Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20937 από dimkais
Απαντήθηκε από dimkais στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Υπάρχει κάποια νεώτερη ενημέρωση για τα υπέρυθρα πανελ?

Είναι ζεστή η επιφάνεια τους ή όχι τελικά?
Μπορεί όντως να ζεσταθεί ένα δωμάτιο με 600W μόνο?
Έχουν θερμοστάτη έστω και και τα καλύτερα μοντέλα?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20952 από INFRARED
Απαντήθηκε από INFRARED στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
εξαρταται το δωματιο και την μονωση.. για να βγαλεις τα σωστα watt που χρειαζεσαι θα υπολογισεις μηκος*πλατος*υψος *25 αν ειναι με καλη μονωση ο χωρος..αν ειναι με κακη *35 και μετρια *30 για να εισαι μεσα!

Για την θερμοκρασια υπολογισε απο 95 εως 120 βαθμους... αν το πιασεις για λιγο δεν κεγαισαι αλλα αν στηριχτεις στο πανελ δεν θα αντεξεις για πολυ!

θερμοστατη μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν του εμποριου.. φυσικα ολα τα πανελ εχουν δικο τους θερμοστατη που σταματαει στους 125.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by INFRARED.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimkais

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20962 από dimkais
Απαντήθηκε από dimkais στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θερμοστάτη εννοούσα χώρου και όχι σώματος βασικά.Μπορεί να συνδεθεί με κάτι τέτοιο?

Τα δύο δωμάτια που έχω είναι 3χ4 και με μέτρια μόνωση αλλά για να ειμαι σίγουρος 3χ4χ35=420Watt.

Οπότε βάζοντας 400άρι ή 600αρι θα είμαι οκ, σωστά?Επηρεάζεται καθόλου απο τις εξωτερικές συνθήκες?Δλδ σε μεγάλα κρύα έχει την ίδια απόδοση?

Πέρσυ, χρησιμοποιούσα ένα αερόθερμο το οποίο είχε δύο σκάλες 1000 και 2000watt. Λογικά με 2 σώματα (400 ή 600) θα έχω μείωση της κατανάλωσης έτσι?

Στην ουσία αυτό που ψάχνω είναι σώμα που να λειτουργεί με ρεύμα (οσο μικρότερης κατανάλωσης γίνεται) και να έχει θερμοστάτη χώρου ωστε να ειναι ανεξάρτητο και να μην έχω περισσότερη ζέστη απο οτι χρειάζομαι!Είναι αυτά τα πάνελ η λύση μου?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20966 από INFRARED
Απαντήθηκε από INFRARED στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
οχι θα το υπολογισεις 12 *2.70 που φανταζομαι ειναι το υψος.Απο την εμπειρια μου για να εισαι μεσα θα προτεινα 850-900w. τα παραπανω watt δεν βλαπτουν ισα ισα αν βαλεις και θερμοστατη (ναι υπαρχει) θα σταματαει πιο συχνα ενω αν εχεις λιγοτερα watt που δεν θα ειναι αρκετα για τον χωρο δεν θα αποδιδει σωστα το πανελ οποτε και θα λειτουργει συνεχεια το πανελ γιατι δεν θα πιανει την θερμοκρασια που θελεις αλλα και δεν θα εχεις αρκετη ζεστη.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by INFRARED.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimkais

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20967 από dimkais
Απαντήθηκε από dimkais στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Να σαι καλα!
Ξερεις που μπορώ να δω κάπου να λειτουργούν???

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20968 από INFRARED
Απαντήθηκε από INFRARED στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
σε ποια περιοχη μενεις? μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο ιντερνετ να βρεις ποιοι εμπορευονται εκει που μενεις.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by INFRARED.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ