Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #151000 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Στο πρόγραμμα 5 ο δικός μου 1.8" στο 4 1.6"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #151002 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλημερα σε ολους.κοσμα το ταισμα του κοχλια και τα βολτ στο βεντιλατερ φυσιτηρα μονο με ιδιο λεβητα τα συγκρινεις.ολα τα παιδια εδω και ο μιχαλης και ο παναγιωτης και ο δημος εχουν μικροτερους λεβητες με μικροτερο κουπακι καυσης και λιγοτερα kw διαστασεις και λιτρα νερου καζανιου.εγω εσυ και ο maragos (νομιζω ετσι τον λενε) εχουμε ιδιους τα κοντρολερ αλλαζουν.λοιπον P1=0.7" 80U P2=1.3" 85U P3=1.9" 90U P4=2.4" 95U P5=3.1" 95U Τωρα αναλογικα το P6=3.6" η 3.8" και 100 με 105U οταν ανεβαζουμε ισχυ να ξερεις οτι αυξανεται και η θερμοκρασια καυσαεριων.το μοτερ καυσαεριων ειναι στην p1=2200 p2=2400 p3=2600 p4=2700 p5=2750 και εσενα στο p6=2800 λογικα(δεν ανεβαζει αλλο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #151003 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

Kosmas71 έγραψε: Κωστα καλησπερα,
σωστα εχει και Ρ6 εχει Tiemme και η ρυθμιση του ειναι 3.0" κοχλιας σε αυτο το προγραμμα, ο δικος σου στο Ρ5 ποσα δευτερολεπτα ριχνει και στο ιδιο προγραμμα τι ισχυ αερα ανεμιστηρα εχεις (U08)


Κοσμά καλημέρα χρόνια πολλά.Εμένα ο 35Kw εχει P6 2,5 και U08 70.
Ρίξε μιά ματιά εδώ.





Δεν μπορώ να ακολουθήσω την σκέψη σου γιά το μέτρημα ,μετά από οινοποσία μεχρι τελικής πτώσης.Δεν το σηκώνει η ηλικία μου πιά το Bacardi.Πάω γιά Panatol exta.Τα λέμε.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #151005 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Δεν μου φορτώνει αρχείο του word σε μορφή docx. ή και αφού συμπιεστεί σε μορφή rar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #151006 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Μιχαλη μονο τα κοντρολ σας ειναι ιδια μην μπερδευεσαι δεν εχεται ιδιο ταισμα και ιδια βολτ φυσητηρα.και κατι ακομα οσο ανεβαινει η ισχυς ανεβαινουν και τα βολτ φυσητηρα μοτερ και οι στροφες βεντιλατερ!!!!απο οτι βλεπω εσενα στην μαχ σκαλα εχεις P6=2,5" U8=70 ενω ηδη στην P6=3.0" εχει ο κοσμας.τα 0.5" ειναι διαφορα καθως επεισης στην P6 θα ειναι και τα υπολοιπα αλλαγμενα.ο καθε λεβητας εχει τις ρυθμισεις του!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #151018 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

Kosmas71 έγραψε: Κατ'αρχην Χρονια πολλα σε ολους και καλες γιορτες !!
Λιγο ο ελευθερος χρονος που ειχα αυτες τις ημερες, λιγο η περιεργεια με ωθησε να ψαξω λιγο καποια στοιχεια για τον Vesta 40 KW γιατι κατι εξ αρχης δεν μου πηγαινε καλα.
Ετσι λοιπον εκατσα και υπολογισα καποια νουμερα (οπου εχω κανει καποιο λαθος ευπροσδεκτη η διορθωση)
Εχουμε λοιπον και λεμε....
Ο κατασκευαστης δινει καταναλωση πελλετ ελαχιστη ποσοτητα 1.8 κιλα την ωρα και μεγιστη ποσοτητα καταναλωσης 9.5 κιλα την ωρα (τα νουμερα ειναι απο το επισημο εγχειριδιο χρησης).
Για λογους συντομιας ομως θα ασχοληθω με την μεγιστη καταναλωση.
Στην θεωρια λοιπον εχουμε και λεμε :
9.500γρ πελλετ / ωρα = 158 γρ πελλετ ανα λεπτο. Κρατηστε αυτο το νουμερο (158)
1.000 γρ πελλετ - περιπου 5KW/hr X 90.9% αποδοση του λεβητα = 4.55KW/hr για καθε κιλο πελλετ.
Στην πραξη τωρα:
Βαση των μετρησεων των εξωτερικων τεστ εβαλα να δουλεψει ο κοχλιας (30") και μου εδωσε 143 γρ πελλετ.
και θεωρω οτι για το 1" ο κοχλιας ριχνει περιπου 4,77 γρ πελλετ κρατηστε και αυτο το νουμερο.
Ο κοχλιας μου ειναι ρυθμισμενος στο Ρ6 για 3" ριξιμο πελλετ ανα 10" που σημαινει οτι στο λεπτο θα γυρισει 6 φορες και θα ριξει περιπου 3 Χ 4,77 = 14.31 Χ 6 = 85,86 γρ πελλετ / λεπτο.
Υπαρχει μια αρκετα μεγαλη διαφορα απο τα 158 γρ που υπολογισα πιο πανω σε σχεση με τα περιπου 86 γρ.

Να δουμε ομως τωρα θεωρητικα και πιο θα ηταν το σωστο για τα 40 KW

9.500 γρ πελλετ / 60' = 158 γρ/λεπτο
158 γρ/λεπτο / 6 στροφες κοχλια / λεπτο = 26,33 gr /στροφη κοχλια, θεωρητικα για να εχουμε 40 KW.
..αρα για το Ρ6 οπου τωρα ειναι 3.0" και ριχνει 14.31 γρ ενω αμα ηταν 5.5" θα εριχνε 5.5" Χ 4.77γρ = 26.24 γρ.Χ 6 turns/min=157,44 gr/min X 60' = 9,446 kg pellet/hr πολυ κοντα στο νουμερο του κατασκευαστη, ομως στο δικο μου Ρ6 οπου ριχνει 14,31 γρ/γυρισμα Χ 6 = 85,86 γρ/ λεπτο Χ 60 = 5.151 κιλα/ωρα Χ 4,55 Kw/kg pellet = 23,437 KW

Τελικα εχουμε η δεν εχουμε λεβητες 40KW ?
Τα παραπανω νουμερα αφορουνε μετρηση αποκλειστικα και μονο στον δικο μου λεβητα.
Οποιαδηποτε παραπανω πληροφορια ποσο μαλλον και διορθωση σε καποιο λαθος θα ηταν ευπροσδεκτη.


Κοσμά καλημέρα σωστός ο συλλογισμός σου για τα Kw,έχω μία ερώτηση και μία διαπίστωση:
1. Τις μετρήσεις τις έκανες από το φανερό μενού ΦΌΡΤΩΣΗ ή από το κρυφό μενού στην παράμετρο ΕΞΩΤ.ΤΕΣΤ?
Το λέω αυτό γιατί μπορεί να διαφέρει η ποσότητα στις δύο περιπτώσεις.
2. Υπάρχει εκτός από το πόσες φορές θα γυρίσει ο κοχλίας (σε sec) και το πόση ώρα θα ρίξει πέλετ μία ακόμα παράμετρος η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΟΧΛΙΑ (SC στο κρυφό μενού) η οποία αυξάνεται από το Ρ1 προς το Ρ6.
Μήπως παίζει ρόλο και αυτή στη ποσότητα ρίψης πέλετ.
Χρόνια πολλά με υγεία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ