Λέβητας pellet Bio-ecology 25kW (Ελληνικός) by dimospsy

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113815 από kosmidis80

dimlyk έγραψε: οταν λες τοχεις ρυθμισμενο στους 65 τι εννοεις ?
η θερμοκρασια νερου προσαγωγης δεν μας ενδιεφερει κι 80 να παει κι 90 δεν τρεχει μια αρκει η επιστροφη να μενει πανω απ τους 50-55 βαθμους
οσο για τις θερμοκρασιες και τους χρονους που αναφερεις εξαρτωνται απο το σπιτι σου και τα νερα που ζεσταινεις δεν ειναι παντως μεγαλοι μ αυτα που αναφερεις


Κανε εντιτ καλυτερα το πρωτο σκελος της απαντησης, γιατι απευθυνεσαι σε αρχαριο. Εχε κατα νου οτι αν παει 80-90 τα νερα και το σπιτι εχει τουμποραματα και οχι χαλκο, τοτε μαλλον θα ακουσει καποιο ηχητικο και θα δει και καποιο οπτικο εφε αντιστοιχα ή απλα θα ανοιξουν τα ρακορ και θα αρχισουν να δακριζουν.

Στο δευτερο σκελος με βρισκεις συμφωνο ως προς το οτι εξαρταται απο το σπιτι. Παρ ολα αυτα βρισκω τους χρονους αυξημενους. απο τους 20 να ανεβει στους 60 αν κανει 1μιση ωρα χωρις κυκλοφορια, φαντασου τι θα γινει αν πιασουν τα κρυα?! Εκτος φυσικα και αν ο κυκλοφορητης αρχιζει απο πολυ χαμηλα να δουλευει, οπου εκει θελει ρυθμιση στο κοντρολερ του λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113826 από dimlyk
κι εγω αρχαριος ειμαι ... ουτε χρονο δεν εχω κλεισει

για το τουμποραμα εχεις δικιο αλλα και τους 65 τους θωερω λιγους

για το δευτερο θεωρησα απο την στιγμη που αναφερει θερμοκρασια επιστροφης οτι εχει ξεκινησει ο κυκλοφορητης

dimospsy
αν θες να μετρησεις τετοιους χρονους ...μετρα απο το ξεκινημα του λεβητα μεχρι να ξεκινησει ο κυκλοφορητης
και ταυτοχρονα θερμοκρασιες νερου την ωρα που ξεκιναει ο λεβητας και ο κυκλοφορητης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114316 από dimospsy
Λοιπόν καλησπέρα και πάλι.

Σήμερα με έπιασε με μέτρηση τους χρόνους του λεβητα μου.
Αφού διάβασα στο forum για θερμοκρασίες νερων είπα να να δώ τι κάνει και ο δικός μου.

Ο Λεβητας ηταν κλειστός 3-4 μέρες .
Τα νερα του είχαν 19 βαθμούς .
Εκανε 3-4 λεπτά να πιασει φωτια
Και αλλά 13 λεπτά για να ξεκινήσει ο κυκλοφορητης στουσ 55 βαθμούς.
Σε μια ώρα η θερμοκρασίες είχαν ως εξεις: 57 έφυγαν 42 γυρνούσαν.
Σε 1 και 30 λεπτά 61-52.
Σε 2 ώρες 63-53
Σε 2 και 30 λεπτά. 63-54
Και σε 4 ώρες. 63-54.

Εκαψα 1 τσουβαλακι ακριβώς.
Η θερμοκρασια στο Σπιτι πήγε στους 24.3 βαθμούς.
Τα καλοριφέρ άναψαν για τα καλά αφού μυρίσε και η μπογιά τους.

Η θερμοκρασια έξω ηταν στους 14 βαθμούς.
Και ο Λεβητας δούλευε στη 4 σκάλα και δεν σταμάτησε καθόλου αφού δεν έπιασε τους 65 βαθμούς που το έχω ρυθμισμενο.

Τώρα ειναι καλά αυτά τα νούμερα δεν ξέρω. Μήπως να τον βάλω στην 5 σκάλα ώστε να πιάνει τους 65 βαθμούς και να προσπαθεί να τους κράτηση; (Αν κάνει αυτό γιατί δεν ξέρω) ´η είμαι καλά με αυτές τις θερμοκρασίες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114324 από kosmidis80
Δυστυχως δεν εχω καλα πραγματα να σου πω... :dry:

ο λεβητας ειναι μικρος οπως φαινεται για την εγκατασταση σου και θα φανει χειροτερα δυστυχως στο μελλον που θα ελθει το κρυο. Ειναι δυνατον να μην μπορει να ανεβασει θερμοκρασια στα νερα και να δουλευει4 ωρες σερι για να παει στους 63? Δηλαδη στους 0 εξωτερικκη ποσες ωρες θα δουλευει για να φτασει τους 60 αντιστοιχα? θα μπορει, πως το βλεπεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114329 από dimospsy
Αύριο θα τον δοκιμάσω στην 5 σκάλα και θα σασ πω τα νεα. Ελπίζω να μην ειναι αυτό που λες. Και να μην χρειάστει να τρέχω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114332 από dimlyk
δουλεψε τον οπως εκανες σημερα σταθερα στο 5 και μετρα καταναλωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ