Starfire Maxi 30

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144600 από hoyo
Απαντήθηκε από hoyo στο θέμα Starfire Maxi 30
Με εταιρεια μιλησες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163733 από Giorgos 198
Απαντήθηκε από Giorgos 198 στο θέμα Starfire Maxi 30
Εχώ εδώ και 3 χρόνια τον Alpha Plam Grande τον πείρα 2500 από την έκθεση και όλα τέλεια.
Χαίρομαι που δεν βλέπω κόσμο να είναι στο Forum γιατί λογικά δεν έχουν προβλήματα.Ο λέβητας είναι ίδιος εάν μπειτε να δείτε το site της Alpha Plam.
Δεν έχω ξεπεράσει τις 4 παλέτες(sweichofer) ούτε και με τα περσινά -10. Είμαι συνήθως στις 3,5 παλέτες 125 τ.μ χωριό Θεσ/νικης
κανονικές συνθήκες όχι κέλυφος. Σκεπή διπλά ντουβάρια φελιζολ και έχω 25,2 στο σπίτι(αγαπάμε την άρρωστη ζέστη).
Φέτος θα δοκιμάσω το Ελληνικό (grune holz) ελπίζω χωρίς θέματα και σε τέλεια τιμή που βρήκα 60 ευρώ κάτω από το swei που με τσάτισε η τελευταία παρτίδα.
Σκληρό και μου χάλασε το μανίσιο μοτεράκι κοχλία(αντικαταστάθηκε με το βελτιωμένο πιο δυνατό και όλα καλά)
το μοναδικό πρόβλημα ήταν αυτό και η αυξημένη τιμή για swei που ξεκινάει στα 275 φέτος.
Θα ήθελα να μάθω για τυχών προβλήματα και λύσεις σε χρήστες αυτού του λέβητα για να είμαι έτοιμος στο μέλλων. Μια και νέος με 3 χρόνια χρήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169333 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Starfire Maxi 30
Καλημερα,

Εχω μια ερωτηση προς τους χρηστες του συγκεκριμενου λεβητα (εχω τον biodom27 c5 DF34 mod 2017), στην εγκατασταση εχει βαλει βαλβιδα εντεπιστροφης μετα τον κυκλοφοριτη στην προσαγωγή, και αν ναι ειναι βαλβιδα αντεπιστροφης με ελατηριο ή βαλβιδα αντεπιστροφης τυπου κλαπέ.
Αντιμετωπιζω ενα ζητημα με καποια σωματα καλοροφερ που υπολειτουργουν , και εχω μια υποψια οτι αυτη η βαλβιδα δημιουργει θεμα στραγγαλισμου την εγκατατστασης....

Υπαρχει καποιος λογος που και ο κατασκευαστης την προτεινει στο σχεδιο εγκαταστασης ; Μηπως προτεινεται για δικτυο που εχει και αλλον λεβητα (π.χ πετρελαιου)

Ευχαριστώ......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169335 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Starfire Maxi 30

jstam έγραψε: Καλημερα,

Εχω μια ερωτηση προς τους χρηστες του συγκεκριμενου λεβητα (εχω τον biodom27 c5 DF34 mod 2017), στην εγκατασταση εχει βαλει βαλβιδα εντεπιστροφης μετα τον κυκλοφοριτη στην προσαγωγή, και αν ναι ειναι βαλβιδα αντεπιστροφης με ελατηριο ή βαλβιδα αντεπιστροφης τυπου κλαπέ.
Αντιμετωπιζω ενα ζητημα με καποια σωματα καλοροφερ που υπολειτουργουν , και εχω μια υποψια οτι αυτη η βαλβιδα δημιουργει θεμα στραγγαλισμου την εγκατατστασης....

Υπαρχει καποιος λογος που και ο κατασκευαστης την προτεινει στο σχεδιο εγκαταστασης ; Μηπως προτεινεται για δικτυο που εχει και αλλον λεβητα (π.χ πετρελαιου)

Ευχαριστώ......


Το προβλημα σου jstam ειναι ασχετο με την βαλβιδα αντεπιστροφης και κακως προσανατολιζεσαι προς τα εκει.
Ειτε με κλαπε ειτε με ελατηριο το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.
Η βαλβιδα αντεπιστροφης μπαινει για τον απλο λογο οτι ο λεβητας συνδεεται μονο με stand by στα νερα του.
Αυτο σημαινει πως αν σε ενα λεβητα δεν μπει η βαλβιδα αντεπιστροφης, επειδη αυτος διατηρει μονιμα τα νερα στους πχ 75 βαθμους (ασχετα με την ζητηση του σπιτιου)... αυτα με μια μικρη κυκλοφορια λογω ανωσης θα φευγουν προς την εγκατασταση και θα κρυωνει χωρις λογο ο λεβητας.
Ακομη κι αν υπαρχουν αυτονομιες με ηλεκτροβανες... χωρις αντεπιστροφο ναι μεν δεν θα εχουμε κυκλοφορια ομως ακομη και 1 μετρο σωληνωσεων να εχουμε απο λεβητα ως ηλεκτροβανες οι σωληνες θα ζεματανε και θα εχουμε τζαμπα απωλειες.
Αρα αμεσως μετα την εξοδο του λεβητα βαζουμε κυκλοφορητη και αντεπιστροφο.
Στο προβλημα που εχεις... πρωτα ελεγξε την πιεση του πληρωτη σου που ειναι το πιθανοτερο να ειναι χαμηλη.
Ακολουθως ρυθμισε κατα 0,2 bar χαμηλοτερα την πιεση του αερα στο δοχειο διαστολης... σε σχεση με την πιεση που πρεπει να εχει ο πληρωτης.
Τελος αν δεν ειναι τιποτα απο τα παραπανω μαλλον εχουν θεμα οι διακοπτες των σωματων σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169336 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Starfire Maxi 30
Ευχαριστώ Χρηστο για το ενδιαφερον σου.
Οι κινησεις που εχουμε κανει μεχρι τωρα ειναι:
1.αντικατασταση κυκλοφορητη απο Grundfos ups 25/60 σε Grundfos ups2 25/80
2.Σε μια γραμμή μονοσωληνιου που ειχα 3 σωματα, εβγαλα νεα γραμμη μονοσωληνιου και εβαλα το μεγαλυτερο σωμα σε αυτην. (Το καναμε για καλυτερη ισσοροπια, το μεγαλο σωμα ηταν το σωμα με το μεγαλυτερο προβλημα)
3.Αντικατασταση του δοχειου διαστολη απο 25L (11ετων λειτουργια απο τον λεβητα πετρελαιου) σε 50L
4.Αντικατασταση του αυτοματου πληρωσης
5.Σε κρυο κυκλωμα, ρυθμιση του δοχειου διαστολης σε 1.7bar και ρυθμιση του αυτοματου στο 1.9bar. Οταν ο λεβητας ανεβαζει θερμοκρασια (μεχρι και 77βαθμους) βλεπω πιεση 2.1 με 2.2bar. Πριν ειχαμε την πιεση στο 1.5 με 1.7/1.8 με την αυξηση βελτιωθηκε η αποδοση στα παρακατω νουμερα, ηταν χειροτερα). Ο λεβητας εχει απο τον κατασκευαστη max 2.5bar.

Ενα αλλο θεμα που μπορει να εχει θεμα ειναι οτι το δοχειο διαστολης ειναι συνδεδεμενο στην επιστροφη με φ18 χαλκοσωληνα ενω ο κατασκευαστης θελει 3/4 ιντζας ή φ22.

Η εγκατασταση εχει 8 σωματα και ενα boiler τριπλης το οποιο τροφοδοτειται με φ18 τουμποραμα μονο του , και το εχω βγαλει εκτος , κλεινωντας την ηλεκτροβανα του.
Το κολλεκτερ ειναι καπως ετσι
Γραμμη 1-φ16 τουμποραμα-ενα σωμα 600-800-33 100% αποδοση
Γραμμη 2-φ16 τουμποραμα-2 σωματα 900-500-11, 900-400-22 100% αποδοση και τα 2
Γραμμη 3-φ16 τουμποραμα-2 σωματα 900-600-22 80% αποδοση, 600-600-22 100% αποδοση
Γραμμη 4-φ16 τουμποραμα-2 σωματα 900-600-22 100% αποδοση, 900-700-22 70% αποδοση
Γραμμη 5-φ16 πολυστρωματικη-1 σωμα 900-800-33 60% αποδοση
Γραμμη 6-φ18 τουμποραμα-boiler 3πλης μειωμενη αποδοση, δεν μπορω να εκτιμησω, προσπαθω να κανω να δουλεψουν τα σωματα και μετα θα δω για το boiler.

Καποια ιδέα ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169337 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Starfire Maxi 30
mastora
Έχω πολλές αμφιβολίες ως προς τον ισχυρισμό σου για την βαλβίδα αντεπιστροφης.
Πρώτον δεν κόβει την φυγή των νερών της προσαγωγής, αν το έκανε δεν θα είχαμε θέρμανση και με τον ακυκλοφόρητη σε λειτουργία γιατί θα έκανε ακριβώς το ίδιο, δεν θα άφηνε τα ζεστά νερά να προχωρήσουν.
Δεύτερον δεν αφήνει να γίνει ανάποδα ο κύκλος των νερών. Και ποιο το όφελος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ