Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64160 από hoyo
Απαντήθηκε από hoyo στο θέμα Starfire Maxi 30

χρηστος8 έγραψε:

hoyo έγραψε: εσυ χρηστο8 εχεις καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα μας?να μας πεις και εσυ τη γνωμη σου..



Δυστυχως δεν μπορεσα να καταλαβω :(

Ειναι απο τους ελαχιστους λεβητες που δεν εχω συνδεσει, αν και πολυ θα το ηθελα ειλικρινα.

Οτι υπαρχει προβλημα ειναι δεδομενο...σιγουρα ομως δεν ειναι πατατα ο λεβητας, θα βρεθει το προβλημα.


μα γιαυτο τον αγορασαμε γιατι δεν ειναι πατατα αλλα εχουμε προβλημα. θα δουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64161 από betonly
Απαντήθηκε από betonly στο θέμα Starfire Maxi 30
σηνονοματε χριστος8 και συναδελφε χρονια πολλα. να μην γραφω πολλα και κουραζω αλλα ατομα ευχομαι μια μερα να γραψω μεσα εδω αυτα που λες εσυ και οποιοσ εχει τετοιο μηχανιμα. πατατα για εμενα. με 60 βαθμους δεν μπορης να ζεστανησ 400 τετραγωνικα. ολοι με ροτουν ποσο τετραγωνικα ζεστενω. τι περιμενουν να πω πανω απο 400? τι ειμαι ο τζοχατζοπουλοσ? ενας υδραυλικος με 135 μετρα σπιτη και ζεστενω τα 100 με 7 σωματακια και αυτα επιδη ο καιροσ ειναι μαζιμου εχει 10-17 εξω. που να κανη κρυο οπωσ σε εσας. εαν εσι μπορησ να βοιθησης εχω αφηση τηλεφωνο. καλη χρονια να εχεισ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64260 από Gepetto
Απαντήθηκε από Gepetto στο θέμα Starfire Maxi 30
Διαβάζοντας τα παρακάτω και κατόπιν συνεννοήσεως με τον υιό του εισαγωγέα της Θεσσαλονίκης, άλλαξα τις ρυθμίσεις του λέβητα.

(Επειδή τα πέλλετ από κωνοφόρα έχουν μικρότερη πυκνότητα από τα αντίστοιχα πέλλετ οξιάς για να επιτύχουμε σωστή καύση πρέπει να αλλάξουμε ελαφρά τις ρυθμίσεις του καυστήρα. Πρέπει να αυξήσουμε κατά 10%-15% την ταχύτητα τροφοδοσίας καυσίμου στον θάλαμο ώστε να τροφοδοτείται με ίδια μάζα (βάρος) καυσίμου ανά ώρα με το πέλετ που χρησιμοποιούσατε πριν. Το θέμα της χαμηλότερης πυκνότητας δεν επηρεάζει την τελική τιμή που αγοράζει ο καταναλωτής καθώς το πέλετ πωλείται με την μάζα και όχι με τον όγκο. Απλά θα σας καταλάβει λίγο περισσότερο αποθηκευτικό χώρο στην αποθήκη από την αντίστοιχη ποσότητα πέλλετ οξιάς ή δρυός).
www.energostar.gr/biomaza.html

Άλλαξα την ταχύτητα τροφοδοσίας από type 0 (εργοστασιακή ρύθμιση), σε type 3. Με τη ρύθμιση αυτή μειώθηκε σημαντικά ο χρόνος ζεστάματος των νερών του λέβητα σχεδόν στον μισό. Μου είπε ότι έτσι δε θα έχω μεγαλύτερη κατανάλωση, γιατί θα έχω πιο γρήγορα αποτελέσματα.

Την επόμενη φορά που θα μου βγάλει "Alar Fire", θα κοιτάξω μέσα στο θάλαμο καύσης για να δω μήπως η ποσότητα πέλλετ που πέφτει στο πιατάκι, δεν ακουμπά (κάποιες φορές) στην αντίσταση που προκαλεί την ανάφλεξη. Αν είναι έτσι, ίσως αυξήσουμε λίγο περισσότερο την ποσότητα πέλλετ που πέφτει στο πιατάκι μόνο κατά την έναρξη.

Πάντως δε θεωρώ ότι αγόρασα πατάτα. Το σπίτι ζεσταίνεται καλά, ακόμα και με τους 60 βαθμούς. Σήμερα ανέβασα λίγο παραπάνω το θερμοστάτη χώρου και έπιασα 24 βαθμούς στα δωμάτια και 23 βαθμούς στο σαλόνι. Ταλαιπωρούμαι, αλλά ο κ. Βασίλης (υιός του εισαγωγέα) προσπαθεί να μου λύσει το πρόβλημα της ανάφλεξης που είναι πολύ σοβαρό. Δείχνει ενδιαφέρον και είμαι σε επικοινωνία μαζί του. Μπορεί να παρεμβαίνει στο πρόγραμμα και να αλλάζει τις ρυθμίσεις. Οι περισσότεροι που πωλούν λέβητες πέλλετ δεν έχουν ιδέα από τέτοια πράγματα.

Απ΄ ότι βλέπω το πέλλετ δε δίνει άμεσα αποτελέσματα όσον αφορά την θερμοκρασία. Γι αυτό θα πρέπει να ξεχάσουμε τον καυστήρα πετρελαίου και να κρατάμε τη θερμοκρασία του χώρου σταθερή. Τα αναβοσβησίματα του λέβητα πέλλετ, δε βοηθούν και αυξάνουν την κατανάλωση.

Όλα θα κριθούν εκ του αποτελέσματος. Θα λυθούν τα προβλήματα; Θα πετύχω την αναλογία 1 προς 2; (1 τόνος πετρέλαιο = 2 τόνοι πέλλετ)

Είδομεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64263 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Starfire Maxi 30
ολα μπορει κι ευχομαι να λυθουν αλλα το 1 προς δυο ξεχνα το γιατι απλα δεν υπαρχει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64271 από Gepetto
Απαντήθηκε από Gepetto στο θέμα Starfire Maxi 30
Ξέχασα να απαντήσω στον κ. Θεοδόση. Το μοντέλο είναι με τα 70 περίπου λίτρα νερό. Το φετινό μοντέλο είναι το ίδιο με το περυσινό, αλλά με διαφορετικό πίνακα ελέγχου. Ο πίνακας στο φετινό μοντέλο έχει 3 κουμπάκια από δεξιά και τρία από αριστερά. Στο προηγούμενο μοντέλο (είδα κάποιο εκθεσιακό) τα κουμπιά έχουν διαφορετική διάταξη. Ελπίζω να μην έχουν και διαφορετικές εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64274 από kiko73
Απαντήθηκε από kiko73 στο θέμα Starfire Maxi 30
Gepetto μπορεις να μας πεις για να ξερουμε κι εμεις οι υπολοιποι πως αλλαζεις την τροφοδοσια απο type 0 σε type 3;

Επισης κατι αλλο που σκεφθηκα ειναι αν πειραζαμε τις θερμοκρασιες που δινει εντολη ο λεβητας στον κυκλοφορητη να ανειξει και να κλεισει,δηλαδη απο 57 και 61 που ειναι τωρα,αν το καναμε π.χ.60 και 65 ή
οποια αλλη θερμοκρασια μας πουν οι θερμουδραυλικοι της παρεας που ξερουν καλυτερα.

Ετσι πιστευω οτι το σπιτι θα ζεσταινεται γρηγοροτερα αφου τα νερα μεσα στα σωματα θα ειναι πιο καυτα.

Βεβαια το θεμα ειναι πως το κανουμε αυτο...????

Ξερει καποιος πως αλλαζουμε τις ρυθμισεις του λεβητα για τον κυκλοφορητη;

Σε αλλους λεβητες που εχω διαβασει εδω στα forum του energ βλεπω οτι οι κυκλοφορητες δουλευουν ακομα και στους 70 βαθμους ή και ψηλοτερα ακομα.

Πρεπει να εξετασουμε ολα τις πιθανες ρυθμισεις ωστε να εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ