StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #147135 από betonly
Απαντήθηκε από betonly στο θέμα Re:StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
φιλε etsa67 ο λεβητασ που εχω ειναι ο maxi30 τον πηρα απο αντιπροσοπο θεσαλονικησ που ενας απο τους αντιπροσοπουσ ειναι και στην αθηνα. μιλησα πολλεσ φορες μαζιτους καναμε πολλες ριθμισησ μαζιτους ειπαμε παρα πολλα. το προβλημα ομως δεν λυθηκε.τα 70 τετραγωνικα που αναφερω δεν ειναι αυτα του σπιτιου. το σπιτι ειναι 130αλλα επιδη κληνω το σαλονι μενου τα 70. τα προηγουμενα χριστουγενα ανοιξα και το σαλονι και το τελευτεο σωμα στο δυκτιο δεν ακουσε τιποτα παγος.μιλαμε για θερμοκρασιες περσι αθηνας. πιστευω να καταλαβενης. δεν μιλαμε για φετοσ γιατη εκαψα ενα τονο πελλετ και το σταματισα αφου ειδεσ ποσο κρυο ειχαμε και δουλευα πετρελαιο.με λιγα λογια επιδη το δυκτιοδεν ειναι μονοσολινιο αλλα το ομπρελα με πολλα νερα στο δυκτιο με κεντικεσ στιλεσ φ28 15 μετρα με φ22 φ18 κλπ με μια θερμοκρασια λεβητα να πιανη 65 με πολλα ζορια πωσ θα ζεστανη τελευτεο σωμα δεν γινετε. ετσι λοιπον αποφασισα να το σταματισο και εαν μπορεσο να το πουλισω οκ εαν οχι μια ητα στην ζωη μας ακομα. για να καταλιξω οταν το πηρα δεν με ροτησαν εαν εχο πολλα μετρα σωληνεσ εαν εχω πολλα νερα στο δυκτιο απλα ειπαν ποσο μετρα θελησ να ζεστανης? 130 απαντησα αυτο θα παρησ γιατι ζεστενη απο 100 εοσ ακουστε 400 μετρα. οκ λεο δεν με ενδιαφερουν τα 400 μου φτανουν τα 130. αλλα δυστιχως απομονονω το σαλονι και ουτε τα 70 δεν μπορω να ζεστανο. τωρα εαν καποιοσ ξερη κατι περισοτερο απο αυτουσ που εκανα τηλεφονικοσ τισ ριθμισησ ασ μου στηλε τισ δικε στου ριθμισης να τισ βαλω στο δικο μου μηχανιμα. για το maxi30 παντα μιλαμε. το τηλεφωνο μου οποιος θελη ειναι 6945388880 χρηστος. σορρι για τα λαθη τα ορθογραφικα. τελιοφητος δημοτικου .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #147136 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Re:StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
betonly ... ειναι προφανες πως η εγκαταστασή έχει άλλο θέμα και προφανώς δεν φταιει ο λέβητας pellet.

Βρες έναν καλό υδραυλικο και θα σου λυθούν τα προβλήματα. '

Μου κάνει εντύπωσει πως δεν μπορούν να ζεσταθούν τα νέρα. Ειδικά στην Αθήνα. Σε εμενα με ιδιοκατασκευή καυστήρα στην Β.Ελλάδα στα ιδια τετραγωνικα και με πολλα μέτρα σωλήνα και είναι ΟΚ.

Δες το!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #147137 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
Έχεις απόλυτο δίκιο και σε καταλαβαίνω.
Όταν γράφω μέσα στο φόρουμ ότι προτιμήστε μεγαλύτερους λέβητες και οι υπολογισμοί να γλινονται με τη θερμαινόμενη επιφάνεια με αποκαλούν υπερβολικό.
Μίλησα με τον Υπεύθυνο της εταιρείας και συμφώνησε μαζί μου , καταλήξαμε ότι όλοι οι υπολογισμοί είναι ενδεικτικοί και ότι για σωστή προσέγγιση της τελικής επιλογής της ισχύος του λέβητα - καυστήρα την έχει ο Μηχανολόγος.
Όμως όταν πηγαίνεις μόνος σου σε μία εταιρία , για να μην σε χάσουν, σου λένε πόσα είναι τα τετραγωνικά και καλά τώρα είναι παιχνίδι το καζάνι που θα σου δώσουμε αφού ζεσταίνει τα διπλάσια τετραγωνικά και τσιμπάς ή παραδίδεσαι στην παλασματική τους πραγματικότητα.
Ξέρεις πόσα ξυλοκάζανα εφέτος επισκέφτηκα με το παράπονο ότι δεν ανταποκρίνονται στις χαμηλέσ θερμοκρασίες?
Τουλάχιστον σε 15 που στους περασμένους ήπιους Χειμώνες συμπεριφέρθηκαν σχετικά .
Ξέρεις , δεν υπάρχει αρκετή γνώση τεχνολογίας.
Στο εξωτερικό θα δείς διαμερίσματα με μικρά σώματα και μικρότερους ή οριακούς λέβητες.
Αλλά επειδή το κρύο είναι συνεχόμενο χωρίς μεγάλες μεταβολλές μεταξύ ημέρας -νύχτας και η θέρμανση δεν σβήνει ,χρησιμοποιούν οριακούς λέβητες.
Στα διαμερίσματα οι τοίχοι μεταξύ τους προσφέρουν θερμότητα και η συσσώρευση αποκτά μέγιστες τιμές και αποδίδουν στον χώρο και αυτοί με τη σειρά τους.
Είναι σαν τους πιγκουίνους που όλοι μαζί ενωμένοι αντιμετωπίζουν με τη θερμότητά τους κρύα θερμοκρασίας -70c.
Στην Ελλάδα που τα περισσότερα σπίτια είναι μεμονωμένα και που μπορούν να εγκα/σουν λέβητες βιομάζας θέλεις λέβητα μεγαλύτερο γιατί.
1 Για να παραλλαμβάνουν τις απώλειες των μακρυνών κλάδων
2 Να αντιμετωπίζουν απώλειες που αφορούν κακοτεχνίες των δομικών κατασκευών χωρίς ικανοποιητική μόνωση.
3. Να αντιμετωπίζουν άμεσα ξαφνική ζήτηση θερμότητας όταν απαιτείται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
4. Να διαθέτουν μεγάλη θερμαινόμενη επιφάνεια όπου θα ανεβάζει τον β. απόδοσης της συσκευής.
Στη δική σου περίπτωση αν είχες εγκαταστήσει 50000 kcal/h λέβητα με την ίδια ισχύ της φλόγας όση αυτή των απωλειών + τις προσαυξήσεις δεν θα αντιμετώπιζες κανένα πρόβλημα.
Να τους πάρεις τηλέφωνο τώρα και να τους πείς να πάνε να πνιγούν με τις μακακίες και τα πειράματα που κάνουν στα σπίτια του Κόσμου.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #147138 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Re:StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
etsa εισαι σίγουρος πως δεν υπάρχει καποιο αλλο θέμα με την εγκατασταση?

Τώρα θα μου πεις τα νερα επρεπε να ζεσταίνονται .. . και θα έχεις δίκιο.

Απλα σε έμενα κάτι άλλο μου φαινεται πως δεν πάει καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 23 Ώρες πριν #147140 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
Πολλά μπορούν να συμβαίνουν τη καλύτερη εικόνα θα την έχεις μόνο με πραγματική αυτοψία του ασθενούς.
Μπορεί να μην λειτουργεί σωστά στη μέγιστη ισχύ και την κατέβασαν σε χαμηλότερα επίπεδα.
Μπορεί να παίζει ρόλο η ρύθμιση της φλόγας, που δεν έγινε σωστά, στη προσπάθεια των τεχνικών να αυξήσουν ισχύ και να μην δίνει τα μέγιστα των θερμοκρασιών.
Επίσης , μπορεί να λειτουργεί με αυξημένη δαπάνη πετρελαίου , χρησιμοποιώντας μεγάλη παροχή μπέκ ,χωρίς να δόθηκε σαν στοιχείο καλύτερης εκτίμησης στην τελική επιλογή του λέβητα.
Είναι και άλλα πολλά αλλά στη προκειμένη περίπτωση , χρειάζεται και τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα ανοίγματος 55c και τετράοδη στο κύκλωμα των σωμάτων ώστε ο λέβητας να ανεβάζει θερμοκρασία , άνετα και να μεταβαίνει στη φλόγα συντήρησης και να καταναλώνει τα ελάχιστα.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Ώρες πριν #147143 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Re:StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
Σταθη σου αναγνωριζω πως θες να βοηθησεις και εισαι καλοπροαιρετος...ομως εκτιθεσαι με αυτα που γραφεις...
Γνωριζεις την λειτουργεια του λεβητα;;;

Εχε υποψην πως στην μεγιστη ισχυ (5) η θερμοκρασια καυσαεριων δεν ξεπερνα τους 110 με 130 βαθμους...ηδη ο βαθμος αποδοσης του ειναι ανω του 90%...
Τι σημαινει η φραση, βαλε μεγαλυτερο λεβητα ωστε να εχεις καλυτερο βαθμο αποδοσης;;;
Και 50kw να ηταν ο λεβητας παλι οι θερμομηχανικοι της κατασκευαστριας εταιριας θα φροντιζαν ωστε στην μεγιστη ισχυ, η θερμοκρασια καυσαεριων να μην ξεπερνα αυτα τα νουμερα.

Εχε υποψην πως δεν γινεται ο λεβητας να μην ανεβαζει θερμοκρασια στα νερα του...η ρυθμιση ανοιγματος κλεισιματος του κυκλοφορητη γινεται απο την πλακετα του λεβητα και ειναι κλειδωμενη στους 63 να ανοιγει και 59 να κλεινει...το που πηγαινει αυτη η θερμοτητα ειναι το θεμα
Οπως επισης εχε υποψην πως οι τελευταιοι λεβητες (2015) ειναι αυτορυθμιζομενοι...διαβαζουν θερμοκρασια θαλαμου καυσης - θερμοκρασια καυσαεριων - υποπιεση δεξαμενης πελλετ... και αναλογικα κανουν ρυθμιση ταχυτητας βεντιλατερ αερα...ριψης πελλετ κτλ...
Εχει αναβαθμιστει η πλακετα και μοιαζουν οι λειτουργιες της με αυτες της edilkamin που εχει υοθετησει το συστημα leonardo.
Οπως καθε μηχανημα που σεβεται τον πελατη του ετσι και αυτο εξελισεται προς το καλυτερο...
Δεν ειναι εξελιξη το να λες το ταδε ειναι καλο μηχανημα, ομως πρεπει να μετρησεις τον αερα...τις ριψεις...να ζυγισεις το πελλετ και ακολουθως να ρυθμισει ο χρηστης η ο τεχνικος.
Γιατι να πρεπει ο καθε χρηστης να εχει αυτες τις γνωσεις;;;

Ολα τα παραπανω τα κανει το μηχανημα μονο του σημερα.

Τελος το πελλετ ειναι ξυλο οπως και να το κανουμε...η θερμογονος δυναμη του ειναι λιγοτερη απο το μισο του πετρελαιου.
Αρα η ανταποκριση θερμανσης δεν μπορει να ειναι η ιδια.
Εχοντας κατανοησει αυτο σαν αρχη, βλεπουμε για ποιο λογο οι λεβητες πελλετ πρεπει να συνδεονται stand by.
Προσπαθουμε να καλυψουμε ανεξοδα το μειονεκτημα της χαμηλης θερμογονου καυσιμου, με αμεση ανταποκριση σε ζητηση μεσω του stand by.
Επισης διατηρουμε σταθερες οσο το δυνατον τις εσωτερικες θερμοκρασιες και δεν παιζουμε τους θερμοστατες απο το 15 στο 23 καθε τοσο.
Αν και αυτο δεν ειναι αρκετο, προφανως και ειναι μικρος ο λεβητας.

ΥΓ. Σταθη στο χωριο μου πελατης μου πριν 4 χρονια... μου επελεξε ο ιδιος και εφερε για τοποθετηση εναν kombi 80 - 120kw χωρις δοχειο αδρανειας (80 στο ξυλο 120 στο πετρελαιο).
Με 200τμ σπιτιου και 48000 θερμιδες σωματων μαζι με τα μποιλερ καιει καθε χρονο 35 τονους ξυλα.
Ο λεβητας με τα 202 λιτρα νερου και τις τεραστιες θερμαινομενες επιφανειες ζεσταινει για πλακα στους 25+ το σπιτι ολα το χειμωνα.
Βλεπεις πουθενα την οικονομια η τον αυξημενο βαθμο αποδοσης;;;
Η ανοξειδωτη καμιναδα εχει μελανιασει απο τις θερμοκρασιες και ο νοων νοειτω ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ