Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128556 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Dimospy ,έκανα λάθος με τα καυσαέρια γιατί έκατσα σήμερα και τον καθάρισα όπως έπρεπε και η θερμοκρασία καυσαερίων έφτασε μέχρι 160 βαθμούς.Το λάθος μου ήταν ότι δεν καθάρισα την προηγούμενη φορά τα tubes (δεν εβγαλα τα ελατηρια) και ο λέβητας ζωριζότανε απίστευτα ενώ από κατανάλωση άστα.Τωρα το αγχος μου ειναι πότε θα πρεπει να κάνω πάλι γενικό καθάρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128571 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
PAPADAKIS εγω το προγραμματιζω καθε 20-25 μερες. το σαββατοκυριακο εχει καθαρισμα.θα σας ανεβασω και αλλες φωτο.δεν ξερω εαν εχουμε τα ιδια διαφραγματα(στριφτα σιδερα εννοω) και 20 τουμπα που εχει ο δικος μου με τα δικα σας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128572 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΔΗΜΟ να φανταστεις οτι αυτα φιλε τα εχω για παιχνιδι.στο εργοστασιο που δουλευω σε μια μηχανη που ριχνει ριτηνη ο κοχλιας για να μεταφερει υλικο στη μητρα για να γινει το μπουκαλι(ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΙΟΛΗ) εχει την ιδια φιλοσοφια και τα ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ καθε ΧΡΟΝΟ!!!!!!!!!!πρωτα κλεινεις το ρευμα.εκει που ενωνει μοτερ(ΠΡΟΣΟΧΗ 220 ΒΟΛΤ)ΤΡΑΒΑΣ ΤΑ 2 ΦΥΣΑΚΙΑ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΘΕΜΜΑ ΦΑΣΗ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΕΧΕΙ)ΚΑΙ ΛΥΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΕΝΟΒΙΔΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ(ΚΟΥΛΟΥΡΙ).ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΞΩ ΛΥΝΕΙΣ 4 ΑΛΕΝΟΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΧΛΙΑ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΣΙΛΟ)ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ(ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΟ)ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΣΣΑΡΙΣΤΟ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!!!ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΠΙΝΕΛΟ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ.Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ.ΛΙΓΟ ΓΡΑΣΟ ΣΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ!!!ΑΥΤΑ ΟΥΦ! :cheer: ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΥΧΤΑ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimospsy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128574 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: PAPADAKIS εγω το προγραμματιζω καθε 20-25 μερες. το σαββατοκυριακο εχει καθαρισμα.θα σας ανεβασω και αλλες φωτο.δεν ξερω εαν εχουμε τα ιδια διαφραγματα(στριφτα σιδερα εννοω) και 20 τουμπα που εχει ο δικος μου με τα δικα σας.

Δεν τα μετρησα ,πρέπει να ειναι λιγότερα από 20 τούμπα ,ενώ από ελατηρια έχουμε τα ιδια μόνο που τα μισά από αυτά που εβγαλα ειναι κοντά.Πάντως δυσκολεύτικα να τα καθαρισω έτσι όπως κρέμονται από την λαμαρίνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128581 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

PAPADAKIS έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: PAPADAKIS εγω το προγραμματιζω καθε 20-25 μερες. το σαββατοκυριακο εχει καθαρισμα.θα σας ανεβασω και αλλες φωτο.δεν ξερω εαν εχουμε τα ιδια διαφραγματα(στριφτα σιδερα εννοω) και 20 τουμπα που εχει ο δικος μου με τα δικα σας.

Δεν τα μετρησα ,πρέπει να ειναι λιγότερα από 20 τούμπα ,ενώ από ελατηρια έχουμε τα ιδια μόνο που τα μισά από αυτά που εβγαλα ειναι κοντά.Πάντως δυσκολεύτικα να τα καθαρισω έτσι όπως κρέμονται από την λαμαρίνα.



Να τα βγάζεις πρώτα απο την λαμαρίνα ένα-ένα απλά να θυμάσαι που μπαίνουν πάλι . Τα τούμπα πως τα καθάρισες; Να κοιτάξεις να βρεις μια πλαστική βούρτσα και να τα κανείς μέχρι κάτω όλα. (Εμένα με βολεψε η πλαστικια γιατί με σιδερένια πολύ ζόρι)Να μπενει απο την μια η βούρτσα και να βγενει απο κάτω. Μην τα φοβάσαι. Μαζεύουν πολύ πράμα μέσα.

Στον επόμενο καθαρισμό θα αναιβασω και εγώ φωτό.

Κώστα όταν βγάλεις τον κοχλια πως τον αδιάζεις απο το πελλετ; Και πως το γεμίζεις μετα; Πατάς κάτι απο το μενού;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128599 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

dimospsy έγραψε:

PAPADAKIS έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: PAPADAKIS εγω το προγραμματιζω καθε 20-25 μερες. το σαββατοκυριακο εχει καθαρισμα.θα σας ανεβασω και αλλες φωτο.δεν ξερω εαν εχουμε τα ιδια διαφραγματα(στριφτα σιδερα εννοω) και 20 τουμπα που εχει ο δικος μου με τα δικα σας.

Δεν τα μετρησα ,πρέπει να ειναι λιγότερα από 20 τούμπα ,ενώ από ελατηρια έχουμε τα ιδια μόνο που τα μισά από αυτά που εβγαλα ειναι κοντά.Πάντως δυσκολεύτικα να τα καθαρισω έτσι όπως κρέμονται από την λαμαρίνα.



Να τα βγάζεις πρώτα απο την λαμαρίνα ένα-ένα απλά να θυμάσαι που μπαίνουν πάλι . Τα τούμπα πως τα καθάρισες; Να κοιτάξεις να βρεις μια πλαστική βούρτσα και να τα κανείς μέχρι κάτω όλα. (Εμένα με βολεψε η πλαστικια γιατί με σιδερένια πολύ ζόρι)Να μπενει απο την μια η βούρτσα και να βγενει απο κάτω. Μην τα φοβάσαι. Μαζεύουν πολύ πράμα μέσα.

Στον επόμενο καθαρισμό θα αναιβασω και εγώ φωτό.

Κώστα όταν βγάλεις τον κοχλια πως τον αδιάζεις απο το πελλετ; Και πως το γεμίζεις μετα; Πατάς κάτι απο το μενού;

Ξεβίδωσα την βιδα που είναι στο σημείο λαμαρινας - μοχλού και εβγαλα ολόκληρη την λαμαρινα με τα ελατήρια.Οπως στην φωτογραφια του Κωστα..Απλώς δεν τα λινω ένα ενα έχω μια συρματινη βούρτσα και τα περναω ενα ενα, αλλά είναι μανίκι,ψαχνω να βρω πως θα τα καθαρίζω πιό γρήγορα.Οσο για τουμπα είχα μια μακρια στρογγυλή συρματόβουρτσα ,από τον λέβητα πετρελαίου,και ταιριάζει ισα-ισα,απλώς φοβάμαι μην γδαρω τα τούμπα ,γιαυτο μπορείς να μου πεις εαν η δικια σου ειναι πλαστικη και που την βρηκες??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ