Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90186 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45

george cc έγραψε: Παρατήρησα οτι τις τελευταιες μερες που εχει ζέστη και μπαίνει σε λειτουργια 2-3 ώρες την ημέρα μεχρι να πιασει την θερμοκρασία του θερμοστάτη δηλαδή, οταν σβήσει, και πέσει η θερμοκρασία νερου απο τους 70 βαθμούς στους 67, ξαναμπαίνει σε λειτουργία μόνος του ο καυστήρας μέχρι να ξαναπιασει τους 70 βαθμούς και να σβήσει.Ετσι τρώει τσάμπα καύσημο αφου δεν λειτουργει ο κυκλοφορητης εκεινη την ωρα για να ζεστάνει το σπίτι, που ετσι κι αλλιώς δεν χρειαζεται.
Είναι ρύθμιση αυτή του λεβητα ή ο δικός μου δουλευει τσάμπα απο μονος του;


Από την στιγμή που έχει αυτόματη έναυση με ποια λογική έχει αυτή την λειτουργία.\??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90203 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

george cc έγραψε: Παρατήρησα οτι τις τελευταιες μερες που εχει ζέστη και μπαίνει σε λειτουργια 2-3 ώρες την ημέρα μεχρι να πιασει την θερμοκρασία του θερμοστάτη δηλαδή, οταν σβήσει, και πέσει η θερμοκρασία νερου απο τους 70 βαθμούς στους 67, ξαναμπαίνει σε λειτουργία μόνος του ο καυστήρας μέχρι να ξαναπιασει τους 70 βαθμούς και να σβήσει.Ετσι τρώει τσάμπα καύσημο αφου δεν λειτουργει ο κυκλοφορητης εκεινη την ωρα για να ζεστάνει το σπίτι, που ετσι κι αλλιώς δεν χρειαζεται.
Είναι ρύθμιση αυτή του λεβητα ή ο δικός μου δουλευει τσάμπα απο μονος του;


Μήπως είναι θέμα συνδεσμολογίας με τον ηλεκτρικό σου πίνακα. Στη δική μου συνδεσμολογία (μεζονέτα 3 ορόφων με αυτονομία σε κάθε όροφο και ωηφιακούς θερμοστάτες) ο λέβητας δουλεύει ως εξής:

Ζεσταίνει τα νερά και ο κυκλοφορητής ξεκινά να δουλεύει στη θερμοκρασία που έχεις θέσει εσύ στο λέβητα πχ 50. Σταματά να δουλεύει ο λέβητας όταν πιάσει τη θερμοκρασία των ζεστών νερών πχ 70. Ο κυκλοφορητής δουλεύει συνεχώς εφόσον είναι ανοιχτοί οι θερμοστάτες. Ο λέβητας σε αυτή τη φάση ξαναπαίρνει μπρος περίπου στους 67 και ξαναζεσταίνει μέχρι 70. Μέχρι να κλείσουν οι θερμοστάτες ο κυκλοφορητής δουλεύει ακατάπαυστα και ο λέβητας θα δουλεύει στον παραπάνω κύκλο για να κρατά ζεστά τα νερά, παρόμοια με τη δική σου λειτουργία. Αν κλείσουν όλοι οι θερμοστάτες, κλείνουν όλες οι ηλεκτροβάνες και με το που κλείνουν οι ηλεκτροβάνες κλείνει όλος ο λέβητας και μπαίνει σε λειτουργία "ύπνου" με εντελώς σβηστό τον πίνακά του. Αν ζητήσει κάποιος θερμοστάτης, θα ανοίξει η ηλεκτροβόνα και με το που θα ανοίξει θα πάρει μπρος ο λέβητας.

Αυτό που περιγράφεις εσύ ίσως σημαίνει πως έχεις άλλη συνδεσμολογία. Είτε κρατά ζεστά νερά για το μπόιλερ είτε δεν έχει συνδεοσμολογία σωστή για να κλείνει ο λέβητας ή κάτι άλλο που δε ξέρω. Πάντως αν δε ζητάνε οι θερμοστάτες ο λέβητας κλείνει αυτόματα όλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90269 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
αρχιζω και τρελαίνομαι με το μειωτήρα...μίλησα πριν λίγο με τον υδραυλικό και μου είπε οτι ο προμηθευτής του λέβητα( ο έμπορος και όχι η ίδια η μαιλ) του είπε οτι δεν γίνεται να βάλουμε κάπου σιλικόνη γιατί είναι εφαρμοστό κομμάτι.. και του είπε οτι πρέπει να καθαρίσουμε τον κοχλία γιατί έχει μαζεψρι μάλλον πέλλετ...δεν ξέρω τι γίνεται..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90277 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

zio1980 έγραψε: αρχιζω και τρελαίνομαι με το μειωτήρα...μίλησα πριν λίγο με τον υδραυλικό και μου είπε οτι ο προμηθευτής του λέβητα( ο έμπορος και όχι η ίδια η μαιλ) του είπε οτι δεν γίνεται να βάλουμε κάπου σιλικόνη γιατί είναι εφαρμοστό κομμάτι.. και του είπε οτι πρέπει να καθαρίσουμε τον κοχλία γιατί έχει μαζεψρι μάλλον πέλλετ...δεν ξέρω τι γίνεται..


Φετος πρωτη χρονια τον εχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90283 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
ναι, το δεκέμβριο το έβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90303 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

zio1980 έγραψε: αρχιζω και τρελαίνομαι με το μειωτήρα...μίλησα πριν λίγο με τον υδραυλικό και μου είπε οτι ο προμηθευτής του λέβητα( ο έμπορος και όχι η ίδια η μαιλ) του είπε οτι δεν γίνεται να βάλουμε κάπου σιλικόνη γιατί είναι εφαρμοστό κομμάτι.. και του είπε οτι πρέπει να καθαρίσουμε τον κοχλία γιατί έχει μαζεψρι μάλλον πέλλετ...δεν ξέρω τι γίνεται..


Φίλε μου αν ο καπνός που βγάζει είναι καπνός από το κάψιμο του πέλλετ στην εστία (εννοώ δε καπνίζει ο ίδιος ο μειωτήρας από ζόρι) τότε μάλλον αυτό που χρειάζεσαι είναι να βάλεις φλατζόκολλας υψηλής θερμοκρασίας. Ο κοχλίας είναι μέσα σε σωλήνα ο οποίος είναι με τη σειρά του μέσα σε άλλο σωλήνα. Όλο αυτό καταλήγει στην εστία καύσης. Από ότι φαίνεται το κενό που έχουν μεταξύ τους αυτοί οι 2 σωλήνες πάει μέχρι πίσω στο σιλό. Οπότε είναι δυνατόν να περάσει προς τα πίσω καπνός από το χώρο καύσης. Εμένα μου το έβγαζε από το σιλό γιατί προφανώς στα άλλα σημεία δεν είχε διαρροή. Στο σημείο που μπαίνει ο κοχλίας στην εστία καύσης φαίνονται αυτοί οι 2 σωλήνες. Πρέπει λοιπόν να καθαρίσεις την εστία και να βάλεις εκεί φλατζόκολλα. Δεν είναι τίποτα, στα Πράκτικερ κτλ έχει, πάρε αυτή που είναι μέχρι 300 και όχι μέχρι 1000 γιατί η δεύτερη σκληραίνει πολύ και δε βγαίνει μετά εύκολα.

Αυτά αν φυσικά μιλάμε για καπνό από την εστία, αν συμβαίνει κάτι άλλο τότε θέλει ψάξιμο.

Και ναι χαϊρι από τους μάστορες/εταιρεία δε βλέπεις, κι εγώ πάνω από μήνα παλεύω να τους φέρω αλλά μπαααα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.226 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ