Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80519 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

mgiampou έγραψε: αν και πιστευω θα καταληξω στην ηλεκτροβανα που ειπε και ο γιαννης δελτα και θα αφησω το boiler χωρις ηλεκτροβανα για τυχον υπερθερμανση. περνει μονος του ο κυκλοφορητης θερμανσης στους 88β για εκτωνοση...

Aν εχεις σωστη συνδεση στους 88β. θα ανοιγει ο κυκλοφορητης θερμανσης απο το λεβητα και μαζι η ηλεκτροβα
να και υπερθερμανση τελος.

αυτόν τον αυτοματισμό δεν τον έχω!!!γίνεται εύκολα ?εμένα καμιά 10ρια φορές μέχρι τώρα ξεπέρασε τους 90β και 2 φορές έφτασε 97β και άνοιξε η βαλβίδα που παίρνει κρύο νερό!και αυτή η βαλβίδα λειτουργεί με ρεύμα??και το θέμα είναι οτι έχω δοχείο αδρανείας 1000λ και το ανεβάζει και αυτό στους 90β+!!!

Η βαλβίδα που ανοίγει την ψύξη του λέβητα δεν δουλεύει με ρεύμα, έχει ένα αισθητήρα (ας πούμε) που είναι μέσα σε ένα κυάθιο στο πάνω μέρος του λέβητα και μετράει την θερμοκρασία. Μόλις ξεπεράσει τους 94-95β ανοίγει η βαλβίδα και ψύχεται ο λέβητας σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα ή σταματήσει ο κυκλοφοριτής.
Όσο για την υπερθέρμανση πόσα KW λέβητα έχεις; Μάλλον θα χρείαστεις και άλλο δοχείο αδράνειας.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mpampis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80527 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

mgiampou έγραψε: αν και πιστευω θα καταληξω στην ηλεκτροβανα που ειπε και ο γιαννης δελτα και θα αφησω το boiler χωρις ηλεκτροβανα για τυχον υπερθερμανση. περνει μονος του ο κυκλοφορητης θερμανσης στους 88β για εκτωνοση...

Aν εχεις σωστη συνδεση στους 88β. θα ανοιγει ο κυκλοφορητης θερμανσης απο το λεβητα και μαζι η ηλεκτροβανα και υπερθερμανση τελος.


Γιάννη αν ανοίγει ο κυκλοφοριτής για τη θέρμανση του σπιτιού συμφώνο. Αν ανοίγει ο κυκλοφοριτής για το δοχείο αδράνειας νομίζω ότι δεν θα αποφύγεις την υπερθέρμανση. Έμένα ο κυκλοφοριτής δουλεύει συνέχεια, έχω ρυθμήση τον λέβητα στους 75β και την θερμοστατική βαλβίδα στο 5,5 ( την είχα μέχρι προχθές στο 6 αλλά ένα βράδυ είχε αδιάσει το δοχείο και την έβαλα στο 5,5 για να πρεσάρει περισσότερο ζεστό νερό) ο λέβητας είναι στους 75 ο ανεμιστήρας έχει κόψει και φορτώνει στο δοχείο σιγα - σιγά, αν δεν ζητήσουν τα σπίτια θέρμανση το δοχείο θα φτάσει και αυτό στους 75β. Μόλις φτάσει στους 78β ο ανεμιστήρας μπαίνει σε διακοπτόμενη λειτουργία εως φτάσει τους 90β όπου και σταματάει τελείος. Τώρα αν κόψω τον κυκλοφοριτή στους 70β και ανοίγει καθε φορά που ο λέβητας φτάνει τους 88β δεν είναι το ίδιο; Εγώ είχα υπερθέρμανση μόνο τον πρώτο μήνα που τον άναψα και δεν είχε πολύ κρύο και χαμηλόναμε τους θερμοστάτες το βράδυ για ύπνο. Συγνώμη αν σε κούρασα, αλλα θέλω να μου πεις τη γνώμη σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80728 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

mgiampou έγραψε: αν και πιστευω θα καταληξω στην ηλεκτροβανα που ειπε και ο γιαννης δελτα και θα αφησω το boiler χωρις ηλεκτροβανα για τυχον υπερθερμανση. περνει μονος του ο κυκλοφορητης θερμανσης στους 88β για εκτωνοση...

Aν εχεις σωστη συνδεση στους 88β. θα ανοιγει ο κυκλοφορητης θερμανσης απο το λεβητα και μαζι η ηλεκτροβανα και υπερθερμανση τελος.


Γιάννη αν ανοίγει ο κυκλοφοριτής για τη θέρμανση του σπιτιού συμφώνο. Αν ανοίγει ο κυκλοφοριτής για το δοχείο αδράνειας νομίζω ότι δεν θα αποφύγεις την υπερθέρμανση. Έμένα ο κυκλοφοριτής δουλεύει συνέχεια, έχω ρυθμήση τον λέβητα στους 75β και την θερμοστατική βαλβίδα στο 5,5 ( την είχα μέχρι προχθές στο 6 αλλά ένα βράδυ είχε αδιάσει το δοχείο και την έβαλα στο 5,5 για να πρεσάρει περισσότερο ζεστό νερό) ο λέβητας είναι στους 75 ο ανεμιστήρας έχει κόψει και φορτώνει στο δοχείο σιγα - σιγά, αν δεν ζητήσουν τα σπίτια θέρμανση το δοχείο θα φτάσει και αυτό στους 75β. Μόλις φτάσει στους 78β ο ανεμιστήρας μπαίνει σε διακοπτόμενη λειτουργία εως φτάσει τους 90β όπου και σταματάει τελείος. Τώρα αν κόψω τον κυκλοφοριτή στους 70β και ανοίγει καθε φορά που ο λέβητας φτάνει τους 88β δεν είναι το ίδιο; Εγώ είχα υπερθέρμανση μόνο τον πρώτο μήνα που τον άναψα και δεν είχε πολύ κρύο και χαμηλόναμε τους θερμοστάτες το βράδυ για ύπνο. Συγνώμη αν σε κούρασα, αλλα θέλω να μου πεις τη γνώμη σου.

Φιλε Μπαμπη εγω εχω μια ηλεκτροβανα μεταξυ λεβητα-δοχειο αδρανειας και εναν υδροστατη στη μεση του δοχειου αδρανειας.Ο υδροστατης κλεινει την ηλεκτροβανα στους 50β. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να γεμιση με ζεστο νερο ολο το δοχειο. Ετσι στο πανω μερος του δοχειου εχω 70-75β. μεχρι την μεση του δοχειου που ειναι ο υδροστατης. Οταν ο υδροστατης κλεισει την ηλεκτροβανα ο λεβητας δεν στελνει στο δοχειο.Στους 75β. σταματαει ο ανεμηστηρας του λεβητα και μενει σταν μπαι ο λεβητας που σιγα σιγα φτανει στους 88β εκει ο λεβητας ανοιγει την ηλεκτροβανα και αποφορτηζεται ο λεβητας Ετσι η διαρκεια της καυσεις των ξυλων αργει δεν εχω υπερθερμανση στο δοχειο ουτε στον λεβητα και ενα γεμισμα κραταει μεχρι και 12 ωρες. Εσυ πως θα κοψεις τον κυκλοφοριτη στους 70β.?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80802 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Γιάννη έχω και εγώ υδροστάτη στη μέση του δοχείου διπλό. Ο ένας δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές όταν το δοχείο έχει ζεστό νερό για να ζεσταθούν οι ορόφοι και ο άλλος έτσι όπως τον έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος δεν κάνει τίποτε και τον έχω στο 0 βαθμούς.Με αυτόν μπορώ να κόψω τον κυκλοφοριτή αν τον συνδέσω όπως έχεις εσύ την ηλεκροβάνα.Αν δεν έχει φουλ ζεστό το δοχείο και πάρουν και οι τρείς κυκλοφοριτές των σπιτιών μαζί αδιάζει γρήγορα και μετά αργούν πολύ να ζεσταθούν οι ορόφοι.Για μένα η καλύτερη λύση θα ήταν να βρω ένα τρόπο να ανοίγει ο κυκλοφοριτής από ένα όροφο όταν η θερμοκρασία του λεβητα φτάνει στους 88β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80806 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Γιάννη έχω και εγώ υδροστάτη στη μέση του δοχείου διπλό. Ο ένας δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές όταν το δοχείο έχει ζεστό νερό για να ζεσταθούν οι ορόφοι και ο άλλος έτσι όπως τον έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος δεν κάνει τίποτε και τον έχω στο 0 βαθμούς.Με αυτόν μπορώ να κόψω τον κυκλοφοριτή αν τον συνδέσω όπως έχεις εσύ την ηλεκροβάνα.Αν δεν έχει φουλ ζεστό το δοχείο και πάρουν και οι τρείς κυκλοφοριτές των σπιτιών μαζί αδιάζει γρήγορα και μετά αργούν πολύ να ζεσταθούν οι ορόφοι.Για μένα η καλύτερη λύση θα ήταν να βρω ένα τρόπο να ανοίγει ο κυκλοφοριτής από ένα όροφο όταν η θερμοκρασία του λεβητα φτάνει στους 88β.

Τον λεβητα δεν τον σβηνεις καθολου? Γινεται και αυτο που λες να ανοιγει ενας οροφος στους 88β του λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80845 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε: Γιάννη έχω και εγώ υδροστάτη στη μέση του δοχείου διπλό. Ο ένας δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές όταν το δοχείο έχει ζεστό νερό για να ζεσταθούν οι ορόφοι και ο άλλος έτσι όπως τον έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος δεν κάνει τίποτε και τον έχω στο 0 βαθμούς.Με αυτόν μπορώ να κόψω τον κυκλοφοριτή αν τον συνδέσω όπως έχεις εσύ την ηλεκροβάνα.Αν δεν έχει φουλ ζεστό το δοχείο και πάρουν και οι τρείς κυκλοφοριτές των σπιτιών μαζί αδιάζει γρήγορα και μετά αργούν πολύ να ζεσταθούν οι ορόφοι.Για μένα η καλύτερη λύση θα ήταν να βρω ένα τρόπο να ανοίγει ο κυκλοφοριτής από ένα όροφο όταν η θερμοκρασία του λεβητα φτάνει στους 88β.

Τον λεβητα δεν τον σβηνεις καθολου? Γινεται και αυτο που λες να ανοιγει ενας οροφος στους 88β του λεβητα.


Κάθε σάββατο αδιάζω και την στάχτη από επάνω και τον ανάβω πάλη, δεν κρυώνει καθόλου, απο τον οκτώμβριο δεν έχει πέσει η θερμοκρασία κάτω από 65β.
Από την στιγμή που οι κυκλοφοριτές των σπιτιών πέρνουν εντολή από τον υδροστάτη του δοχείου πως γίνετε να ανοίξει κάπιος κυκλοφοριτής όταν θα φτάσει ο λέβητας 88β;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ