων" θερμοκρασιών, και φυσικά, έχεις ΜΙΚΡΟ κόστος λειτουργείας για μια ζωή.

Οι αποφάσεις...... δικές σου.... εσύ βάζεις το χέρι στην τσέπη.

Πρακτικά δηλαδή, αν μονώσεις σωστά το σπίτι, με μια σομπίτσα πέλλετ ή με μια τζακόσομπα, είσαι άρχοντας.

ΜΑ ΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ????????

1) ΠΑΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΜΕΛΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΕΠΟΥΣΑ ΑΜΟΙΒΗ

2) ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΩΝΟΥΜΕ.... ΜΕΤΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΥΜΕ - ΨΥΧΟΥΜΕ....

3) Γιατί όλοι ξεχνάνε την ψύξη? "Πονηρός ο βλάχος=έμπορος" ... πως αλλιώς θα πουλήσει ΚΑΙ Α/C ???

(δεν ξαναμιλάω.... κουράστηκα...)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": niccin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133822 από niccin

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Κοίτα τώρα, στο δικό μου σπίτι, μονοκατοικία 190 m2 ελεύθερη από παντού με καλές μονώσεις (μελέτη ΚΕΝΑΚ) βγάζει στο χειρότερο σενάριο (2 οC εξωτερική και 20 οC εσωτερική) 13 kW απλώλειες. Από αυτά τα 13 kW, τα 3 είναι και καλά λόγω αεροδιαπερατότητας των κουφωμάτων.... δηλαδή μιλάμε για παράθυρα κοτέτσια.. (στην παγματικότητα τα σύγχρονα κουφώματα έχουν πολύ καύτερη στεγανότητα αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι θα αερίσουμε 1-2 φορές το σπίτι). Οπότε, ψιλά χοντρά, είμαστε στα 10 έως 11 kW απώλειες.

Τι θέλω να πω, λογικά, το δικό σου σπίτι που είναι μόνο 85 m2, με διαμερίσματα πάνω κάτω, αν μονώσεις περιμετρικά σωστά, δε θα πρέπει να έχεις απώλειες περισσότερο από 6-7 kW.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, ότι κάνεις τη δουλειά σου με ΠΟΛΥ μικρότερη=φτηνότερη Α/Θ, αν τα σώματά σου είναι υπερδιαστασιολογημένα ... τότε σου κάνει και μια Α/Θ "μεσαίων" θερμοκρασιών, και φυσικά, έχεις ΜΙΚΡΟ κόστος λειτουργείας για μια ζωή.

Οι αποφάσεις...... δικές σου.... εσύ βάζεις το χέρι στην τσέπη.

Πρακτικά δηλαδή, αν μονώσεις σωστά το σπίτι, με μια σομπίτσα πέλλετ ή με μια τζακόσομπα, είσαι άρχοντας.

ΜΑ ΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ????????

1) ΠΑΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΜΕΛΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΕΠΟΥΣΑ ΑΜΟΙΒΗ

2) ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΩΝΟΥΜΕ.... ΜΕΤΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΥΜΕ - ΨΥΧΟΥΜΕ....

3) Γιατί όλοι ξεχνάνε την ψύξη? "Πονηρός ο βλάχος=έμπορος" ... πως αλλιώς θα πουλήσει ΚΑΙ Α/C ???

(δεν ξαναμιλάω.... κουράστηκα...)


κ. Φουσκιτάκη , ευχαριστώ για τον κόπο σου
Το διαμερισματάκι μου είναι μονωμένο.
Η αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών (των 60οC) τής HITACHI είναι Θέρμανσης+Ψύξης , ώστε στο μέλλον με κανένα Fan Coil να έχουμε και δροσισμό.
Οι συμβουλές σου λαμβάνονται υπόψιν , και πάλι ευχαριστώ.
Άμα ξεκουραστείς , και σκεφτείς τίποτα άλλο να προτείνεις , ξαναμίλα!
Δε θα κουραστώ να διαβάζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133827 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καμμιά φορά τα γράφω λίγο(?) "γλαφυρά" για να τονίσω αυτό που θέλω. ΠΟΤΕ για να θίξω κάποιον....

Φιλικά, Γιώργος.

Δε θα διαφωνήσω στο ότι είναι μονωμένο το σπίτι σου. Απλά, τα 12 kW (2 τα έβαλε από χουβαρνταλίκι για να είμαστε σίγουροι ότι θα σηκώσει και τα μεγάλα κρύα)... άρα τα 10 kW μου φαίνονται λιγάκι τσιμπημένα για 85 m2 μονωμένο σπίτι με διαμερίσματα πάνω-κάτω. Ίσως βέβαια και να κάνω λάθος.... δεν έκανα και μελέτη....
Last edit: 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": niccin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133859 από COMMO 21KW
(δεν ξαναμιλάω.... κουράστηκα...)[/quote]

Τιμωρία στο ένα πόδι .......γιατί ξαναμίλησες............;

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133875 από niccin

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Καμμιά φορά τα γράφω λίγο(?) "γλαφυρά" για να τονίσω αυτό που θέλω. ΠΟΤΕ για να θίξω κάποιον....

Φιλικά, Γιώργος.

Δε θα διαφωνήσω στο ότι είναι μονωμένο το σπίτι σου. Απλά, τα 12 kW (2 τα έβαλε από χουβαρνταλίκι για να είμαστε σίγουροι ότι θα σηκώσει και τα μεγάλα κρύα)... άρα τα 10 kW μου φαίνονται λιγάκι τσιμπημένα για 85 m2 μονωμένο σπίτι με διαμερίσματα πάνω-κάτω. Ίσως βέβαια και να κάνω λάθος.... δεν έκανα και μελέτη....


κ. Γιώργο Φουσκιτάκη , φυσικά και δεν ένιωσα καθόλου θιγμένος από το γλαφυρό σου γράψιμο.
Αντίθετα πολύ μου αρέσει.
Εξάλλου , να με βοηθήσεις προσπαθείς με τις πληροφορίες που μπαίνεις στον κόπο να γράψεις.
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133898 από Stef
Καλό είναι να μην ξεχνάμε τι αποδίδουν οι αντλίες στις χαμηλές θερμοκρασίες λειτουργίας.Η συγκεκριμένη για παράδειγμα στους +5 εξωτ.θερμοκρασία και 60 βαθμούς νερό αποδίδει λίγο παραπάνω απο 8kW.Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο υπερδιαστασιολογημένη;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": niccin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ