Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21263 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Οι λεβητες αγαπητε φιλε δεν δουλευουν 24/24 δηλαδη συνεχομενα, οταν το σπιτι φτανει στην επιθυμητη θερμοκρασια μπαινουν standby. Αντιστοιχα και του πετρελαιου σου δεν καιει ολη την ωρα αλλα με διακοπες μεσα στην διαρκεια της μερας.

ΑΡΑ λαθος υπολογιζεις την καταναλωση. Η πραγματικη καταναλωση θα εξαρτηθει απο παραγοντες οπως μονωση του σπιτιου σου, εξ. θερμοκρασιες περιοχης, προσανατολισμος σπιτιου κτλ κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21264 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

kosmidis80 έγραψε: Οι λεβητες αγαπητε φιλε δεν δουλευουν 24/24 δηλαδη συνεχομενα, οταν το σπιτι φτανει στην επιθυμητη θερμοκρασια μπαινουν standby. Αντιστοιχα και του πετρελαιου σου δεν καιει ολη την ωρα αλλα με διακοπες μεσα στην διαρκεια της μερας.

ΑΡΑ λαθος υπολογιζεις την καταναλωση. Η πραγματικη καταναλωση θα εξαρτηθει απο παραγοντες οπως μονωση του σπιτιου σου, εξ. θερμοκρασιες περιοχης, προσανατολισμος σπιτιου κτλ κτλ.


Ευχαριστώ φίλε. Ποια είναι η γνώμη σου, θα χρειαστω τον μεγάλο ? Είναι καλός ο συγκεκριμένος. Γενικά σε τί διαφέρει ένας ακριβός με 1 φτηνό λέβητα ?? Μόνο στην φίρμα και στην ποιότητα κατασκευής ?? Μώπως ξέρει κανέις ο συγκεκριμένος τι απόδοση έχει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21267 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
To αν σε καλυπτει ο μικρος, ειναι κατι που δεν μπορω να σου απαντησω στα σιγουρα ετσι απλα.


Πες λιγο τι λεβητα πετρελαιου εχεις και αν εχει γινει μελετη μηχαναλογου για τις απωλειες σου.

Επισης σε ποια περιοχη βρισκεσαι? Αν εισαι κοντα στην Θεσσαλονικη, μπορεις να πεταχτεις στην Σινδο και να δεις την γραμμη παραγωγης τους και σε λειτουργια ισως αν εχουν ντεμο εκει.


Λογικα σου φτανει, αλλα αν εχεις μελετη μηχανολογου τοτε θα ειναι ευκολη η επιλογη και θα εισαι σιγουρος. Στην τελικη η μελετη κοστιζει πολυ λιγο και θα σε σωσει απο προβληματα!


Εμενα προσωπικα οι λεβητες αυτοι μου αρεσαν και λογω γνωριμιας μου με το αφεντικο θα τον επεαιρνα σε ξεφτιλα τιμη (σε σχεση παντα με αυτα που ακουω στην γυρα για τιμες), αλλα τελικα δεν επελεξα τετοιον λεβητα για δυο κυριους λογους :
a) Θελω να εχω την επιλογη καυσης ξυλου-πελλετ και οχι μονο πελλετ.
b) Ηθελα μεγαλη χωρητικοτητα σε νερα. Ο μικρος που με καλυπτε οριακα εχει 40 λιτρα νερο, ενω ο μεγαλος 100λτ, αρα θα πηγαινα στον μεγαλο για να εχω νερα και για να ειμαι σιγουρος οτι η αποδοση του (οποια και αν ειναι) θα με καλυπτε ανετα.

Τελικα αγορασα ξυλολεβητα και αφου δω φετος πως θα διαμορφωθει η αγορα του πελλετ, τοτε θα του βαλω εναν καυστηρα πελλετ και θα εχω δυο εναλλακτικα καυσιμα + πετρελαιο (αν ποτε πεσει η τιμη του)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21270 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
κοσμμιδις φιλε τελικα δεν εκανες κονε να παρουμε τιμη.σε τσαντισαν να υποθεσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21274 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κοιτα αν τελικα καταληξετε σε αυτον τον λεβητα, τοτε πριν τον κλεισετε, παρε με ενα τηλ να παω στο εργοστασιο και να δω τι μπορει να γινει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21359 από stavrosmet
Απαντήθηκε από stavrosmet στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
kosmidis80 τι τιμη σου δωσανε για τον vesta στο εργοστασιο παραγωγης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.190 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ