Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19307 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

vasilisk έγραψε: λοιπον ο λεβητας αυτος ειναι μια τιμια προταση για οποιον δεν θελει να σκασει ενα σωρο λεφτα για επωνυμο ή για λεβητα που σου κανει και εσπρεσο την ωρα που χαζευεις την καυση του.τον περασμενο χειμωνα μου δουλεψε απροβληματιστα 24/24.μονοκατοικια 140τμ με καλη περιμετρικη μονωση χωρις σκεπη και πυλωτη κατω.5,5 τονους καταναλωση απο αρχες δεκεμβρη μεχρι τελος σεζον.θελει την δουλιτσα του μια φορα την εβδομαδα να καθαριζεις την σταχτη που μαζευει πανω απο τα τουμπο.τωρα μπηκε και ο δευτερος ανεμιστηρας και πιστευω οτι θα λειτουργει καλυτερα.οι μονωση(υαλοβαμβακας) μπορει να αλλαχθει χωρις μεγαλο κοπο και να μπει καλυτερη(πετροβαμβακας) και πιο συμμαζεμενη.οι καινουργοι τωρα εχουν πανω και τον δευτερο ανεμιστηρα και το χειροκινητο συστημα καθαρισμου των τουμπο.εχει καλο προγραμματακι πανω και μπορεις να τον δουλεψεις με οποιον τροπο θελησεις.ειτε με ημερησιο προγραμμα ειτε να αναβει οταν ζητα ο θερμοστατης.καυσαερια πιεση καμιναδας κτλ ολα στην οθονη.δεν μετανιωσα για την αγορα του.και ηταν πολυ ομαλη η μεταβαση απο το πετρελαιο στο πελλετ.


Αυτο που με προβληματιζει-φοβιζει ειναι το πως συμπεριφερεται ο λεβητας με κακης ποιοτητας πελλετ.Εσυ ειχες προβλημα με κακης ποιοτητας καυσιμο στο αναμμα του λεβητα? .Κυριως αυτο φοβαμα.Αναβει ευκολα,σου εχει τυχη συχνα να μην αναβει για διαφορους λογους? Θα τον ειχα αγορασει ηδη το VESTA,αλλα σκεφτομαι κατι τετοια και τρομαζω.Γι αυτο καπου εδω (για μενα) μπαινει και το θεμα λεβητα πελλετ η λεβητα πελλετ-ξυλου? Π.χ.PRIMUS MAVIL.Για να υπαρχει και εναλλακτικη.
Πολυ μπερδεμα και πρεπει μεχρι τελος Αυγουστου να αποφασισω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19309 από vasilisk
Απαντήθηκε από vasilisk στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
κανενα προβλημα δεν μου παρουσιασε στην εναυση μ ολες τις μαρκες πελλετ που χρησιμοποιησα.2,5 με 3 λεπτα ειχε φλογα απο την στιγμη που επαιρνε εντολη.κλινκερ εκανε σε μερικα.δεν ηξερα να τον ρυθμισω.μετα κανενα προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19332 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

vasilisk έγραψε: κανενα προβλημα δεν μου παρουσιασε στην εναυση μ ολες τις μαρκες πελλετ που χρησιμοποιησα.2,5 με 3 λεπτα ειχε φλογα απο την στιγμη που επαιρνε εντολη.κλινκερ εκανε σε μερικα.δεν ηξερα να τον ρυθμισω.μετα κανενα προβλημα.


Τεοια να ακουω!
Περισσοτερο με εβαλε σε σκεψεις αυτο που γραφει στο εγχειριδιο του λεβητα στη σελιδα 12.Εκει λεει "ο λεβητας αναβει κανονικα μετα απο 5-10 λεπτα με πελλετ καλης ποιοτητας δοχειο καυσης καθαρο και ΠΕΡΙΒΑΛΟΥΣΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΩΣ 11C.Αν ενας απο τους παραπανω λογους δεν συντρεχει τοτε μπορει να προκυψει αποτυχημενη αναφλεξη".
Αν εγω εχω στο λεβητοστασιο 5-6 βαθμους και πελλετ κακης ποιοτητας τι γινεται?Επισης λεει στη σελιδα 8 για ομαλη λειτουργια να αποφευγεται πελλετ που περιεχει ρητινες.Δηλαδη πελλετ πευκου,ελατου απαγορευεται?Μια τελευταια απορια.Μπορεις να μπεις στο μενου και να αλλαξεις μονος σου τις ρυθμισεις?
Πολλες ερωτησεις και αποριες.ο χρονος περναει ο χειμωνας ερχεται, τα λεφτα που ζητανε πολλα!Δεν υπαρχουν περιθωρια για λαθος επιλογες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19368 από vasilisk
Απαντήθηκε από vasilisk στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
εμενα μου αναβε κανονικα και στους -5.δεν τον ειχα σε λεβητοστασιο.
οπως και αν εβαζες κακης ποιοτητας πετρελαιο θα σου δημιουργουσε προβληματα , ετσι και στο πελλετ.
ρυθμισεις μπορω να αλλαξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20903 από stavrosmet
Απαντήθηκε από stavrosmet στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
χαιρετε και απο εμενα νεος στο φορουμ πολυ καλη δουλεια μετα απο πολυ ψαξιμο αποφασισα σε λεβετα ελληνικο vesta σε σπιτι 155 τετραγωνικα στην ιδια περιχη με εσενα vasilisk στειλε μου πμ να επικοινωνησω μαζι σου θελω να σε ρωτησω για την εγκατασταση σου ευχαριστω εκ τον προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21258 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Χαίρετε. Επειδη και εγώ ενδιαφέρομαι για τους εν λόγω λέβητες, έχω 105 τμ σπίτι ποιον να προτιμήσω τον μικρο ή τον μεγάλο ?? Νομίζω το σπίτι χρειάζεται 22000-24000 θερμίδες.
Και κάτι άλλο. Λέει στο σαιτ της εταιρείας ότι η κατανάλωση είναι για τον μικρό 2,2 - 6 και για τον μεγάλο 4,1 - 9,5. Δεν είναι μεγάλη ?? Δηλ για να καταλάβω αν τον καίω 24/24ωρο θα κάψω με τον μικρό τουλάχιστον 2,2*24= 52,8 κιλά την ημέρα ???? 1584 το μήνα??? Αν καίω τουλάχιστον 1,5 τόνο το μήνα χ6 μήνες που είναι η σεζόν είναι 9 τόνους με την ελάχιστη τιμή κατανάλωσης. Εγώ τώρα καίω 2,3 τόνους πετρέλαιο. Δεν είναι η αναλογία πετρελαίου - πέλλετ 1/2,2 περίπου ?? Αρα πρέπει να κάψω 5 τόνους περίπου σύμφωνα με αυτήν την αναλογία . Πού 5 τόνοι και πού 9 ??? Μεγάλη διαφορά. Τί υπολογίζω λάθος?? Γιατί δεν είμαι και κανάς γνώστη του αντικειμένου. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.248 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ