BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108738 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Από τα λεγόμενά σας υποθέτω ότι το μπάφερ είναι μάλλον προαιρετικό για καλύτερη απόδοση. Προσφέρει και μεγαλύτερη ασφάλεια; Διότι από μια γρήγορη ματιά μου φαίνονται πανάκριβα... Πρόκειται για μόνιμη κατοικία.
Επίσης, αν μπορείτε να μου απαντήσετε αν ο εξοπλισμός που αναφέρετε για τον ξυλολέβητα διατηρείται και σε περίπτωση μετατροπής σε πέλετ. Χρειάζονται όλα αυτά τα δοχεία κλπ. ή όχι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108741 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Αν θα μπει το μπαφερ εχεις :
1) Χαμηλοτερη καταναλωση
2) Μεγαλυτερη αυτονομια στην θερμανση της οικιας. Δηλαδη και να σβησει η φωτια θα εχει το μπαφερ καποιο νερο να κυκλοφορησει αμεσα στα καλοριφερ.
3) Δουλευει πιο αποδοτικα ο λεβητας (γι αυτο και η λιγοτερη καταναλωση)
4)Μεγαλυτερη ασφαλεια (ειπαμε και χωρις μπαφερ αν γινει σωστη εγκατασταση δεν εχεις θεμα)

Εγω να σου πω στην δικια μου περιπτωση τι εκανα. Εβαλα τον ξυλολεβητα και τον δουλεψα μια χρονια σκετο, χωρις μπαφερ. Σε 180 μετρα σπιτι εκαψα 7 τονους ξυλα και επιτελους ζεσταθηκαμε! Με το που τελειωσε ο χειμωνας εβαλα μπαφερ 500 λτ υπολογιζοντας οτι θα καψω παλι ξυλα. Ομως τελικα μεσα στο καλοκαιρι μου ηρθαν κατι χρηματα που δεν τα περιμενα και εριξα επανω και τον καυστηρα πελλετ.

Τελος ναι ολα οσα θα βαλεις στον ξυλολεβητα θα χρησιμοποιηθούν και μετά αν θα μπει ο καυστηρας πελλετ επανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108742 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη μεγάλη βοήθεια. Ελπίζω να καταφέρουμε να ζεσταθούμε τελικά φέτος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108751 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
argyrw σε ρωτησα αν υπηρχε προηγουμενη καταναλωση πετρελαιου για να δω αν με τον 30ρη θα ησουν καλημενη αν και πιστευω σιγουρα οτι θα εισαι,εγω με τον 30ρη φετος ζεσταινα 140 τ.μ και τον αγορασα για να ζεστανω 200 τ.μ(οπως εχω ξαναγραψει εναν χωρο του υμιηπογειου δεν τον ζεσταινα φετος),για το μπαφερ για να σου δοσω ενα παραδειγμα εαν ειχα 1000 λιτρα αντι για 500 πιστευω οτι φετος θα την εβγαζα με ενα μονο γεμισμα την ημερα δηλ. 5-10 λεπτα ενασχοληση ολο κι'ολο την ημερα με το καθαρισμα και γεμισμα,30-35 κιλα ξυλα που χωρανε στον λεβητα αν ειναι στεγνα τα ξυλα εχουν 120-140kw οσο δηλ. περιπου εχουν 12-14 λιτρα πετρελαιου αντε και η λιγο λιγοτερη αποδοση του ξυλολεβητα εναντι του λεβητα πετρελαιου(θεωρητικα γιατι στην δικια μου περιπτωση του λεβητα πετρελαιου η αποδοση μαλον πρεπει να ηταν και λιγοτερη απο του ξυλολεβητα)αντε λεω αντιστοιχουν σε 10-12 λιτρα πετρελαιου, χονδρικα αν δηλ. ενα σπιτι ειχε προηγουμενη μηνιαια καταναλωση 300-400 λιτρων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111253 από xalarabos
Απαντήθηκε από xalarabos στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Γεια σας και απο εμένα , ψάχνοντας για οικονομικό ξυλολεβητα κατέληξα πως ο burnit είναι μια καλή επιλογή .Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω εδώ κάποιες απορίες που έχω . Καταρχάς να σας πω πως θέλω να ζεστάνω δυο ορόφους 220τμ μέτρια μονωμένους που της περασμένες χρονιές την κουτσοβόλευα με δυο τόνους πετρέλαιο και μια απλή ξυλοσομπα , νομίζω πως ο 40kw πρέπει να με καλύπτει . Δυστυχώς φέτος δεν εχω την δυνατότητα να τοποθετήσω και δοχείο αδράνειας , κατά την γνώμη σας ποια θα είναι η κατανάλωση του λέβητα χωρίς το δοχ.αδρ ή αν κάποιος τον εχει δουλέψει ετσι ας γράψει εντυπώσεις , επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η πόρτα του απο τα χαρακτηριστικά διαβάζω πως είναι 490/310χ400 παίρνει μεγάλα κομμάτια ξύλου , μήπως τα διαφράγματα εμποδίζουν κατά το γέμισμα ? Διαβάζοντας βρίσκω διάσπαρτα απαντήσεις όποιος έχει την καλοσύνη όμως ας κάνει ενα κόπο να απαντήσει γατί δεν είναι εποχές τώρα για λάθος επιλογές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132222 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
valsam θα ήθελα σε παρακαλώ να μας πεις αν είσαι ακομα ευχαριστημενος με τον λεβητα σου και αν σου είναι εύκολο καταναλώσει και προβλήματα που μπορεί να αντιμετώπισες....
Αν κάποιος γνωρίζει στην Αττικη καποιο μαγαζί που έχει τον BURNIT να τον δω απο κοντά θα σας ημουν υποχρεος ψάχνω και δεν τον βρίσκω,και επειδη δεν ξερω αν επιτρέπεται να αναφερθεί μαγαζί εδώ μπορειτε να μου το στείλετε στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ