Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150964 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Παναγιωτη σχετικα με την παραμετρο που σου γινοταν 00 λεπτα προχτες στο settings factory τo 9-6-1 minutes time out που την εβρισκες 00 ενω επρεπε να ηταν 20-25 λεπτα ηταν επειδη δεν ειχες το λεβητα σε OFF οταν ειχες μπει στο test outputs που δοκιμαζες αν δουλευουν τα μοτερ καμιναδας και φυσητηρα.αν δεν ειναι OFF ο λεβητας και κανεις τεστ μηδενιζει το 9-6-1.το εψαξα στο δικο μου λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150988 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κατ'αρχην Χρονια πολλα σε ολους και καλες γιορτες !!
Λιγο ο ελευθερος χρονος που ειχα αυτες τις ημερες, λιγο η περιεργεια με ωθησε να ψαξω λιγο καποια στοιχεια για τον Vesta 40 KW γιατι κατι εξ αρχης δεν μου πηγαινε καλα.
Ετσι λοιπον εκατσα και υπολογισα καποια νουμερα (οπου εχω κανει καποιο λαθος ευπροσδεκτη η διορθωση)
Εχουμε λοιπον και λεμε....
Ο κατασκευαστης δινει καταναλωση πελλετ ελαχιστη ποσοτητα 1.8 κιλα την ωρα και μεγιστη ποσοτητα καταναλωσης 9.5 κιλα την ωρα (τα νουμερα ειναι απο το επισημο εγχειριδιο χρησης).
Για λογους συντομιας ομως θα ασχοληθω με την μεγιστη καταναλωση.
Στην θεωρια λοιπον εχουμε και λεμε :
9.500γρ πελλετ / ωρα = 158 γρ πελλετ ανα λεπτο. Κρατηστε αυτο το νουμερο (158)
1.000 γρ πελλετ - περιπου 5KW/hr X 90.9% αποδοση του λεβητα = 4.55KW/hr για καθε κιλο πελλετ.
Στην πραξη τωρα:
Βαση των μετρησεων των εξωτερικων τεστ εβαλα να δουλεψει ο κοχλιας (30") και μου εδωσε 143 γρ πελλετ.
και θεωρω οτι για το 1" ο κοχλιας ριχνει περιπου 4,77 γρ πελλετ κρατηστε και αυτο το νουμερο.
Ο κοχλιας μου ειναι ρυθμισμενος στο Ρ6 για 3" ριξιμο πελλετ ανα 10" που σημαινει οτι στο λεπτο θα γυρισει 6 φορες και θα ριξει περιπου 3 Χ 4,77 = 14.31 Χ 6 = 85,86 γρ πελλετ / λεπτο.
Υπαρχει μια αρκετα μεγαλη διαφορα απο τα 158 γρ που υπολογισα πιο πανω σε σχεση με τα περιπου 86 γρ.

Να δουμε ομως τωρα θεωρητικα και πιο θα ηταν το σωστο για τα 40 KW

9.500 γρ πελλετ / 60' = 158 γρ/λεπτο
158 γρ/λεπτο / 6 στροφες κοχλια / λεπτο = 26,33 gr /στροφη κοχλια, θεωρητικα για να εχουμε 40 KW.
..αρα για το Ρ6 οπου τωρα ειναι 3.0" και ριχνει 14.31 γρ ενω αμα ηταν 5.5" θα εριχνε 5.5" Χ 4.77γρ = 26.24 γρ.Χ 6 turns/min=157,44 gr/min X 60' = 9,446 kg pellet/hr πολυ κοντα στο νουμερο του κατασκευαστη, ομως στο δικο μου Ρ6 οπου ριχνει 14,31 γρ/γυρισμα Χ 6 = 85,86 γρ/ λεπτο Χ 60 = 5.151 κιλα/ωρα Χ 4,55 Kw/kg pellet = 23,437 KW

Τελικα εχουμε η δεν εχουμε λεβητες 40KW ?
Τα παραπανω νουμερα αφορουνε μετρηση αποκλειστικα και μονο στον δικο μου λεβητα.
Οποιαδηποτε παραπανω πληροφορια ποσο μαλλον και διορθωση σε καποιο λαθος θα ηταν ευπροσδεκτη.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Kosmas71.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150989 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Kostas αν και έχω τον μικρό τον λέβητα συμφωνώ με αυτά που λες.
Σκέψου όμως ότι αν το πελλετ ήταν πιο μικρό θα είχες περισοτερο πελλετ.
Θα έπεφτε πιο πολύ δηλαδή.

Το έχω παρατήρηση και εγώ σε κάτι αντίστοιχο τεστ που είχα κάνει.

Όσο για τους λέβητες ρε παιδιά δεν ξέρω αλλά εμένα δεν μου έβγαλε ακόμη το τεράστιο πρόβλημα το οποίο θα με έκανε να αλλάξω γνώμη για την αγορά μου.

Τον έχω 3 χρόνια και δόξα τον θεό ζεστενομαι πολύ και οικονομικά.
Δεν είχα ποτέ πετραιλεο στο σπίτι και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά μου.


Όσο για αυτό που λες νομίζω ότι παίζει ρόλο το μέγεθος του πελλετ !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150990 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
dimospsy συμφωνω απολυτα μαζι σου για την ποιοτητα του πελλετ.Οταν ομως χρησιμοποιουμε πιστοποιημενο πελλετ κλασης Α1 plus και μονο, οι διαφορες εστω και μεταξυ διαφορετικων εταιρειων δεν νομιζω οτι υπερβαινουν το 5% και υποτιθεται οτι ο οποιοςδηποτε κατασκευαστης κανει τις ρυθμισεις και μετρησεις αποκλειστικα και μονο με πιστοποιημενα εργαλεια (συμπεριλαμβανομενου και του βασικοτερου εργαλειου καυσης που ειναι το πελλετ) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150993 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κοσμα και σε ολους χρονια καλα!!!!εχει και P6 σκαλα ισχυς ο δικος σου? μηπως ειναι με το κονυρολερ τις tiemme και οχι micronova που ειναι ο δικος μου ο vesta?ολα ειναι σχετικα με τις μετρησεις.καποτε μπηκα και εγω στη διαδικασια να μετρησω και δεν εβγαλα ακρη.εχω βαλει λοιπον ενα ωρομετρο οταν περνει ο θερμοστατης και μετρα οσο ειναι ανοιχτος.οταν σβυνει σταματα και το ωρομετρο να μετρα.γραφω τις ωρες και τα τσουβαλια που εχω βαλει και μια φορα το μηνα κανω σουμα.σε τοσες ωρες τοσα τσουβαλια πελλετ.ειναι πιο απλο μην σπας το κεφαλι σου διοτι οι εταιριες μπορει να μετρουν και αλλους παραγοντες για να βαζουν τα συγκεκριμενα νουμερα στα ενχειριδια.ειναι σαν αυτο που λεω αλλος ζεστενεται με 18 και αλλος κρυωνει και με 25 βαθμους.μην σκας φορτωσε και γραψε ποσα τσουβαλια βαζεις το μηνα και βγαλε συνολο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150997 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κωστα καλησπερα,
σωστα εχει και Ρ6 εχει Tiemme και η ρυθμιση του ειναι 3.0" κοχλιας σε αυτο το προγραμμα, ο δικος σου στο Ρ5 ποσα δευτερολεπτα ριχνει και στο ιδιο προγραμμα τι ισχυ αερα ανεμιστηρα εχεις (U08)
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Kosmas71.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ