Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46298 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ευχαριστω φιλε.
με ευχομαστε του χρονου να ειμαστε ετοιμοι κ σιγουροι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46304 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

lucky4444 έγραψε: ναι μιλαω με τον φιλο στο αλλο τοπικ.
και γω αυτης της αποψης ειμαι οτι ο μαβιλ ειναι καλυτερη λυση αλλα βλεπω οτι στοιχιζει 2600 βαλε απο δω απο κει κατι δοχεια κατι αλλα μαραφετια θα παει λεει αλλα 500 εξτρα...και αλλα 500 εξτρα η συνδεση κ τα εργατικα... ε τι δηλαδη;;; 3500 στη τελικη...
δε ξερω..αξιζει; μπας κ πεσουν οι τιμες του χρονου; θα ανεβουν ακομα περισσοτερο; δε ξερω...
εγω κοιμαμαι και βλεπω στον υπνο μου λεβητες.. :woohoo:


Αν θεωρητικά καις 2 τόνους πετρέλαιο την σεζόν, θα χρειαστείς 2700€ μόνο για καύσιμο. Αν αντί πετρέλαιο κάψεις πέλλετ θα χρειαστείς με τις τωρινές τιμές από 1100-1300 ευρώ.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα μειωθούν οι τιμές των μηχανημάτων κατά 1600€, δηλαδή κατά 60%;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46314 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
θα χρειαστω γυρω στα 3500 ευρω αν ειναι στο 1.40 το λιτρο...
οχι δεν ειπα οτι θα πεσει 1600 ευρω κατω..με τιποτα αυτο. :S
το θεμα ειναι οτι θεωρητικα φιλε giogud τα λες παρα παρα πολυ σωστα αλλα στη πραξη θα ειναι ετσι;
γιατι αν δεν ειναι ετσι στη πραξη τοτε κλαφτα χαραλαμπε..
γι αυτο περιμενω μεχρι εσχατου σημειου να σιγουρευτω οτι τα μηχανηματα που μεχρι στιγμης εχω σταμπαρει κανουν αυτα που υποσχονται. ειμαι υπαλληλος των 500 ευρω..οποτε καταλαβαινεις ποσο δυσκολο μου ειναι να δωσω τα λιγοστα κρατημενα χρηματα που και παλι δε φτανουν για να κανω αυτη την αγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46320 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Το 2009, όποιος έβαλε υγραέριο στο αμάξι του, κάηκε, όχι γιατί δεν ήταν φτηνό/καλό το νέο καύσιμο, αλλά γιατί έτρεχε κάθε τρεις και λίγο στους άσχετους μηχανικούς που δεν ξέραν τι πειράζαν στις ρυθμίσεις. Αυτό συμβαίνει και εδώ, ξεκινάς να δώσεις 3-4 χιλιάρικα, σε κάτι που πολύ πιθανόν θα σε ταλαιπωρήσει παραπάνω από το πετρέλαιο, ακόμα και αν δουλέψει τέλεια. Και την τυπική ταλαιπωρία σε σχέση με το πετρέλαιο (άδειασμα στάχτης, φόρτωμα πέλλετ, καθάρισμα λέβητα), άντε και την αποδέχεσαι λόγω της οικονομίας που θα έχεις με το νέο καύσιμο. Την πιθανή έξτρα ταλαιπωρία από το ανειδίκευτο δίκτυο και τους κακοσχεδιασμένους λέβητες δεν δέχεσαι.

Πχ, πέρυσι με 3 χιλιάρικα θα έπαιρνες λέβητα που ήθελε χειροκίνητο καθάρισμα, φέτος Progretto και Pelletech εφοδιάστηκαν με λεβιέ, ενώ ο δεύτερος είναι και volcano, πιό compact και με πολλά καλούδια στον controller, που όμως ακόμα δεν μπορούν να του τα αξιοποιήσουν. Πιθανόν του χρόνου να δούμε και μοντέλο με πλήρη αυτοκαθαρισμό, σαν τον βουλγάρικο Sunsystem Pelleburn.

Οπότε όποιος έχει φτηνή εναλλακτική λύση (ξυλόσομπα-τζάκι), αναμένει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46327 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ετσι φιλε Asteris. ετσι που μας καταντησαν θα σπαμε το κεφαλι μας να βρουμε τροπο να ζεσταθουμε. λες και ειμαστε στις σπηλιες. ξυλοσομπα και υπομονη εναν χρονο ακομα. απο την αλλη σκεφτομαι μπας και του χρονου το κοστος αγορας ειναι ακομα πιο ακριβο... δε ξερω παιδια ειναι τραγικο αυτο που ζουμε παντως... ευχαριστω παρα πολυ ολους οσους βοηθανε με τις πληροφοριες τους. παλι καλα που αρχιζουμε και ενωνομαστε σε καποια θεματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46546 από Jimbo
Απαντήθηκε από Jimbo στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

erimitis έγραψε: Φιλε οπως ακριβως σκεφταισε εσυ τα ιδια σκεφτομαι και γω.Αξιζει?για αυτο σου ειπα αν μπορεις να την παλεψεις και φετος αλλα να μην καψεις πετρελαιο αλλιως αν ειναι να πας σε 2,5 τονους πετρελαιο ειναι απλα μαθηματικα.
Εγω εχω 6 τοννους ξυλα και ενα τοννο πετρελαιο για φετος οποτε οτι κανω θα γινει απο μαιο εκτος; αν ο χειμωνας ειναι οπως περισυ και δεν την παλεψουμε.

Φίλε erimitis ... επειδή κι εγώ ψάχνομαι, έχω ακριβώς την ίδια γνώμη με σένα. Θα τη παλέψω φέτος όπως κι εσύ με 6 τόνους ξύλα στο τζάκι και με 1 τόνο πετρέλαιο από πέρισυ και την Άνοιξη θα δω τι θα κάνω για του χρόνου. Ήθελα κι εγώ να βάλω από φέτος λέβητα (πέλλετ ή ξύλο) αλλά γουρούνι στο σακί δεν έχω σκοπό να πάρω. Όπως λες κι εσύ ο φετεινός χειμώνας θα αναδείξει πού....ηδες και παλληκάρια ...!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ