Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43889 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Πω πω, σαν τις ακρίδες οι έμποροι με "στολή" καταναλωτή. :P

Σε λίγο βλέπω να χρειάζεται δημιουργία νέας ομάδας: "ομάδα αποκάλυψης ψευτο-καταναλωτών εμπόρων"! :lol:

jnet, δηλώνω υποψήφιος, έχω δυνατό βιογραφικό, "λενα" και "dk" εξαφανίστηκαν από προσώπου γης (φόρουμ). :lol: :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43899 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Δυο ειναι τα αρνητικα τους
1)καταναλωση ρευματος
2)Αν το εχεις απεναντι σου σε λιγη ωρα θα πρεπει να αλλαξεις θεση ή να ξεροψηθεις.
Α και αυτο που μπορει να ξηραινει την ατμοσφαιρα σε ενα σπιτι ειναι οσο απιστευω και να ακουστει ο φρεσκος αερας που μπαινει,οσο περισοτερος και πιο κρυος τοσο πιο γρηγορα θα ξεραθει ο αερας εντος του σπιτιου.
Για να διατητηρησω την υγρασια γυρω στο 35% λοιπον ξοδευω 7 λιτρα νερο το 24ωρο με υγραντηρα και τον εχω τοποθετημενο στο σημειο που εισερχεται ο φρεσκος αερας.
Ολα τα αλλα ειναι μυθοι.
Το σπιτι ειναι μια μηχανη παραγωγης υγρασιας(μαγειρεμα,σιδερο,μπανιο,αναπνοη).
Ο αερας εντος του σπιτιου εχει 20-21 βαθμους οποτε μπορει να συγκρατει περισοτερο νερο σε μορφη υδρατμων(σχετικη υγρασια).
Ο αερας εξω εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια π.χ.10 βαθμους και σχετικη υγρασια 85%
ΚΑΙ ομως ειναι πιο ξηρος απο τον εσωτερικο στους 21 βαθμους και 35% υγρασια.
Αν εχεις ενα κλειστο μπουκαλι με αερα με σχετικη υγρασια 50% στους 20 βαθμους,αν μεταβληθει η θερμοκρασια του μπουκαλιου και ανεβει στους 30 βαθμους τοτε η σχετικη του υγρασια θα μειωθει,αν μειωθει η θερμοκρασια του στους 5 βαθμους τοτε μεσα του θα σχηματισθει νερο.
Που βρεθηκε το νερο;Μα φυσικα στον αερα που ειχε μεσα το μπουκαλι αλλα στους 20 βαθμους μπορουσε να το συγκρατισει με μορφη υδρατων ενω στους 5 υγροποιηθηκε.
Η πραγματικη υγρασια εντος του μπουκαλιου σε ολες τις θερμοκρασιες ειναι η ιδια,αυτη που αλλαζει ειναι η σχετικη υγρασια που εξαρταται και απο την θερμοκρασια περιβαλοντος.
Η αυξηση της θερμοκρασιας σε ενα σπιτι ειναι αιτια μειωσεις τις σχετικης υγρασιας οχι ομως της πραγματικης.
Ετσι αν στο σπιτι εχεις 17 βαθμους και το υγρασιομετρο δειχνει π.χ. 50% σχετικη υγρασιας και αναψεις τη θερμανση τοτε η θερμοκρασια αρχιζει να ανεβαινει και η σχετικη υγρασια αρχιζει να πεφτει,αυτο οφειλετε καθαρα στην αυξηση της θερμοκρασιας και οχι στην θερμαντικη πηγη που χρησιμοποιηθηκε.Με οτιδηποτε και να ζεστανεις τον αερα ειναι αναποφεκτο να συβμει το ανωτερο φαινομενο. .
Σ'ενα σπιτι οι τοιχοι κυριως γωνιες εχουν χαμηλοτεροι θερμοκρασια απο τον αερα του χωρου,ειναι ο νουμερο 1 κυνδυνος υγροποιησης του αερα που υπαρχει εντος του σπιτιου.
Εκει ερχονται να βοηθησουν τα πανελ διοτι ζεσταινουν πρωτα τα αντικειμενα και μετα μεσω τον αντικειμενων ζεστενεται ο αερας,οποτε ο τοιχος ειναι πιο ζεστος απο τον αερα επομενος δεν κυνδινευει να υγροποιηθει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43907 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

GT έγραψε: Πω πω, σαν τις ακρίδες οι έμποροι με "στολή" καταναλωτή. :P

Σε λίγο βλέπω να χρειάζεται δημιουργία νέας ομάδας: "ομάδα αποκάλυψης ψευτο-καταναλωτών εμπόρων"! :lol:

jnet, δηλώνω υποψήφιος, έχω δυνατό βιογραφικό, "λενα" και "dk" εξαφανίστηκαν από προσώπου γης


Μή σε νοιάζει Γιάννη πρώτο - πρώτο θα σε προτείνω μόλις δημιουργηθεί το group !! :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43918 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
για να τελειωνει το παραμυθι της χαμηλης καταναλωσης
οταν σε ενα χωρο επελθει ισορροπια (θερμοκρασιακη) τοτε το ποσο της ενεργειας που εχει καταναλωσει ειναι ισο οτι τροπο θερμανσης και να χρησιμοποιησουμε
ολα τα αλλα ειναι διαφημιστικα τρυκ (για να το πω ευγενικα)

η αυξηση η μειωση της υγρασιας δεν εχει σχετικη με την θερμοκρασια αλλα την "φαινομενη θερμοκρασια" αυτη που αισθανομαστε κι οχι αυτη που μετραει το θερμομετρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43919 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

Sp4wN έγραψε:

GT έγραψε: Πω πω, σαν τις ακρίδες οι έμποροι με "στολή" καταναλωτή. :P

Σε λίγο βλέπω να χρειάζεται δημιουργία νέας ομάδας: "ομάδα αποκάλυψης ψευτο-καταναλωτών εμπόρων"! :lol:

jnet, δηλώνω υποψήφιος, έχω δυνατό βιογραφικό, "λενα" και "dk" εξαφανίστηκαν από προσώπου γης


Μή σε νοιάζει Γιάννη πρώτο - πρώτο θα σε προτείνω μόλις δημιουργηθεί το group !! :P





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43921 από Ximonas
Απαντήθηκε από Ximonas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΡΚΕΤΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ!

Απλά να πω φίλε, ότι το να μου δίνεις αρνητικό στο κάρμα χωρίς να επιχειρηματολογείς καν, ή με το να με αμφισβητείς, σημαίνει οτι είτε είσαι έμπορος αλλου είδους θερμανσης ή ευχαριστημένος με αυτό το που θερμαίνεσαι. Και μόνον για αυτό πάρε και συ ενα αρνητικό κάρμα απο μένα.

Το οτι δεν συμφωνείς μαζί μου δεν σημαίνει ότι εισαι και σωστότερος. Για να με πείσεις για το προιον που υποστηρίζεις, θα μας το αποδείξεις με οικονομικά στοιχεία για να ωφεληθούμε όλοι.

Δηλώνω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ κανενός είδους ενέργειας, απλά το συγκεκριμένo blog αφορά την υπέρυθρη θερμανση και συζητάμε τα υπέρ και τα κατά. ΕΣΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΜΠΟΡΑΣ?

Αν εσένα σε βολεύει (αραγε είσαι έμπορος τζακιών πέλετ κτλ) επειδή από το site σου πουλάς πέλετ και οχι και υπέρυθρα, αυτό δεν σημαίνει οτι το προιον σου είναι οικονομικότερο των εναλλακτικών μορφών ενέργειας.

ΕΠΙΣΗΣ, κάποιος εγραψε

"Γιατί μου φαίνεται ότι διαβάζω διαφημιστικό φυλλάδιο;
Προφανώς όλα τα είδη θέρμανσης έχουν θετικά και αρνητικά. Το πετρέλαιο είναι ακριβό, τα καυσόξυλα απαιτούν και χειρονακτική εργασία, πέλετ υπάρχουν καλά και λιγότερα καλά. Μου φαίνεται περίεργο που παρουσιάζονται τα υπέρυθρα πάνελ μόνο με τα θετικά τους (γιατί σίγουρα έχουν κάποια). Κάποια αρνητικά δεν υπάρχουν?"

Εγώ εγραψα κάποια θετικά στοιχεία, οποιος έχει αρνητικά στοιχεία για την υπέρυθρη να τα καταθέσει.

Πάντως απο οικονομικής απόψεως, και ο λέβητας πετρελαίου ή αερίου κατά καιρους θέλει αντικατάσταση(βγαίνουν και πιο αποδοτικοί) αρα πάντα να υπολογίζουμε και το κόστος αντικατάστασης τους, και να το διαιρούμε ανα το έτος και να το προσθετουμε στο κόστος κατανάλωσης πετρελαίου ετησίως, μια διάρκεια ζωής συγκεκριμένη στην επένδυση θερμανσης!

Οσο για τα πέλετ και τα ξύλα απαιτούν χειρωνακτική εργασία πολλές φορές την ημέρα και χώρο που πλέον μας το χρεώνει το κράτος μεσω των χαρατσιών και των δημοτικών τελών.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ Η ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ πχ 5 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΠΕΛΕΤ ΤΟΝ ΚΑΥΣΤΗΡΑ Η' ΞΥΛΑ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΠΧ 3 ΩΡΕΣ, ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ 3h X 5€ = 15€/ΗΜΕΡΑ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ!!! ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΤΕ ΠΕΛΕΤ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΟΡΙΟ ΣΑΣ.

ΑΡΑ ΠΕΛΕΤ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΣΥΜΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ

"Σε βάθος χρόνου είναι πολλά τα λεφτά πατριώτη!"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.234 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ