Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38487 από Tom31
Απαντήθηκε από Tom31 στο θέμα Απ: Re: Υπέρυθρα πάνελ

ichigo έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

ichigo έγραψε: Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.


Φίλε ichigo, καλωσήρθες. Περιμένουμε να μας δώσεις στοιχεία για κόστος κατανάλωσης, μέγεθος σπιτιού, περιοχή και περσινή κατανάλωση πετρελαίου, όποτε μπορέσεις. Αν θες, φτιάξε κι ένα σχετικό topic. Πολύς κόσμος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο είδος θέρμανσης.


Καλως σας βρηκα παιδια!!
Το σπιτι ειναι 3αρη και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα air-contition και για θερμανση και για ψηξη το καλοκαιρι (απο τους καλυτερους πελατες της ΔΕΗ). Τα πανελ αυτα τα εχω 2 βδομαδες τωρα και δεν εχει ερθει λογαριασμος για να σου συγκρινω με προηγουμενο.
Αν καταλαβα καλα (για το κοστος καταναλωσης που γραφεις) εννοεις το ποσο "καιει" την ημερα σε ρευμα.
Συμφωνα με αυτα που μου ειπαν στο μαγαζι που τα πηρα, για 8 ωρες λειτουργιας τους καταναλωνουν τα 400W - 0,24 ευρω/ανα ημερα, τα 600W - 0,36 ευρω/ανα ημερα και τα 900W - 0,54 ευρω/ανα ημερα.
Τα πανελ λεγονται REDIN και το σαιτ τους στο ιντερνετ ειναι αυτο www.red-in.gr . Μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες, αλλα και τηλεφωνα για να ρωτησεις για διαφορες απορειες που εχεις.
Ασφαλως και για επιπλεον πληροφοριες με ρωτας οτι θες!!




Φίλε ichigo όντως τα 2900W ακούγονται λίγα για τη θέρμανση ενός σπιτιού. Τι εννοούν εδώ όταν λένε "χώρους με καλή μόνωση;" Δεν είναι λίγο υποκειμενικό αυτό; Εσύ τι μόνωση διθέτεις δλδ..;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39164 από Αgrovann
Απαντήθηκε από Αgrovann στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Θέλω να ρωτήσω κάτι
Όταν λέμε υπέρυθρη ακτινοβολία θέρμανσης τι εννοούμαι ?
Έχω δει πως κατασκευάζονται τα πάνελ
Ένα πλαίσιο βερμικουλιτη 4χ250W αντιστάσεις για 1000ρη κόλλες στεγανοποίησης καπάκια απο λαμαρίνα ηλεκτροστατικής βαφής και τέλος αν θέλεις το τυπώνουνε κιόλας να γίνει και εικαστικό
Η υπέρυθρη που διαφημίζουν απο που προκύπτει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39172 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
απο την θερμανση καποιων κατα κυριο λογο ηφαιστικων πετρωματων
οταν θερμενονται ακτινοβολουν υπερυθρα ...
και ενα μερος ομως τησ ακτινοβολιας των τζακιων και των σωματων πανελς ειναι υπερυθρη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39193 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Δυστυχως ολοι εκμεταλευονται την απογνωση και την αγνοια του κοσμου.Το κρατος ειναι απων ωστε να ενημερωση-προστατευση τον καταναλωτη.
Οταν ερθει ο λογαριασμος της Δ.Ε.Η. θα ειναι αργα διοτι οι αγορα αυτων των πανελ κοστιζει αρκετα.
Οποιος θελει να πειραματιστει με την καταναλωση ρευματος και θελει να ζεσταθει με υπερυθρη ακτινιβολια ας αγορασει αυτα με τις λαμπες αλογονου που δεν κοστιζουν τοσο ακριβα και κανουν την ιδια δουλεια.
Ας κοιταει και το ρολοι της ΔΕΗ καθημερινα και να εχει υποψη του οτι "σημερα" η μεικτη χρεωση της κιλοβατωρας για ανω των 2000 ειναι 0,20 ευρω στο κανονικο λογαριασμο της ΔΕΗ και στο μειομενο με καταναλωση ανω των 2000 και αναλογια κιλοβατωρας 1(νυκτερινης) προς 2(ημερησιας) η μεικτη χρεωση ειναι 0.15 ευρω.
Ενα σπιτι 100τ.μ. με μετρια μονωση θελει(στα κρυα) πανω απο 100kwh την ημερα για να ζεσταθει.
Εγω τωρα στην Καστορια σε σπιτι 125τ.μ. καταναλωνω με κλιματιστικα που εχουν συντελεστη αποδοσης μεσω ορο 4 και η θερμοκρασια ειναι ανω των 7 βαθμων περιπου 20ΚWH ημερησιως,αν ειχα αποιοδηποτε αλλο ηλεκτρικο σωμα(θερμοπομπους,πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας) θα ηθελα 80kwh ημερησιως και ακομα δεν πιασανε τα κρυα στην Καστορια.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39207 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
διαβασα οτι υπαρχει και καποια μελετη πανεπιστημιου η οποια ομως εγινε για λογαριασμο εταιρειας που κατασκευαζει τετοια πανελ (με οτι αυτο μπορει να σημαινει ) η οποια παρουσιαζει φαινομενο βαθμο αποδοσης (καπως αλλιως τον ανομαζουν ) 1,8 και οχι 1 οπως οι απλες ηλεκτρικες συσκευες .
κατα κυριο λογο αυτο επιτυγχανεται συμφωνα με τα λεγομενα τους καθοτι δεν θερμενεται αμεσα ο αερας του χωρου ελαχιστοποιουνται οι απωλειες απο τα "ανοιγματα"
εκεινο που σαφως δεν αναφερουν ειναι οτι για την θερμανση με υπερυθρα δεν φτανει ενα σε καθε χωρο και μαλιστα πρεπει να εχουν και συγκεκριμενη τοποθετηση κατι το οποιο πρακτικα ειναι ανεφικτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39212 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Αν εχουν αποδοση με συντελεστη πανω απο 1(1,8) τοτε εχουν σπασει ολους τους νομους της φυσικης.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ