Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98513 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

kiko73 έγραψε: Γιαννη αν λεει BIODOM27 ειναι σαν τον δικο μας και στο συστηνω ανεπιφυλακτα.
Πρωτη χρονια με τον λεβητα κι εχω μεινει ευχαριστημενος.

Θεοδοση τωρα που τελειωσε η σεζον τι γινεται με το καθαρισμα του λεβητα;
Τον καθαριζεις μονος σου η φωναζεις καποιον ειδικο;


Πέρσι φώναξα τον εγκαταστάτη, αλλά το 100ρικο μού 'πεσε βαρύ και φέτος θα δούμε με τον ξάδερφό μου, που έχει τον BIODOM 2010, και πιάνουν τα χέρια του. Επίσης έχουμε και τον Χρήστο 8 να απευθυνθούμε αν χρειαστεί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98518 από Yiannis1971
Απαντήθηκε από Yiannis1971 στο θέμα Starfire Maxi 30

hoyo έγραψε: τη χωρο θα ζεστανεις?


Γύρω στα 140 τμ. Κατανάλωση πετρελαίου κατά μέσο όρο 3.000 λτ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98539 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30
Αυτό γράφτηκε πέρσι, έναν χρόνο πριν...

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Χθες μετά τα μεσάνυχτα, κατέβασα το γενικό διακόπτη του λέβητα. Τέλος για φέτος! Έκαψε 204 μέρες συνεχόμενα, απ' την αρχή της σεζόν, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, 24 ώρες το 24ωρο! Κατανάλωσα 7.600 κιλά πέλλετ (6400 Alfa Wood και 1200 σέρβικο Bioenergy Point). Περισσότερη στάχτη και σκόνη (τρίμματα) το σέρβικο, αλλά καιγόταν καλά, χωρίς προβλήματα. Πέρσι κατανάλωσα 3.300 λίτρα πετρέλαιο, αλλά σε 6 συνεχόμενες σεζόν που είχα στοιχεία κρατημένα, ο μέσος όρος σε πετρέλαιο ήταν 3.500 λίτρα. Επομένως φέτος θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 3.500 λίτρα (πιθανόν και περισσότερο λόγω βαρύτερου χειμώνα). Για το πέλλετ πλήρωσα 1.750 ευρώ, ενώ για πετρέλαιο θά 'θελα 3.450 ευρώ τουλάχιστον. Η οικονομία που έκανα, λοιπόν, ανήλθε στα 1.700 ευρώ για φέτος. Αρκετά καλά πιστεύω!

Για φέτος τώρα...

Προχθές 24/4/2013, το βράδυ, κατέβασα το γενικό διακόπτη του λέβητα. Τέλος και για φέτος! Ο χειμώνας ήταν μικρότερος φέτος! Ο STARFIRE έκαψε 180 μέρες συνεχόμενα, απ' την αρχή της σεζόν (27/10/2012), χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, 24 ώρες το 24ωρο! Κατανάλωσα 6.450 κιλά πέλλετ (6.300 Golden Nuggets και 150 σέρβικο Bioenergy Point που είχα περίσεμμα από την προηγούμενη σεζόν). Πολύ λιγότερη στάχτη φέτος με το Golden Nuggets και χωρίς προβλήματα επίσης (αλλά και αρκετά ακριβότερο). Για το πέλλετ που κατανάλωσα πλήρωσα 1.800 ευρώ, ενώ για πετρέλαιο θά 'θελα 3.200 ευρώ τουλάχιστον (αφαιρώντας την επιδότηση). Η οικονομία που έκανα, λοιπόν, φέτος ανήλθε στα 1.400 ευρώ.
1700+1400=3100 Ευρώ... Του χρόνου θα γίνει η απόσβεση (4,000 ο λέβητας, 500 ο εγκαταστάτης και 100 ο ηλεκτρολόγος, σύνολο κόστους 4,600 ευρώ)...
Συνεχίζεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98548 από kiko73
Απαντήθηκε από kiko73 στο θέμα Starfire Maxi 30

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kiko73 έγραψε: Γιαννη αν λεει BIODOM27 ειναι σαν τον δικο μας και στο συστηνω ανεπιφυλακτα.
Πρωτη χρονια με τον λεβητα κι εχω μεινει ευχαριστημενος.

Θεοδοση τωρα που τελειωσε η σεζον τι γινεται με το καθαρισμα του λεβητα;
Τον καθαριζεις μονος σου η φωναζεις καποιον ειδικο;


Πέρσι φώναξα τον εγκαταστάτη, αλλά το 100ρικο μού 'πεσε βαρύ και φέτος θα δούμε με τον ξάδερφό μου, που έχει τον BIODOM 2010, και πιάνουν τα χέρια του. Επίσης έχουμε και τον Χρήστο 8 να απευθυνθούμε αν χρειαστεί...


Εκτος απο τα δυο πορτακια απο μπροστα που ανοιγουμε και καθαριζουμε τι αλλο εκανε ο εγκαταστατης που ειρθε κι εκανε την συντηρηση;
Καθαρισε κατι αλλο;Την καμιναδα;Το σιλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #98552 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

kiko73 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kiko73 έγραψε: Γιαννη αν λεει BIODOM27 ειναι σαν τον δικο μας και στο συστηνω ανεπιφυλακτα.
Πρωτη χρονια με τον λεβητα κι εχω μεινει ευχαριστημενος.

Θεοδοση τωρα που τελειωσε η σεζον τι γινεται με το καθαρισμα του λεβητα;
Τον καθαριζεις μονος σου η φωναζεις καποιον ειδικο;


Πέρσι φώναξα τον εγκαταστάτη, αλλά το 100ρικο μού 'πεσε βαρύ και φέτος θα δούμε με τον ξάδερφό μου, που έχει τον BIODOM 2010, και πιάνουν τα χέρια του. Επίσης έχουμε και τον Χρήστο 8 να απευθυνθούμε αν χρειαστεί...


Εκτος απο τα δυο πορτακια απο μπροστα που ανοιγουμε και καθαριζουμε τι αλλο εκανε ο εγκαταστατης που ειρθε κι εκανε την συντηρηση;
Καθαρισε κατι αλλο;Την καμιναδα;Το σιλο;

Αυτά τα 2 πορτάκια τα ανοίγουμε και καθαρίζουμε και μόνοι μας. Ο συντηρητής ανοίγει και το οριζόντιο καπάκι πάνω απ' το χώρο καύσης (και κάτω απ' το σιλό). Έτσι μπορεί με βούρτσες κλπ εργαλεία να καθαρίσει καλά όλον τον θάλαμο καύσης , καθώς και τα 40 tubos εσωτερικά. Μετά καθαρίζει, όλα αυτά που έξυσε, με την ηλεκτ. σκούπα απ' τα πορτάκια κάτω που λέγαμε. Επίσης βγάζει όλα τα μπουριά και τα καθαρίζει (τίναγμα).
Τέλος ανοίγει και το μοτέρ που διώχνει τα καυσαέρια και το καθαρίζει κι αυτό από στάχτες και σκόνες.
Κάτι μου είπε και για αλλαγή μιας χάλκινης ροδέλας στον κοχλία, αλλά δεν το κάναμε γιατί είχα μισογεμάτο το σιλό και θα χυνόταν τα πέλλετ κάτω, έπρεπε να είναι άδειο για να γίνει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kiko73

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100262 από Yiannis1971
Απαντήθηκε από Yiannis1971 στο θέμα Starfire Maxi 30
Πλέον ανήκω και εγώ στην κατηγορία των ιδιοκτητών του STARFIRE MAXI 30. Κουραστήκαμε να το κατεβάσουμε στην θέση του. Μένει πλέον η σύνδεσή του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ