Λέβητας pellet Bio-ecology 25kW (Ελληνικός) by dimospsy

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110800 από dimospsy
Ο λεβητες είχε 2500€ με ΦΠΑ
Μετά από παζάρια τον πήρα 2.200 με ΦΠΑ και απόδειξη !
Αλλά αγορά από τον ίδιο και 4-5 τόνου πελλετ για αυτήν την τιμή!

Η εγκατάσταση γύρο στα 1000€

Εχουμε και λέμε 2200+1000

Μου βγήκε όλο το μανίκι 3200€!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110808 από electron

dimospsy έγραψε: Για στάχτες θα σας πω αύριο.
Το μόνο που με ανησύχησε είναι οτι ο Λεβητας ηταν σε λειτουργεια 7 ώρες σήμερα 4 χτες άντε και 1 στις δοκιμές και έφαγε 2 τσουβαλια πελλετ . Μου φαίνονται πολλά .
Ξέρει κανεις τι γίνεται αν τελειώσω το πελλετ από το λεβητα; Σβήνει μόνος του να φανταστώ;


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. μην ξεχάσεις να "κυνηγήσεις" (με την καλή έννοια) τον εμπορα που στο πούλησε για να σου στείλει τον καυστηρατζη να σου δώσει το φύλλο έλεγχου..

Οσο για την κατανάλωση σε 12 ωρες = 30kgr είναι 2,5kg/1h αυτο θα το δεις στις στάχτες αν εχεις άκαυστο πελλετ ή υλικό που δεν έχει γίνει στάχτη, σημαίνει οτι πρέπει να ανεβάσεις τον χρονο που περιμένει πριν "ταΐσει" ή αλλιώς τον "νεκρό χρόνο". Αν δεν εχεις, τότε ισως αν ηταν παγωμένο το σπίτι σου οταν ξεκίνησες τον λέβητα τοτε λογικο να σου έκαψε τοσο πολυ μεχρι να πιάσει θερμοκρασία. Εγω επίσης στον δικο μου λεβητα κανω τις ρυθμισεις βλέποντας την θερμοκρασία καυσαεριων, την φλογα (εχει ενα τζαμακι για να την βλεπεις) και απο τις στάχτες. Λιγο πολυ μετα απο λιγο καιρο εμπειρικά θα μαθεις και εσυ να κανεις τις ρυθμίσεις ωστε να πετύχεις την μεγίστη οικονομία και την δυνατη καλύτερη καυση στο καυσιμο σου.

Συνιστάτε να εχεις μόνιμα μια σταθερή θερμοκρασία στο θερμοστάτη ετσι ωστε να κανεις οικονομία στην λειτουργία του λέβητα σου.

Αν τελειώσει το πελλετ θα σβησει μονος του καθως δεν θα εχει τι να καψει.. :huh:

Επίσης ο λέβητας που πήρες καίει τίποτα άλλο εκτός απο πελλετ?, (πχ βιομάζα ή ξυλο) αν για το τελευταίο δεν νομίζω

Εμεις ακομα εδω στην Αθηνα το παλεύουμε αν και χτες έφτασε στο βράδυ η θερμοκρασία στους 22,5 στο σπίτι, όποτε βλέπω αν πέσει και κάτω απο τους 21 βαθμούς σε λίγο θα πέσει η κλασσική γκρίνια της γυναικάς για να ανάψει ο λέβητας και να ξεκινήσει και για αυτη την σεζον το έργο του μαύρου θερμανστη απο το Τζιπουτζι :P


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110867 από erimitis
dimo να σε ρωτήσω κάτι ακόμα ο λέβητας έχει δικό του κυκλοφορητής.Εσυ δουλεύεις με αυτόν η έβαλες άλλον μεγαλύτερο?
2200 με ΦΠΑ καλη τιμη θα ελεγα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113169 από dimospsy
Ναι έχει δικό του δεν έβαλα κάποιον δικό μου.
Ο Λεβητας δούλεψε 2-3 μέρες και μετά τον σταμάτησα λόγω ζεστας. Καιω το Τζακι λίγο τα βραδιά και περιμένω να αγριεψει λίγο ο καιρός.

Από οτι έχω καταλάβει πάντως ο Λεβητας μου είναι ο necia24 και κατασκευάζεται στην Θεσσαλονίκη . Σινδο. Είναι το τελευταίο μοντέλο τις εταιρίας με την Μονή διάφορα οτι στον λεβητα μου έχω άλλο λογισμικό με χωρίς ελληνικό μενού. Χωρίς να γνωρίζω αν υπάρχουν αλλαγές από μέσα. (Κυκλοφορητης,δοχείο,μοτέρ κτλ.).
Ισως για αυτό η τιμή του να είναι πιο κάτω από το original μοντέλο.

Ακόμη δεν έχω πλήρεις γνώμη γιατί δούλεψε λίγο. Πιστεύω σε λίγες μέρες θα μπει σε καθημερινή λειτουργία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113742 από dimospsy
Καλησπέρα και πάλι.
Υστερα από τριήμερο καύσης του λεβητα τα πράματα έχουν ως εξεις:
Τον καθάρισα από στάχτη 2φορες αν και χρειαζόταν μια πιστεύω. Το δοχείο που καει το πελλετ ηταν καθαρό χωρίς κλινγερ. Σε τρεις μέρες έκαψαν 4 τσουβαλακια πελλετ βουλγαρικό.

Τώρα δεν ξέρω τι γινεται με τα νερά. Στην σκάλα 3 ανέβαζε τα νερα μέχρι τους 58 βαθμούς μετά από 1 ώρα καυσεις. έτσι τον έβαλα στην 4 σκαλα που τα είδα μέχρι 63 να πηγαίνουν και 54 να γυρίζουν . Έχω 7 σώματα καλοριφέρ και 2 από εκείνα για τα μπάνια της στυλες. Έχω και μπόιλερ 100 λίτρα. Και σκεφτούμε δεν έπρεπε να φτάσει τους 65 που το έχω ρυθμισμενο μετά από 1 και μισή ώρες; Πόσες ώρες πρέπει να δουλέψει ένας Λεβητας για να φτάσει τους βαθμούς που πρέπει; Και ποιοι ειναι οι σωστή βαθμοί ; 65-70;

Δεκτή κάθε απάντηση.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimospsy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113806 από dimlyk
οταν λες τοχεις ρυθμισμενο στους 65 τι εννοεις ?
η θερμοκρασια νερου προσαγωγης δεν μας ενδιεφερει κι 80 να παει κι 90 δεν τρεχει μια αρκει η επιστροφη να μενει πανω απ τους 50-55 βαθμους
οσο για τις θερμοκρασιες και τους χρονους που αναφερεις εξαρτωνται απο το σπιτι σου και τα νερα που ζεσταινεις δεν ειναι παντως μεγαλοι μ αυτα που αναφερεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ