Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64277 από Gepetto
Απαντήθηκε από Gepetto στο θέμα Starfire Maxi 30

dimlyk έγραψε: ολα μπορει κι ευχομαι να λυθουν αλλα το 1 προς δυο ξεχνα το γιατι απλα δεν υπαρχει :)

Το πρώτο πράγμα που σου λένε όταν ρωτάς για την κατανάλωση πέλλετ σε σχέση με το πετρέλαιο είναι "1 προς 2". Να σου πω την αλήθεια δεν το πολυπίστεψα γιατί ξέρω ότι οι έμποροι "τα κόβουν λίγο μεγάλα". Διάβασα σε κάποιο site ότι είναι "1 προς 2,2".
Πέρυσι έκαψα 2 τόνους πετρέλαιο. Αν βγάλω το χειμώνα με 5 τόνους πέλλετ θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64294 από Gepetto
Απαντήθηκε από Gepetto στο θέμα Starfire Maxi 30

kiko73 έγραψε: Gepetto μπορεις να μας πεις για να ξερουμε κι εμεις οι υπολοιποι πως αλλαζεις την τροφοδοσια απο type 0 σε type 3;

Επισης κατι αλλο που σκεφθηκα ειναι αν πειραζαμε τις θερμοκρασιες που δινει εντολη ο λεβητας στον κυκλοφορητη να ανειξει και να κλεισει,δηλαδη απο 57 και 61 που ειναι τωρα,αν το καναμε π.χ.60 και 65 ή
οποια αλλη θερμοκρασια μας πουν οι θερμουδραυλικοι της παρεας που ξερουν καλυτερα.

Ετσι πιστευω οτι το σπιτι θα ζεσταινεται γρηγοροτερα αφου τα νερα μεσα στα σωματα θα ειναι πιο καυτα.

Βεβαια το θεμα ειναι πως το κανουμε αυτο...????

Ξερει καποιος πως αλλαζουμε τις ρυθμισεις του λεβητα για τον κυκλοφορητη;

Σε αλλους λεβητες που εχω διαβασει εδω στα forum του energ βλεπω οτι οι κυκλοφορητες δουλευουν ακομα και στους 70 βαθμους ή και ψηλοτερα ακομα.

Πρεπει να εξετασουμε ολα τις πιθανες ρυθμισεις ωστε να εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα.


Πατάς συνεχόμενα το πλήκτρο με τον αριθμό 4. Μετά από κάποια δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί στην οθόνη η ένδειξη type 0. Ύστερα το 0 θα γίνει 1, 2, 3, 4. Μόλις δείξει type 3, απομακρύνεις το δάχτυλο. Για να πάρει την καινούρια ρύθμιση ο λέβητας θα πρέπει να σβήσει και να ξεκινήσει από την αρχή. Γι αυτό καλύτερα να το κάνεις όταν θα βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής (stop Fire.) Προσοχή όμως!!! Δε θέλει πολλά σκαλίσματα, γιατί υπάρχει ένα ολόκληρο κατεβατό με παραμέτρους, που αν χαλάσουμε τον προγραμματισμό, θα τρέχουμε και δε θα προλαβαίνουμε. Οι παραμετροποιήσεις γίνονται μόνο από τον γενικό αντιπρόσωπο. Η συγκεκριμένη όμως ρύθμιση είναι εύκολη. Όποτε θέλεις, την ξανακάνεις type 0, με την ίδια διαδικασία, δηλ. παρατεταμένο πάτημα.

*για να μη γίνει κανένα λάθος, κατέβηκα στο λεβητοστάσιο και είδα τον πίνακα ελέγχου. Στον δικό μου λέβητα το κουμπί 4 είναι το πάνω από τα δεξιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64307 από Gepetto
Απαντήθηκε από Gepetto στο θέμα Starfire Maxi 30

kiko73 έγραψε: Gepetto μπορεις να μας πεις για να ξερουμε κι εμεις οι υπολοιποι πως αλλαζεις την τροφοδοσια απο type 0 σε type 3;

Επισης κατι αλλο που σκεφθηκα ειναι αν πειραζαμε τις θερμοκρασιες που δινει εντολη ο λεβητας στον κυκλοφορητη να ανειξει και να κλεισει,δηλαδη απο 57 και 61 που ειναι τωρα,αν το καναμε π.χ.60 και 65 ή
οποια αλλη θερμοκρασια μας πουν οι θερμουδραυλικοι της παρεας που ξερουν καλυτερα.
Το 57 και 61 είναι στις ρυθμίσεις του λέβητα. Δε νομίζω ότι μπορεί να επέμβει κάποιος θερμοϋδραυλικός στις ρυθμίσεις. Αλλά και να γινόταν, το 65 για μένα (με ανοιχτό κυκλοφορητή), είναι "όνειρο θερινής νυκτός".

Ετσι πιστευω οτι το σπιτι θα ζεσταινεται γρηγοροτερα αφου τα νερα μεσα στα σωματα θα ειναι πιο καυτα.

Βεβαια το θεμα ειναι πως το κανουμε αυτο...????

Ξερει καποιος πως αλλαζουμε τις ρυθμισεις του λεβητα για τον κυκλοφορητη;

Σε αλλους λεβητες που εχω διαβασει εδω στα forum του energ βλεπω οτι οι κυκλοφορητες δουλευουν ακομα και στους 70 βαθμους ή και ψηλοτερα ακομα.

Πρεπει να εξετασουμε ολα τις πιθανες ρυθμισεις ωστε να εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64377 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

dimlyk έγραψε: ολα μπορει κι ευχομαι να λυθουν αλλα το 1 προς δυο ξεχνα το γιατι απλα δεν υπαρχει :)


Κι όμως υπάρχει! (Πού 'λεγε κι ο Χάρυ Κλυν)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64390 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

Gepetto έγραψε: Ξέχασα να απαντήσω στον κ. Θεοδόση. Το μοντέλο είναι με τα 70 περίπου λίτρα νερό. Το φετινό μοντέλο είναι το ίδιο με το περυσινό, αλλά με διαφορετικό πίνακα ελέγχου. Ο πίνακας στο φετινό μοντέλο έχει 3 κουμπάκια από δεξιά και τρία από αριστερά. Στο προηγούμενο μοντέλο (είδα κάποιο εκθεσιακό) τα κουμπιά έχουν διαφορετική διάταξη. Ελπίζω να μην έχουν και διαφορετικές εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Κι εγώ αυτόν έχω. Υποθέτω πως ο νέος (ΜΑΧΙ 2010) έχοντας 140 λίτρα, αντί 72 λίτρα που έχει ο δικός μας, θα συμπεριφέρεται κάπως διαφορετικά. Άλλο να ζεσταίνει 72 λίτρα κι άλλο 140 λίτρα νερό. Άλλος χρόνος, άλλη κατανάλωση, άλλες ρυθμίσεις κλπ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64395 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

Gepetto έγραψε:

kiko73 έγραψε: Gepetto μπορεις να μας πεις για να ξερουμε κι εμεις οι υπολοιποι πως αλλαζεις την τροφοδοσια απο type 0 σε type 3;

Επισης κατι αλλο που σκεφθηκα ειναι αν πειραζαμε τις θερμοκρασιες που δινει εντολη ο λεβητας στον κυκλοφορητη να ανειξει και να κλεισει,δηλαδη απο 57 και 61 που ειναι τωρα,αν το καναμε π.χ.60 και 65 ή
οποια αλλη θερμοκρασια μας πουν οι θερμουδραυλικοι της παρεας που ξερουν καλυτερα.

Ετσι πιστευω οτι το σπιτι θα ζεσταινεται γρηγοροτερα αφου τα νερα μεσα στα σωματα θα ειναι πιο καυτα.

Βεβαια το θεμα ειναι πως το κανουμε αυτο...????

Ξερει καποιος πως αλλαζουμε τις ρυθμισεις του λεβητα για τον κυκλοφορητη;

Σε αλλους λεβητες που εχω διαβασει εδω στα forum του energ βλεπω οτι οι κυκλοφορητες δουλευουν ακομα και στους 70 βαθμους ή και ψηλοτερα ακομα.

Πρεπει να εξετασουμε ολα τις πιθανες ρυθμισεις ωστε να εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα.


Πατάς συνεχόμενα το πλήκτρο με τον αριθμό 4. Μετά από κάποια δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί στην οθόνη η ένδειξη type 0. Ύστερα το 0 θα γίνει 1, 2, 3, 4. Μόλις δείξει type 3, απομακρύνεις το δάχτυλο. Για να πάρει την καινούρια ρύθμιση ο λέβητας θα πρέπει να σβήσει και να ξεκινήσει από την αρχή. Γι αυτό καλύτερα να το κάνεις όταν θα βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής (stop Fire.) Προσοχή όμως!!! Δε θέλει πολλά σκαλίσματα, γιατί υπάρχει ένα ολόκληρο κατεβατό με παραμέτρους, που αν χαλάσουμε τον προγραμματισμό, θα τρέχουμε και δε θα προλαβαίνουμε. Οι παραμετροποιήσεις γίνονται μόνο από τον γενικό αντιπρόσωπο. Η συγκεκριμένη όμως ρύθμιση είναι εύκολη. Όποτε θέλεις, την ξανακάνεις type 0, με την ίδια διαδικασία, δηλ. παρατεταμένο πάτημα.

*για να μη γίνει κανένα λάθος, κατέβηκα στο λεβητοστάσιο και είδα τον πίνακα ελέγχου. Στον δικό μου λέβητα το κουμπί 4 είναι το πάνω από τα δεξιά.


Αρχίζω να ανησυχώ! Δεύτερη χρονιά λειτουργίας και τώρα ακούω ότι υπάρχουν αυτές οι ρυθμίσεις στον λέβητά μας! Μακάρι να μη χρειαστεί να τους ψάξω ποτέ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ