Γρηγορος τροπος για να ζεσταθει λουτρο για μπανιο

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153602 από obelix
ειναι καλη μαρκα,εμεις εχουμε 2 τετοια σωματα στη δουλεια.δουλευουν μια χαρα.
απλα να ξερετε οτι δεν εχουν καμια τεχνολογια,μια αντισταση εχουν οπως ολα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153603 από seventh_heaven
Ο θερμοπομπος για να λειτουργει σωστα, πρεπει υποχρεωτικα να τοποθετηθει σε ενα υψος 15-20 εκ απο το εδαφος ή μπορει να τοποθετηθει και ψηλοτερα στον τοιχο;

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153617 από dimlyk
για την προηγουμενη αναρτηση σου
το κλιματιστικο βγαζει χλιαρο αερα ενω το αεροθερμο ζεστο
φυσικα οταν βγεις απ την μπανιερα οτι αερας και να σε φυσηξει θα αισθανθεις καποιο κρυο
και ο θερμοπομπος με αερα δουλευει αν και χωρις ανεμιστηρα ..τα ρευματα παντως υπαρχουν.
ψηλα ομως δεν τοποθετειται γιατι η ο ζεστος αερας παει παντα πανω
το πλεονεκτημα που εχουν οι λαμπες αλογονου και τα πανελ ειναι δεν ζεσταινουν τον αερα αλλα τα αντικειμενα κι εσενα ,
μαρκες δεν εχει νοημα να λεμε ...ολα αυτα μια αντισταση ειναι ...οσο πιο ακριβο κατα κανονα τοσο πιο καλο η πιο φιρματο
και η λυση που προτεινε ο φιλος καλη ειναι λιγο πιο αργη ομως αν και σου ζεσταινει τις πετσετες απο πριν :)

@ianis
ισχυουν τα παραπανω και για σενα...ο ζεστος αερας δεν πει προς τα κατω
παρεπιπτοντως τα αεροθερμα γενικα δεν ειναι για μονιμη τοποθετηση ...τα πας και σ αλλο δωματιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153621 από ianis
@theoilia
ωραία η πετσετοκρεμάστρα, ήσυχη θέρμανση, ο χώρος που καταλαμβάνει αξιοποιήσιμος, αλλά... ακριβή.
Βεβαια κατι φτηνές των 50-100W ειναι μόνο για ζεστή καλτσα. θα πρέπει να δουλευει συνέχεια κ δεν νομίζω οτι θα ωφελήσει (€€)
Μαζί με την αντίσταση υποψιάζομαι οτι θα πρέπει να εχουν κ ένα υγρό εσωτερικής μετάδοσης, να ζεσταίνεται πρώτα το σώμα από ακρη σε άκρη κ μετά αυτό να εκπέμπει. Λογικά θα υπάρχει κ μία αδράνεια. Οπότε δε θα είναι τόσο άμεσης απόδοσης. Σίγουρα τα βλέπω πιο γρήγορα από λαδιού...

@seventh
οι θερμοπομποί δουλεύουν με φυσική ροή αέρα (κυρίως). Άρα καλά λέει ο dimlyk, πρέπει να μπαίνουν χαμηλά, όπως όλα τα θερμαντικά φυσικής ροής. Τα θερμαντικά βεβιασμένης κυκλοφορίας (οτι εχει ανεμιστήρα) μπορείς να τα βάλεις όπου θέλεις (φυσικά, με καθοδική ροή). Αν τους βάλεις λοιπόν ψηλά η θερμοκρασία θα παραμένει εκεί και δεν θα την επωφεληθείς μέχρι να την ανακατέψεις (με μία ανοδική!! κυκλοφορία αέρα - αυτό το τρικ το κάνουν μερικοί ανεμιστήρες οροφής).

@dimlyk
"οτι αερας και να σε φυσηξει θα αισθανθεις καποιο κρυο
και ο θερμοπομπος με αερα δουλευει αν και χωρις ανεμιστηρα ..τα ρευματα παντως υπαρχουν
"
Ο θερμοπομπός δεν ανεβάζεις τέτοιες ταχύτητες ροής αέρα που να ρίχνουν την θερμοκρασία σε όποια προσπιπτόμενη επιφάνεια. Μην το λες αυτό!
Οσο για το αερόθερμο μιλάω για επίτοιχο, οχι φορητό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157524 από JHRoss
Προσωπικά έχω κάνει μπάνιο πολλές φορές με το αερόθερμο μέσα στο μπάνιο και σε λειτουργία. Βέβαια το είχα αναμμένο κανένα τέταρτο πριν ξεκινήσω το μπάνιο και αυτό σε συνδυασμό με το ότι η πόρτα του μπάνιου δεν κλείνει - με αποτέλεσμα να επιτρέπει την κυκλοφορία αέρα από μέσα προς τα έξω του μπάνιου - επειδή η πρίζα βρίσκεται έξω από το μπάνιο οι υδρατμοί εξαφανίζονταν "εν τη γενέσει" με αποτέλεσμα στο τέλος να μην έχει ούτε καν ο καθρέπτης του μπάνιου. Επίσης η κουρτίνα στο μπάνιο δεν αφήνει υδρατμούς να πάνε μέχρι εκεί. Δεν λέω, αυτό μια φορά να το πάθεις θα είναι και η τελευταία :pinch: Αλλά δεν θα έγραφε και το χαρτί από το αερόθερμο πάνω κάτι; Μια αυστηρή προειδοποίηση για παράδειγμα; Αυτό που λες με το πλυντήριο μου φαίνεται λίγο ακραίο.

electron έγραψε: Παιδιά αυτα τα πράγματα δεν ειναι επικίνδυνα?

Για μεσα στο μπάνιο γιατί απο υδρατμούς, νερα κ.τ.λ.π μπορούν να κάνουν βραχυκύκλωμα ή ακομα και να πάθει κάνεις ηλεκτροπληξία?.

Εγω καθότι "καχύποπτος" λόγω και επαγγέλματος αν θέλετε, δεν θα έκανα μπάνιο με ένα αερόθερμο απέναντι μου. Εδώ δεν κάνω ούτε με το πλυντήριο ρούχων να είναι σε λειτουργιά και φυσικά δεν εχω και μπριζα μεσα στο μπάνιο καθότι κρίνω οτι είναι επικίνδυνο.

Προσοχή γιατί και λιγο ή και για λιγο, το ρεύμα αν μας χτυπήσει παίζει σημαντικό ρόλο το πόσο είμαστε μονωμένοι,ως προς το έδαφος και φυσικά......... όταν είμαστε ξυπόλυτοι και βρεγμένοι είναι οτι χειρότερο... καθώς είμαστε πλεον κάλοι αγωγοί για να περάσει από μέσα μας το ρεύμα.

Εγω απλα οταν κρυώνω (αν και εχω καλοριφέρ απέναντι) καμια φορα βαζω ενα ηλεκτρικό αερόθερμο για κάποια λεπτά με κλειστή την πορτα, και αφου το κλεισω και το βγαλω εξω απο μπάνιο επειτα μπαίνω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157613 από Kardas
κλεινεις την ταπα ,
αφηνεις να τρεξει καυτο νερο απο το ντουζ για 3 λεπτα ,
κανεις υδρατμους λοιπον
και μετα απο 5 μπαινεις για μπανιο.
φθηνα και γρηγορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ