OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58795 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Ευχαριστούμε για τις μετρήσεις burnerman! 90% καλά είναι πιστεύω για πέλλετ, ε;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58875 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

petrosp13 έγραψε: Πάλι μου φαίνεται ότι έχεις πολύ καύσιμο στη σχάρα


Σε διαβεβαιώ: ΚΑΜΙΑ σχέση με πριν.

petrosp13 έγραψε: Μου φαίνεται πάρα πολύ το 60 και νομίζω ότι τελικά θα λύσεις το πρόβλημα με το πολύ πέλλετ απλά με πατέντα (πολύ αέρα που θα το καίει γρήγορα ή θα το φυσάει στο τασάκι)


Σήμερα το έβαλα στο 50% και το παρακολουθώ ανα δίωρο. Αν δω να ξαναμαζεύει σύντομα θα πάει πάλι στο 60%.

DIMITRIS38 έγραψε: με το biotherm είχα και εγώ αρκετή στάχτη έως πάρα πολύ και το πιάτο καύσης ήταν πνιγμένο συνεχεία απο ότι είδα θέλει ρυθμίσεις διαφορετικές απο τα υπόλοιπα πελλετ και η σταχτί του επάνω απο το πιάτο ήταν σκληρή όμως το έκαψε χωρίς πρόβλημα
σου εύχομαι καλή ευκολία πάντως


Τα ίδια κι εδώ.
Καίγεται. Και αποδίδει θερμότητα.
Κλίνκερ (τουλάχιστον σκληρό) δεν κάνει. Κάνει όμως κάτι σαν μαλακό κλίνκερ. (το οποίο θρυμματίζετε εύκολα)
Τρελή σκόνη. Πάρα πολύ σκόνη!
Στάχτη προς το πολύ. Η στάχτη του όμως είναι σαν "λασπώδης", δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω σωστά. Σαν να κολλάει στο τασάκι και οι ριπές του ανεμιστήρα να μην την κουνάνε.

Το επόμενο γέμισμα πάντως θα γίνει με AHIRA για να δούμε αν όντως είναι το πέλλετ που ευθύνεται.

perigatos έγραψε: Φίλε Pri.
Οταν ο καυστήρας ειναι στο AUTO COMBUSTION, είτε δηλώσεις το AUGER CAPACITY σε 900, ειτα 1500 γραμμαρια, τροφοδοσία του καυστήρα θα ειναι ιδια, τα % μόνο αλλάζουν. Π.χ. εχεις 1500gram AUGER CAPACITY,το PELLETS HIGH 42.0% θα αυξηθεί αναλόγως (1500/900=1.67 φορές) σε 70%, τα γραμμάρια στη σχάρα του καυστήρα θα είναι ιδια: 630gram.


Όχι κάνεις λάθος. Και εξηγώ:

Βάζοντάς του στο Auger Capacity π.χ. 1500γρ αντί για 900γρ που έχεις πραγματικά μετρήσει, τότε "ξεγελάς" το μηχάνημα και ρίχνει την ποσότητα που αντιστοιχεί στο βάρος των 1500γρ. Δηλαδή ενώ νομίζει ότι ρίχνει το 42% των 1500γρ, στην πραγματικότητα ρίχνει το 42% των 900γρ. Κι έτσι ρίχνει λιγότερο.

perigatos έγραψε: Το BLOWER έχω ρυθμισμένο: LOW στο 10%, MID στο 20% και το HIGH στο 30%.


Ευχαριστώ.

perigatos έγραψε: Παρατήρησα οτι δεν έχεις το PELLETS PAUSE, το οποίο δίνει την δυνατότητα να καούνε καλλύτερα τα υπολύμματα των πέλλετς στην σχάρα του καυστήρα. Ανάλογα με τον τύπο του ξύλου - πέυκο καίγετε πολύ γρήγορα, δρυς και γάβρος πιο αργά.


Κι εγώ το παρατήρησα. Δεν ξέρω πως να το ρυθμίσω αυτό.

Σήμερα είχα πάλι ένα μπουκωματάκι στον καυστήρα-καμία σχέση όμως με το τι γίνονταν πριν τις ρυθμίσεις αυτές. Πρώτη προτεραιότητα είναι να ρυθμίσουμε την σωστή καύση και δεύτερη προτεραιότητα είναι να δούμε και την οικονομία καυσίμου.

Και πάλι θα ενημερώσω.

Υ.Γ.
Αναλυτή καυσαερίων δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ακόμα, θα το πω στον τεχνικό όταν ξανάρθει.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58876 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

perigatos έγραψε: Ανάλογα με τον τύπο του ξύλου - πέυκο καίγετε πολύ γρήγορα, δρυς και γάβρος πιο αργά.


OFF TOPIC

...κι εμείς τους Γαύρους πολύ αργά θελουμε να τους καίμε!!!!
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58879 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
...ξέχασα να πω και το εξής:

Δεν δουλεύει ο μετρητής του καυσίμου. Έχει κολλήσει στα 210 κιλά που του έβαλα πριν 2-3 μέρες. Δεν γνωρίζω γιατι. Μέχρι τότε έπαιζε κανονικά.

Στην τελική βέβαια είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που θα με νοιάξει αν όλα τ' άλλα είναι ΟΚ.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pri.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petrosp13

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58891 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Φίλε μου, κάτι μου μοιάζει ελαττωματικό πλέον και έχει σχέση με τον κοχλία
Ξεκίνα να σκέφτεσαι και να κινείς τις διαδικασίες για αντικατάσταση είτε όλου του συστήματος, είτε του κοχλία ίσως (μπορεί να μην επικοινωνεί και να ρίχνει όσο γουστάρει στον καυστήρα)
Άνοιξε την καυστήρα να δεις αν όλα σου φαίνονται νορμάλ στις συνδεσμολογίες των καλωδίων με βάση το εγχειρίδιο

Υ.Γ. Γι'αυτό υποτίθεται ότι υπάρχει η εγγύηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59063 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Εχουμε νεοτερα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ