Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86919 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ
dimosmav τι σου ειπαν απο τη Μαβιλ πως εγινε αυτο?Ειχες επιστροφη φλογας?Μηπως ειναι λαθος να βαζουμε υπερβολικα χαμηλες ρυθμισεις στο λεβητα?

Για το πώς δημιουργήθηκε το πρόβλημα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.Φαντάζομαι η καύση του πέλετ κοντά στον κοχλία(ρύθμιση 2-45-50), οι ώρες(2-4) ανενεργού λέβητα κάποιες φορές ίσως και κάτι άλλο δεν ξέρω...
Επιστροφή φλόγας δεν είχα αν και η πίσσα είχε μαυρίσει τον κοχλία κοντά στο μοτέρ.
Και εγώ αρχίζω να πιστεύω ότι οι υπερβολικά χαμηλές ρυθμίσεις δεν βοηθούν στην καλή λειτουργία του.
Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο 2-37-55 με νερά 50-65.
Ελπίζω ότι δεν θα έχω κάτι άλλο.
Α, και ο μαγνήτης μια χαρά δουλεύει και σε μένα.
Ερώτηση: ο καπνός που εγκλωβίζεται στο λέβητα, λόγω μειωμένου ελκυσμού, μπορεί να κολλήσει στα τοιχώματα με τη μορφή κάπνας;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimosmav.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86921 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

electron έγραψε: Φίλε Ζιο

φαίνεται να έχει σκάσει κάποια τσιμούχα με αποτέλεσμα να χάνει λαδί λίπανσης..

επικοινώνησε με την εταιρία και σου πουν τι πρέπει να κανείς

ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΤΑ 99%

υπάρχει πρόβλημα που το έχω και δουλεύει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86933 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: ELECTRON PLEASE
Αφηστε αυτα παλι ο καθενας κρινεται απο αυτα που γραφει........



Φίλε Χρήστο απλά είχα μια απορία να μην την πω?, Δημοκρατία δεν έχουμε άλλωστε ?

zio1980 έγραψε: υπάρχει πρόβλημα που το έχω και δουλεύει?


Αν έχει χάσει λίγο δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, βέβαια ειδικός δεν είμαι, την γνώμη μου λέω.. Ας σκεφτούμε ότι εκεί παίρνει κάποια γραμμάρια λαδιού.. σαν διαφορικό ας πούμε.. Τώρα ο λόγος που έγινε πάλι περίεργος είναι.. δεν νομίζω να έχει να κάνει με υπερθέρμανση η με ρυθμίσεις πάντως.. Ίσως απλά και να έτυχε.. Όταν μάθεις από την εταιρία πες μας να ξέρουμε και εμείς

dimosmav έγραψε: Ερώτηση: ο καπνός που εγκλωβίζεται στο λέβητα, λόγω μειωμένου ελκυσμού, μπορεί να κολλήσει στα τοιχώματα με τη μορφή κάπνας;


Όχι, ίσα ίσα που αν μπει κρύος αέρας μπορεί να κάνει και υγροποιήσεις & πισσα..
Ο καπνός που μένει γίνεται σκόνη (καρβουνιά) στα τοιχώματα του λέβητα. Αν ήταν ετσι όσοι λέβητες έχουν κλαπέτο καμινάδας για αυτόν τον λόγο θα υποφέρανε από πίσσα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86936 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
παίρνω τηλ την εταιρεία και δεν το σηκώνει κανείς...μάλλον είναι κλειστά την κυριακή....το θέμα είναι οτι έξω κάνει κρύο και δεν ξέρω τι να κάνω με το λέβητα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86943 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

dimosmav έγραψε:

ΠΑΠΑΣ
dimosmav τι σου ειπαν απο τη Μαβιλ πως εγινε αυτο?Ειχες επιστροφη φλογας?Μηπως ειναι λαθος να βαζουμε υπερβολικα χαμηλες ρυθμισεις στο λεβητα?

Για το πώς δημιουργήθηκε το πρόβλημα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.Φαντάζομαι η καύση του πέλετ κοντά στον κοχλία(ρύθμιση 2-45-50), οι ώρες(2-4) ανενεργού λέβητα κάποιες φορές ίσως και κάτι άλλο δεν ξέρω...
Επιστροφή φλόγας δεν είχα αν και η πίσσα είχε μαυρίσει τον κοχλία κοντά στο μοτέρ.
Και εγώ αρχίζω να πιστεύω ότι οι υπερβολικά χαμηλές ρυθμίσεις δεν βοηθούν στην καλή λειτουργία του.
Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο 2-37-55 με νερά 50-65.
Ελπίζω ότι δεν θα έχω κάτι άλλο.
Α, και ο μαγνήτης μια χαρά δουλεύει και σε μένα.
Ερώτηση: ο καπνός που εγκλωβίζεται στο λέβητα, λόγω μειωμένου ελκυσμού, μπορεί να κολλήσει στα τοιχώματα με τη μορφή κάπνας;


Οχι μονο αυτο αλλα μπορει να σου πιασει και πισσα ο λεβητας οπως σε εμενα.Οπως μου ειπαν απο τη Μαβιλ αλλα οπως το εχω διαπιστωσει πλεον και ο ιδιος μετα απο 3 μηνες που εχω το λεβητα.Εχει να κανει με το πως διωχνει τον καπνο ο λεβητας οταν πλεον σβησει.Οταν ξεκινησα το λεβητα με το AMECO με το που εσβηνε σε 1 λεπτο δεν υπηρχε φλογα.Πηχτρα ο καπνος για αρκετα λεπτα.Εχω 4 μετρα σωληνα μεχρι τη καμιναδα.Μολις εκαψα τα πρωτα σακια Bioenergy παρατηρησα οτι η πισσα αρχισε να ξερενεται και να φευγει.Επειδη το Bioenergy εχει πολλη σταχτη κραταει καλυτερη θρακα με αποτελεσμα οταν σβηνει ο λέβητας να υπαρχει φλογα για καμποσα λεπτα και σχεδον καθολου καπνος.Αλλα και οταν η σβησει αυτη η πολυ μικρη φλογα ο καπνος που βγαινει μετα ειναι ελαχιστος.Αφου εκανα δοκιμες μολις εσβηνε ο λεβητας ανοιγα τερμα το κλαπετο για να κρατησει οσο το δυνατο περισσοτερη ωρα φλογα στην εστια.Σχετικα με την πισσα που λες κοντα στον κοχλια δεν σημαινει οτι ειχες επιστροφη φλογας.Μαλλον ειναι απο τον καπνο.

Αυτο με το μαγνητη ειναι καλη ιδεα ειδικα για το ξυλο οπου εχει μεγαλη σημασια να μην περναει καθολου αερας μολις κοψει ο φυσητηρας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86955 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Από ότι γνωρίζω στην Mavil θα βελτιώσουν το κλαπέτο για να κλείνει πάντα (θα είναι πλέον κάθετο και όχι οριζόντιο) Όποτε κάτι παραπάνω ξέρουν αυτοί..

Η πίσσα δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το κλαπέτο. Έχει να κάνει με χαμηλή θερμοκρασία νερού >30c και πτώση από τον κυκλοφορητή δηλαδή ξεκινάει οπου το έχουμε ορίσει πχ στους 40c και μετά αφού κάνει κύκλο επιστρέφει το πιο παγωμένο νερό απο το δίκτυο των καλοριφέρ με αποτέλεσμα από 40 να πέσει απότομα στους 30 ή 25 και αυτό κάνει υγροποιήσεις. Μια τριοδη θα βοηθούσε για τον παραπάνω λόγο, απλά έχει να κάνει και με το δίκτυο του καθενός.. πχ σε εμένα δεν πέφτει πάνω από 5~8 βαθμούς..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ