Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72913 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Δεν εχω βαλει τριοδη.Τα νερα τα εχω στους 47c.Φευγει κι εμενα καθαριζει με το ξυσιμο , απλα το παραξενο ειναι που ειναι καφε αντι για σταχτη γκρι που ειναι συνηθως.

Κατι λιγο εκτος θεματος θελω να ρωτησω.Ενας θερμοστατης που λειτουργει σωστα μολις πιασει τη θερμοκρασια που εχουμε ορισει ποσο πρεπει να πεσει η θερμοκρασια στο χορο για να ξανα παρει μπρος?Εμενα ας πουμε κλεινει στους 20 και μετα ανοιγει μολις πεσει στους 19.

Εμενα τον εχω στους 22 παει 22.5 κλεινει και οταν παει 21.5 τοτε ανοιγη και ειναι και ψηφιακο


Ετσι ακριβως κι εμενα.Αρα ειναι ενταξει.Ευχαριστω και καλημερα στα (χιονισμενα?) Γιαννενα.

Καλημερα και δεν ειναι χιονισμενα ακομα τα γιαννενα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72952 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: ....Καθε Κυριακη καθαρισμα τα τουμπο και του χωρου καυσεις και του
χωρου που πεφτει η σταχτυ....


Μόνο μια φορά την βδομάδα το τασάκι?, εμένα θέλει άδειασμα το πολύ κάθε 2η μέρα.
Επίσης έχει πιάσει και εμένα αυτό το "καφέ" που λέτε. Το δοκίμασα λίγο με συρματοβουρτσα και είδα ότι βγαίνει. Να ρωτήσω κάτι. θερμοκρασία 200C είναι καλά όταν φθάνουν τα καυσαέρια η έχω απώλεια θερμότητας έτσι?, το λέω γιατί με λιγότερες θερμοκρασίες >150 ο λέβητας δεν ανεβάζει τα νερά (κυρίως το βράδυ που έχει 4~6 βαθμούς έξω). Τον θερμοστάτη τον έχω μόνιμα σους 22 και κόβει γύρω στους 23 με 23,5 (είναι αναλογικός και όχι ψηφιακος)

Από 27/12/12 που τον έχω ξεκινήσει έχω μέση κατανάλωση 30κ πυρηνοξυλο την μέρα. Βέβαια βάζω και πέλλετ μέσα για να ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασίες και γενικά δουλεύει και καλύτερα.

Τέλος του μήνα θα σας πω πόσο έχω κάψει από την αρχή του χρόνου.
Με το πετρέλαιο για τέτοια χρήση ήθελα 2,5 με 3 τόνους. (αν και ποτέ δεν το άναβα 24ωρο μια φορά το δοκίμασα και έκαψα 300λτ σε 5 μέρες)

Γενικά είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση, έχουμε ζεστή άφθονη και ζεστά νερά.

Βέβαια δεν παύει να είναι μια μεγάλη σομπα και θέλει τακτικά καθάρισμα και καθημερινό ελενχο.

Όσοι ενδιαφέρεστε να πάρετε έναν τέτοιο λέβητα να ξεχάσετε ότι ξέρατε για το πετρέλαιο. Θέλει να ασχολείσθε και να ελενχετε το μηχάνημα κάθε μέρα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72954 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

G.A..34 έγραψε: νομιζω πωσ καθε 3-4 ωρες θελει γεμισμα. με πελλετ το δοκημασες τι αποδοση εχεις???


Αν δεν κανω λαθος ο λεβητας του φιλου παιρνει μονο ξυλα, δεν εχει σιλο και κοχλια για πελλετ.



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72960 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
σωστά αυτός είναι ο λέβητας μόνο που ο δικός μου είναι με τον αναλογικό και όχι με τον ψηφιακό πίνακα ελέγχου.από την Μαβίλ μου είπαν ότι οι κυκλοφορητές πρέπει να παίρνουν εντολή από τον πίνακα ελέγχου του λέβητα για να κυκλοφορήσουν τα νερά στους 50 βαθμούς,εμένα ο ηλεκτρολόγος μου το έχει συνδέσει έτσι ώστε όταν ανοίγω κάποιον από τους 2 θερμοστάτες χώρου να δουλεύει ο κυκλοφορητής,ακόμα και χαμηλά...τι να κάνω???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72962 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: ....Καθε Κυριακη καθαρισμα τα τουμπο και του χωρου καυσεις και του
χωρου που πεφτει η σταχτυ....


Μόνο μια φορά την βδομάδα το τασάκι?, εμένα θέλει άδειασμα το πολύ κάθε 2η μέρα.
Επίσης έχει πιάσει και εμένα αυτό το "καφέ" που λέτε. Το δοκίμασα λίγο με συρματοβουρτσα και είδα ότι βγαίνει. Να ρωτήσω κάτι. θερμοκρασία 200C είναι καλά όταν φθάνουν τα καυσαέρια η έχω απώλεια θερμότητας έτσι?, το λέω γιατί με λιγότερες θερμοκρασίες >150 ο λέβητας δεν ανεβάζει τα νερά (κυρίως το βράδυ που έχει 4~6 βαθμούς έξω). Τον θερμοστάτη τον έχω μόνιμα σους 22 και κόβει γύρω στους 23 με 23,5 (είναι αναλογικός και όχι ψηφιακος)

Από 27/12/12 που τον έχω ξεκινήσει έχω μέση κατανάλωση 30κ πυρηνοξυλο την μέρα. Βέβαια βάζω και πέλλετ μέσα για να ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασίες και γενικά δουλεύει και καλύτερα.

Τέλος του μήνα θα σας πω πόσο έχω κάψει από την αρχή του χρόνου.
Με το πετρέλαιο για τέτοια χρήση ήθελα 2,5 με 3 τόνους. (αν και ποτέ δεν το άναβα 24ωρο μια φορά το δοκίμασα και έκαψα 300λτ σε 5 μέρες)

Γενικά είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση, έχουμε ζεστή άφθονη και ζεστά νερά.

Βέβαια δεν παύει να είναι μια μεγάλη σομπα και θέλει τακτικά καθάρισμα και καθημερινό ελενχο.

Όσοι ενδιαφέρεστε να πάρετε έναν τέτοιο λέβητα να ξεχάσετε ότι ξέρατε για το πετρέλαιο. Θέλει να ασχολείσθε και να ελενχετε το μηχάνημα κάθε μέρα.

Ποιον λεβητα εχεις ?
Εχεις τριοδη?
Εγω καθε Κυριακη
Καιω 75 κιλα πυρηνοξυλο καθε μερα αναλογως τον καιρο
και βεβαια πρεπει να βρεις ενα θερμοστατη που να εχει 0.1 διαφορικη θερμοκρασια
ενα υπαρχει!!!!!!!!!!!!!!
ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΘΕ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΚΑΙ εγω θα πω οπως ολοι οι λεβητες που καινε πελλετ και
γενικα βιομαζα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72968 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Νίκο το λέει και η υπογραφή μου. Τον 25αρη έχω. Τριοδη δεν έχω και ούτε θα βάλω, δεν χρειάζεται, δεν έχει ούτε πίσσα ούτε κανένα άλλο πρόβλημα.

(επί την ευκαιρία έχω 3 τριοδες από την προηγούμενη εγκατάσταση μου τις οποίες πουλάω σε καλή τιμή οποίος θελει ας ρίξει μια μάτια εδώ www.xe.gr/SPITI_KHPOS/thermansi-psyksi-diafora|ad-26159701.html )


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ