Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8744 από tonie
Απαντήθηκε από tonie στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

χρηστος8 έγραψε:

tonie έγραψε: υπαρχει και ποιο ευκολος τροπος να δεις τα καυσαερια πατας το 2 παρατεταμενα και βγαζει τη θερμοκρασια και μολις το αφησεις επανερχεται σε 2 δευτερολεπτα.
χρηστο τους λεβητες που συνδεσες τον κυκλοφορητη τον εβαλες σκαλα 2 η 3?
σε τζακι καλοριφερ τον βαζουνε νομιζω χαμηλα για να προλαβαινει να ζεσταθει το νερο






Η ταχυτητα του κυκλοφορητη εχει να κανει με το μεγεθος (τυπος) κυκλοφορητη αλλα και το μεγεθος της εγκαταστασης.
Δεν υπαρχει μια στανταρ ταχυτητα για καμια εγκατασταση...ειτε ειναι πελλετ ειτε ξυλο ειτε τζακι νερου.
Αν ο υδραυλικος σου ειναι εμπειρος σιγουρα γνωριζει να σου πει γιατι ξερει αυτες τις παραμετρους.


εχω παρατηρησει στο λεβητα ενω εχει 75 βαθμους νερο και ο κυκλοφορητης σκαλα 2 μολις τον βαλω σκαλα 3 σε 10 λεπτα ριχνει τη θερμοκρασια στους 70

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8802 από tonie
Απαντήθηκε από tonie στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

blackbird έγραψε: Ο λεβητας ειναι 25kw και τον εχω σε μια μεζονετα διοροφη 60m2 ο οροφος,δεν εχω σκεπη ακομα ,απ'εξω ειναι ολο επενδυση με kelyfos.Το προβλημα ειναι οτι οταν αναβουν ολα τα σωματα πανω και κατω ο λεβητας δεν μπορει να παει πανω απο 50 βαθμους.Δεν εχω ηλεκτροβανες ,ουτε δοχειο αδρανειας.Η καταναλωση απο τον οκτωβριο μεχρι σημερα ειναι περιπου 2,5 τονοι.Η αγορα του λεβητα μου κοστισε 1750 ευρω.Εβαλα λεβητα πελλετ γιατι περυσι η κουνιαδα μου διπλα με ακριβως ιδιο σπιτι εκαψε 1800 ευρω με 0.75/λιτρο=2400 λιτρα πετρελαιο και δεν ζεσταθηκε οσο θα ηθελε,οποτε σκεφτηκα οτι αν εγω χρειαστω 5 τονους πελλετ Χ 250 = 1250 ευρω ειναι πιο οικονομικο(βεβαια φετος με 0,96 το πετρελαιο θα γλυτωσω παραπανω),το κακο ειναι νομιζω οτι ο λεβητας ειναι μικρος για το σπιτι ή αν κατι ειναι λαθος σχετικα με το λεβητα κλπ.


εισαι ευχαριστημενος απο το λεβητα?τα τοθμπο καθε ποτε τα καθαριζεις?ειχες επιστροφη φλογας προς το σιλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8804 από blackbird
Απαντήθηκε από blackbird στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Ειμαι ευχαριστημενος απο τον λεβητα,τα τουμπο τα καθαριζω καθε βδομαδα γιατι δεν εχω καλη καμιναδα(του χρονου θα την φτιαξω) και θελω να εχει οσο καλυτερη αποδοση μπορει,ειχα αλλα δεν ηταν προβλημα του λεβητα,μαπα πελλετ.Πιστευω τωρα με το τουρμπο που μπαινει πισω να καιει ολα τα πελλετ μαπα- ξεμαπα,απο βδομαδα θα το βαλω.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by blackbird.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8818 από tonie
Απαντήθηκε από tonie στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
με την extra τουρμπινα κανει πολυ καλυτερη καυση αλλα αν ειναι πολυ χαλια το πελλετ παλι πετρωνει λιγο,η καμιναδα σου ποσα μετρα ειναι και ποσες γωνιες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8825 από blackbird
Απαντήθηκε από blackbird στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Η καμιναδα ειναι περιπου 4 μετρα απο ευκαμπτο σωληνα και βγαινει εξω οριζοντια(δεν εχω κανει ακομα τρυπα για να φυγει ευθεια πανω),κανει μια γωνια περιπου 90 μοιρες οταν βγαινει απο το λεβητα και μετα ακολουθει μια καμπυλη και βγαινει εξω στον τοιχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8879 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

vasilisk έγραψε: απο αρχες δεκεμβριου ο λεβητας λειτουργει 24/24 χωρις προβλημα.καταναλωση μεχρι σημερα 3500κιλα πελλετ.22,5 την μερα 20,5 το βραδυ σε μονοκατοικια 140 μετρων.μια φορα την μερα αδειασμα πιατου καυσης γιατι το αλφα γουντ αφηνει πολυ ,γερο να ναι(και κλινκερ).αυτο φοβουνται για επιστροφη φλογας.το γεματο με σταχτη πιατο το οποιο θα μπλοκαρει το πελλετ μεχρι την αριδα και ισως επιστρεψει φλογα μεσα εκει.σε λεβητα που μπηκε η τουρμπινα επι 5 μερες το πιατο ειναι καθαρο χωρις επισκεψη.καυσαερια απο το μενου του λεβητα οταν ειναι καθαρα τα τουμπο 110 βαθμοι,οταν ειναι για καθαρισμα 150-160 βαθμοι.
εδωσα για μηχανημα και πελλετ οσα περιπου θα δινα για πετρελαιο φετος.
οπτικα φαινεται οτι ειναι φτηνοδουλεια στο στησιμο(κολληματα,μονωσεις,τακτοποιηση ηλεκτρολογικων-ηλεκτρονικων) αλλα ο λεβητας μου τα βγαλε τα λεφτα του και με το παραπανω.

σημειωση.λογω ελειψης χωρου ο λεβητας λειτουργει εκτος λεβητοστασιου σε ανοιχτο μαγαζι κατω απο το σπιτι μου με θερμοκρασια χωρου εκει λιγο παραπανω απο την εξωτερικη.οποτε εχω μεγαλες απωλειες απο εκει.το καλοκαιρι θα γινει εκει νεο λεβητοστασιο.μακαρι να πεσει κι αλλο η καταναλωση


Οι θερμοκρασιες που αναφερεις (20.5 και 22.5) ειναι οι θρρμοκρασιες που εχεις στο χωρο η οι ρυθμισεις που βαζεις στο θερμοστατη?Το σπιτι εχει καλη μονωση.Με το πετρελαιο τι καταναλωση ειχες?
Προσπαθω να βρω στο περιπου αν θα μου κανει ο VESTA για 165τ.μ.(82 καθε οροφος) που ειναι το σπιτι (κατασκευης 1979)και συνολο 35000 θερμιδες.
Μια τελευταια απορια.Ειπες οτι μετα την αναβαθμιση υπαρχει καλυτερη καυση και δουλευεις ενα προγραμμα κατω.Πως ειναι δυνατον να ειναι ιδια η καταναλωση,αφου κατεβαζεις την ισχυ ,δηλαδη ποσοτητα καυσιμου που καιει στο συγκεκριμενο προγραμμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ